Pielęgnacja niemowląt. Co musisz wiedzieć?

0
1940

Niemowlę wymaga starannej pielęgnacji, która – szczególnie w pierwszych 2-3 latach życia – różni się od pielęgnacji osób dorosłych. O czym należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy.

Skóra niemowlęcia nie jest w pełni dojrzała, dlatego różni się od skóry osoby dorosłej. Znajduje się w niej dużo mniej gruczołów potowych, w efekcie czego maluchy są bardziej narażone na przegrzanie. Skóra jest też mniej elastyczna, cieńsza i delikatniejsza. Często pojawia się też ciemieniucha, która – choć nie boli i nie swędzi – może przysporzyć wielu problemów z włosami w przyszłości. To wszystko sprawia, że do pielęgnacji niemowląt należy podejść z dużą rozwagą.

Codzienna kąpiel nie jest konieczna

Przyjęło się uważać, że niemowlęta należy kąpać każdego dnia. Chociaż nie jest to zabronione, wcale nie jest koniecznością. Jako że skóra dziecka poci się zupełnie inaczej niż skóra osoby dorosłej, kąpiel można przeprowadzić co 2-3 dni. W pozostałe dni należy jednak pamiętać o dokładnym myciu rąk i twarzy, miejsc intymnych oraz przemywania fałdów skórnych.

Jeżeli już rodzice decydują się na codzienną kąpiel niemowlęcia, wówczas zaleca się dodać do wody odrobinę emolientu. Pozwoli to zapobiec nadmiernemu przesuszaniu się skóry.

Ciemieniucha – nie trzeba jej usuwać

Chociaż ciemieniucha nie stanowi żadnego zagrożenia ani też nie swędzi, nie można jej bagatelizować. Koniecznością jest jej wyeliminowanie poprzez odpowiednią pielęgnację.

Aby ciemieniucha zniknęła, na skórę głowy należy aplikować oliwkę niemowlęcą i delikatnie masować, a następnie wyczesać złuszczony naskórek szczotką z miękkim włosiem. Świetnie sprawdzają się także specjalne preparaty z substancjami o właściwościach natłuszczających i regenerujących.

Pielęgnacja miejsc intymnych jest bardzo ważna

Miejsca intymne należy starannie pielęgnować. Podczas każdej zmiany pieluszki, dobrze jest przemyć te obszary – albo wacikami nasączonymi ciepłą wodą, albo chusteczkami nawilżanymi. Nie ma natomiast potrzeby częstego smarowania pupy kremem na odparzenia, gdy takowe nie występują. Warto jednak nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom każdorazowo przy zmianie pieluszki.

Myjąc okolice intymne, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny. U chłopców nie powinno się odciągać napletka, zaś u dziewcząt – należy miejsca intymne przemywać w kierunku: od pochwy do odbytu, co pozwoli uniknąć przeniesienia bakterii kałowych.

Przed wyjściem na spacer – odpowiedni krem

O ile nie ma potrzeby smarowania buzi dziecka kremem, gdy maluch pozostaje w domu, tak przy wyjściu na spacer zwykle zachodzi taka konieczność.

  • W ciepłe wiosenne i letnie dni należy zaaplikować krem z filtrem – koniecznie mineralnym.
  • W wietrzne oraz zimne jesienne i zimowe dni zaleca się smarować twarz kremem natłuszczającym o działaniu ochronnym – koniecznie przeznaczonym dla dzieci.

Pielęgnacja niemowląt – najczęstsze błędy

Aby prawidłowo pielęgnować skórę niemowlęcia, należy unikać często powielanych błędów. Zalicza się do nich:

  • zakładanie niewłaściwych ubrań, tj. wykonanych z nieprzewiewnych tkanin, zbyt ciasnych i krótkich
  • zbyt wysoką temperaturę otoczenia – w efekcie prowadzi to do szybkiego przegrzania malucha
  • używanie kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych – zawarte w nich substancje mogą wywołać silne podrażnienia
  • zbyt częste kąpiele (częściej niż raz na dobę) – mogą powodować silne wysuszenie skóry
  • usuwanie woskowiny patyczkiem do uszu – powoduje do wepchnięcie jej w głąb, dlatego patyczkiem można usunąć jedynie to, co wypłynęło na zewnątrz.

Warto ponadto unikać stosowania preparatów zawierających substancje przeciwbakteryjne. W zetknięciu ze zdrową skórą malucha mogą wywoływać reakcje kontaktowe – także o charakterze alergicznym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ