Włosy to dla kobiet jeden z ważniejszych atrybutów, dlatego wypadanie włosów po porodzie może stać się przyczyną spadku samooceny. Wystarczy jednak poznać przyczyny tych zmian i podjąć odpowiednie działania.
Każdy włos przechodzi cykl wzrostu, który rozpoczyna się fazą anagenową (fazą wzrostu), a kończy fazą telogenową (fazą wypadania). Zawirowania hormonalne spowodowane ciążą prowadzą do zaburzenia prawidłowego przebiegu tego cyklu. Efekt? Przez 9 miesięcy włosy są gęste i błyszczące, a kilka miesięcy po urodzeniu dziecka są powodem zmartwień.
Za kondycję włosów odpowiadają estrogeny
Estrogeny to żeńskie hormony płciowe, których stężenie w okresie ciąży wyraźnie wzrasta. Powoduje to zachwianie naturalnego cyklu wzrostu włosów poprzez zatrzymanie fazy anagenowej. W efekcie kosmyki nie przechodzą w kolejne fazy, a więc i nie wypadają. Stąd wrażenie większej gęstości włosów.
Problem pojawia się jednak kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Zwykle około 2-3 miesiąca następuje wzmożone wypadanie włosów po porodzie. To konsekwencja przywracania równowagi hormonalnej, a więc spadku stężenia estrogenów. W rezultacie dochodzi do wypadania włosów na dwóch płaszczyznach: zgodnie z aktualnie trwającym cyklem wzrostu włosa oraz zgodnie z poprzednim cyklem. Oznacza to, że kobieta traci kosmyki, które powinny wypaść w okresie ciąży oraz włosy, których wzrost dobiegł końca właśnie teraz.
Wypadaniu włosów winna prolaktyna
Na wypadanie włosów po porodzie wpływa jeszcze jeden hormon – prolaktyna wydzielana przez przysadkę mózgową. Jej zwiększony poziom odnotowuje się podczas długotrwałego stresu, który – w przypadku świeżo upieczonych mam – jest na porządku dziennym. Stres pojawia się jako efekt zmian w życiu oraz obawy o to, czy matka podoła wyzwaniu jakim jest macierzyństwo. W rezultacie może dojść do utraty włosów.
Wypadanie włosów po porodzie obserwuje się również o kobiet karmiących piersią. I w tym przypadku należy wiązać ten fakt ze wzrostem stężenia prolaktyny. Jest to bowiem hormon, którego wysoki poziom warunkuje laktację. Jednocześnie, niestety wysokie stężenie prolaktyny wpływa na zahamowanie wzrostu włosów.
Wypadanie włosów po porodzie nie spowoduje wyłysienia
Wypadanie włosów po porodzie ma charakter odwracalny. Nawet jeśli dojdzie do znacznego przerzedzenia czupryny (co jednak zdarza się bardzo rzadko), włosy prędzej czy później odrosną. Zawirowania hormonalne w ciąży nie prowadzą do zaniku mieszków włosowych. Zwykle do zatrzymania poporodowej utraty kosmyków dochodzi między 6 a 9 miesiącem życia dziecka.
Wzmocnij włosy i przyspiesz ich odrastanie
Wypadanie włosów po porodzie zniknie samoczynnie, warto jednak przyspieszyć ten proces. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety to jedno, a przyjmowanie suplementów stymulujących porost włosów i zapobiegających wypadaniu – to drugie.
Jeśli chcesz wzmocnić włosy i przyspieszyć ich odrastanie, sięgnij po preparaty dedykowane kobietom po porodzie, np. Vitapil Mama zawierającego, m.in. krzemionkę z młodych pędów bambusa. Starannie dobrany skład obejmuje substancje działające wzmacniająco i stymulująco na włosy, a przy tym może być bez obaw stosowany przez kobiety karmiące piersią.