Na czym polega ginekologia dziecięca?

0
4082

Ginekologia jest ściśle kobiecą dziedziną medycyny, jednak nie dotyczy wyłącznie dojrzałych kobiet. Dziewczynki i nastolatki także mogą borykać się z problemami związanymi z narządami rozrodczymi. Wtedy z pomocą przychodzi ginekologia dziecięca. Co trzeba o niej wiedzieć? Na czym polega ta subdyscyplina i dla jakich pacjentek powstała? Poznaj ginekologię dla najmłodszych kobietek.

Ginekolog dziecięcy – inny niż ten dla dorosłych?

Ginekolog dziecięcy i dziewczęcy to taki sam lekarz jak ten, który leczy dorosłe kobiety. Różnica polega na tym, że jego pacjentki mają inne problemy. Typowe przyczyny wizyt w gabinecie ginekologa dziecięcego są inne. Różne jest także podejście do najmłodszych pacjentek.

Każdy ginekolog powinien wykazywać się taktem, dyskrecją, ale od ginekologa dziecięcego należy tego wymagać szczególnie – mówi specjalistka z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku. – Wizyta bywa stresująca i krępująca nawet dla dorosłych kobiet, a cóż dopiero dla małych dziewczynek! Lekarz musi zadbać o dobrą atmosferę i o to, żeby zminimalizować stres i wstyd.

Różnica polega także na przebiegu badania, którego lekarz nie przeprowadza przez pochwę, aby zachować błonę dziewiczą pacjentki. Jeżeli konieczne jest zbadanie narządów wewnętrznych, odbywa się to per rectum.

Czym zajmuje się ginekologia dziecięca?

Z uwagi na wiek i na to, że dzieci nie podejmują aktywności płciowej, zagrożenia zdrowotne związane z układem rozrodczym są w ich przypadku nieco inne niż u dorosłych kobiet. Nie oznacza to jednak, że do osiągnięcia dojrzałości dziewczynek nie dotyczą problemy ginekologiczne. Jakie są zgłaszane najczęściej i co powinno zaniepokoić opiekunów?

Konsultacji z ginekologiem dziecięcym wymagają wszelkie odstępstwa od normy w rejonie narządów rozrodczych dziewczynki. Upławy, zaczerwienienia, swędzenie – nie należy czekać, aż miną same! Lekarza należy odwiedzić także wtedy, gdy miesiączka wystąpi zbyt wcześnie, czyli przed 11. rokiem życia.

Z uwagi na powiązania między sposobem odżywiania a gospodarką hormonalną, wizyty u ginekologa dziecięcego wymagają także dziewczynki i nastolatki, u których występują zaburzenia żywienia (np. bulimia, anoreksja) albo ich waga odbiega od normy – dotyczy to zarówno nadwagi, jak i niedowagi.

Wizyta u ginekologa dziecięcego jest konieczna także wtedy, gdy mamy podejrzenia co do tego, że dziewczynka była wykorzystywana seksualnie. Oględziny lekarskie pozwolą potwierdzić lub zaprzeczyć molestowaniu, a jeżeli wystąpiło – określić jego konsekwencje i zminimalizować szkody zdrowotne.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ