Jak pożytecznie spędzać czas z dzieckiem?

0
819
Jak pożytecznie spędzać czas z dzieckiem

Wspólny czas spędzony razem z naszymi pociechami jest z ich perspektywy bardzo wyjątkowy. Z tego właśnie powodu, każdy rodzic powinien odpowiednio rozplanować grafik gier i zabaw po to, by najzwyczajniej tego czasu nie zmarnować. Istnieje sporo pomysłów na aktywność rodziców z dziećmi. Musimy jednak pamiętać, by zapewnić maluchom zajęcia nie tylko czasochłonne, lecz także pozwalające rozwijać nieco ich umiejętności.

Dzieciństwo to okres, w którym mały człowiek powoli zaczyna wykazywać swoje zainteresowania. Jako rodzice musimy próbować wszelakich sposobów na urozmaicanie czynności, aby nasza pociecha mogła spróbować rozwoju w każdym kierunku.

Wspólna aktywność fizyczna

Na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać rozwój dziecka pod kątem fizycznym. Zarażenie już od młodości zapałem do sportu to kluczowa sprawa, która może zdziałać w przyszłości wiele dobrego. Oprócz zapisania malucha na treningi w dyscyplinie, którą ten się fascynuje – warto jest wspólnie się poruszać. Nam jako rodzicom też z pewnością przyda się nieco aktywności, gdyż wraz z wiekiem łatwo o przybranie kilku dodatkowych kilogramów.

Aktualna ilość boisk i stadionów umożliwia grę niemal we wszystkie popularne dyscypliny, jednak na dobrą sprawę, ruch możemy zapewnić sobie nawet w ogrodzie. Ponadto, każdą aktywność możemy połączyć z czymś pożytecznym, jak chociażby pracami ogrodowymi czy nauką języka. W zależności od wieku dziecka możemy tak zorganizować zabawę, aby nauczyć je konkretnego zakresu materiału. Przykładowo, idąc na spacer z dzieckiem na rowerku możemy wskazywać na poszczególne przedmioty i nazywać je chociażby po angielsku. W ten sposób, młoda osoba łatwiej przyswoi sobie obcy język, co zdecydowanie przyda się jej w przyszłości.

Nauka czytania – ważny element w życiu dziecka

Każdy z nas wie, jak umiejętność ta jest ważna w dorosłym życiu. Nie warto zwlekać z nauką do momentu, w którym dziecko pójdzie do szkoły. Spora część maluchów ma problem z szybkim przyswajaniem tego typu wiedzy, co w placówkach publicznych jest wymagane. Jako rodzice powinniśmy więc w kreatywny sposób przystąpić z dziećmi do nauki czytania w wolnym czasie.

Najważniejszą czynnością jest nauczenie dziecka alfabetu. Możemy zrobić to na zasadzie fiszek, które będzie ono losowało, a następnie z pamięci wymawiało. Innym sposobem jest rysowanie litery na kartce i powtarzanie maluchowi w kółko wymowy. Po pewnym czasie, pociecha sama będzie musiała nazywać wskazywane przez nas kształty alfabetu. Po dobrym opanowaniu liter, istotna jest nauka czytania sylabami. To także można realizować na zasadzie karteczek. Łączenie prostych sylab po pewnym czasie powinno dać efekt w postaci tworzenia prostych wyrazów.

Czy zabawki są wskazane w spędzaniu wolnego czasu razem?

zabawki

Kupując dzieciom zabawki powinniśmy zwracać uwagę na to, aby nie zawierały one małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Ma to na celu możliwość zostawienia pociechy samej z taką zabawką. Spędzając jednak czas wspólnie, powinniśmy zorganizować aktywność i zajęcia bez udziału takich elementów.

Wspólne spędzanie czasu ma za zadanie głównie zacieśnić więzi pomiędzy osobą młodą, a rodzicem. Najlepiej jest więc nie mieszać w to żadnych urządzeń, a tym bardziej elektronicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ