Ku zmartwieniu rodziców, ciemieniucha to bardzo częsta przypadłość u niemowląt. Jak poradzić sobie z pielęgnacją dziecka w tym trudnym okresie? Wystarczy regularność zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiednie kosmetyki.
Ciemieniucha występuje bardzo często i polega na tym, że gruczoły łojowe pod wpływem hormonów produkują zbyt dużo łoju. Drobinki łoju łączą się ze złuszczającym naskórkiem i zasychają, tworząc żółte plamy, które nie tylko wyglądają niezbyt estetycznie, ale mogą dodatkowo podrażniać skórę pod spodem. Szczególnej uwagi wymagają niemowlęta urodzone w czasie upałów – niestety letnia pogoda wyjątkowo sprzyja rozwojowi choroby.
Najczęściej nie ma szczególnego powodu do zmartwień – choroba zazwyczaj mija bez śladu około szóstego tygodnia życia dziecka, ale zdarzają się przypadki, gdy dziecko z objawami ciemieniuchy musi męczyć się nawet półtora roku. Choć ciemieniucha nie jest bolesna, jest z pewnością nieprzyjemna i niepokojąca. Dlatego warto próbować walczyć z nią konsekwentnie od momentu pojawienia się pierwszych objawów.
Czy ciemieniucha powoduje dyskomfort?
Choć zmiany na skórze wyglądają niezbyt sympatycznie, dziecko nie odczuwa z ich powodu żadnych szczególnych dolegliwości. Ciemieniucha nie powoduje swędzenia, pieczenia i nieprzyjemnej nadwrażliwości skóry. Jednak warto usuwać jej efekty, gdyż skóra pod warstwą mieszanki łoju i naskórka poci się mocniej, może odparzać, a wtedy faktycznie zaczyna być bardzo kłopotliwa dla dziecka – zaniedbana skóra może stać się przyczyną infekcji. Wtedy walczyć trzeba będzie z bólem, obrzękiem i swędzeniem.
Wielu rodzicom przeszkadza także sam efekt estetyczny. Nic dziwnego – czasem to, co choroba robi ze skóra naszego dziecka może budzić strach. Warto zatem zadbać o higienę mocniej niż zazwyczaj i pozbyć się tego, co przynosi maluchowi choroba.
Jak pomóc dziecku z ciemieniuchą?
Przede wszystkim skórę trzeba odpowiednio nawilżyć i zmiękczyć. Do tego rodzice używają najczęściej oliwki. Po zmiękczeniu łusek powstających w czasie choroby, można delikatnie wyczesywać warstwę łoju z główki dziecka – tu sprawdzi się delikatna i miękka szczoteczka przeznaczona specjalnie dla niemowląt.
Skuteczne bywają także domowe sposoby, dzięki którym ciemieniucha staje się mniej dotkliwa. Można używać roztworów przygotowanych na bazie płatków owsianych, otrębów pszennych, a nawet delikatnej mąki ziemniaczanej. Jednak – choć niewątpliwie są to metody ekologiczne – to kolejne substancje, których skóra naszego dziecka wcale lubić nie musi. Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie specjalistyczny preparat przeznaczony specjalnie dla dzieci.
Dla wrażliwej skóry malucha idealny będzie produkt z bogatej oferty Emolium – przeznaczony właśnie do zwalczania objawów ciemieniuchy. O samej chorobie można także dowiedzieć się więcej ze strony www poświęconej działaniu tego produktu pielęgnacyjnego – http://emolium.pl/baza_wiedzy/ciemieniucha.aspx.
Skład Emolium zapewnia nawilżenie i zmiękczenie łusek w sposób zupełnie nieinwazyjny, z doskonałą dbałością o delikatną główkę malucha. Wystarczy odrobina regularności, a już po dwóch tygodniach skóra na głowie dziecka będzie czysta i zdrowa. Wystarczy wtedy odpowiednio ją pielęgnować, by nie dopuścić do nawrotu choroby.