40 tydzień ciąży – dowiedz się, jak przyszła mama powinna obserwować swoje ciało w tym czasie? Jakie objawy są normalne, co może niepokoić?

0
2530
40 tydzień ciąży - dowiedz się, jak przyszła mama powinna obserwować swoje ciało w tym czasie? Jakie objawy są normalne, co może niepokoić?

Wybił 40 tydzień ciąży? To znak, że w każdej chwili dziecko zechce wyjść na świat. Jak rozpoznać pierwsze znaki porodu? Jakie objawy są normalne, a co powinno zaniepokoić? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

 40 tydzień ciąży jest dla kobiety okresem niezwykle stresującym – szczególnie, jeśli spodziewa się pierwszego dziecka. Strach przed tym, co nieznane, może być paraliżujący, zaś pojawiające się objawy mogą stać się powodem do niepokoju.

Czy to skurcze porodowe?

40 tydzień ciąży to moment, w którym w każdej chwili mogą pojawić się skurcze porodowe. Wiele kobiet zastanawia się, jak odróżnić je od skurczów Braxtona-Hicksa.

Skurcze porodowe są regularne i bardzo mocne, a ich częstotliwość z czasem zwiększa się. Ponadto skurczom sygnalizującym poród może towarzyszyć ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Natomiast skurcze Braxtona-Hicksa to tzw. stawianie się macicy objawiające się twardnieniem brzucha. 

Zwiększona wydzielina czy wody płodowe?

Pod koniec ciąży wiele kobiet zmaga się z nadmierną ilością wydzieliny pochwowej. Jej pojawienie się może być powodem do niepokoju, ponieważ bywa mylona z odejściem wód płodowych.

Na kilka tygodni przed porodem dochodzi do zmiany wydzieliny pochwowej. Śluzu zaczyna przybywać i staje się on gęstszy. Niekiedy może przybierać różowe zabarwienie, co jest spowodowane pękaniem drobnych naczynek szyjki macicy – jest to zjawisko całkowicie normalne.

40 tydzień ciąży to okres, w którym wody płodowe mogą sączyć się. Wcześniej jednak wypada czop śluzowy, w efekcie czego wydzielina staje się śliska i nieco gęstsza niż surowe jajko białka kurzego. Sączące się wody płodowe moczą bieliznę, a ich obecność może wykryć np. test na obecność wód płodowych do kupienia w aptekach.

Jelitówka czy przygotowanie do porodu?

Oznaką zbliżającego się porodu jest oczyszczanie organizmu, w efekcie czego mogą pojawić się objawy typowe dla rozstroju żołądka. Poprzez wymioty oraz biegunkę ustrój przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Jeśli minął u Ciebie 40 tydzień ciąży i zmagasz się z biegunką lub wymiotami, nie zawsze jest to objaw jelitówki. Bardzo prawdopodobne, że już niedługo zostaniesz mamą.

Kołatanie serca – czy to powód do niepokoju?

W okresie przed samym porodem możesz odczuwać jeszcze większą huśtawkę nastrojów. Jednego dnia jesteś pełna energii i pobudzona, a innego – szybko się irytujesz i wybuchasz gniewem? Jeśli tym objawom towarzyszy kołatanie serca, nie jest to powód do niepokoju.

40 tydzień ciąży – co może oznaczać mniejsza ruchliwość dziecka?

40 tydzień ciąży to okres, w którym dziecko jest już gotowe do narodzin. Osiąga optymalną dla siebie wielkość (ok. 53 cm i wagę ok. 3400 g), a co za tym idzie – ma dużo mniej miejsca w macicy niż do tej pory. Przekłada się to na jego zmniejszoną ruchliwość, więc nie powinnaś się martwić. Powodem do niepokoju powinny być jednak takie symptomy jak nagła zmniejszona ruchliwość dziecka lub przeciwnie – zwiększona i gwałtowna ruchliwość. Jeśli dziecko rusza się mniej niż do tej pory, połóż się wygodnie na boku i delikatnie poruszaj brzuchem – gdy maluch odpowie kopniakiem lub zacznie się ruszać, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak wciąż odczuwasz niepokój – zgłoś się do lekarza.

W ostatnich dniach ciąży może dokuczać Ci wiele symptomów, z których większość nie powinna być powodem do paniki. Pamiętaj, by w razie jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do szpitala.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ