Wyzwania młodych rodziców

0
2314

Po przyjściu na świat upragnionego dziecka, dotychczasowe życie rodziców zmienia się nie do poznania. Stają się oni w pełni odpowiedzialni za nowo narodzonego członka rodziny. Ich zadaniem jest otoczenie go opieką, miłością oraz wychowanie zgodne z własnymi wartościami. I choć wszystko to wydaje się oczywiste, są jednak także problemy i wyzwania, przed jakimi stają młodzi rodzice i z którymi muszą sobie jak najszybciej poradzić. Dotyczą one zarówno zdrowia samego maluszka, jak umiejętności komunikowania się z pociechą, która od pierwszych tygodni życia aktywnie uczy się i poznaje otaczający ją świat.

Kłopotliwe karmienie piersią

Pierwsze kłopoty mogą pojawić się już w okresie karmienia piersią. Organizm kobiety w czasie ciąży przygotowuje się do karmienia piersią i produkcji najlepszego dla dziecka pokarmu. Niestety, czasami zdarza się, że pojawiają się komplikacje, które utrudniają lub tymczasowo uniemożliwiają karmienie. Najczęściej kobiety borykają się z:

  • zapaleniem gruczołu mlekowego

  • bolesnością brodawek

  • wyciekaniem pokarmu

  • zatkaniem kanalików mlekowych

Każda z tych dolegliwości może minąć tak szybko, jak też się pojawiła. Nie należy ich jednak ignorować, dlatego niezbędna może okazać się konsultacja u lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach, może on zalecić tymczasowe odstawienie dziecka od piersi. Wówczas, alternatywą jest karmienie zastępcze produktami Enfamil https://www.apteka-melissa.pl/produkt/enfamil-2-premium-lipil-6-12-mcy-mleko-modyfikowane-800-g,4141.html – które dedykowane są niemowlętom po 6. miesiącu życia. Pożywienie to dostarczy dziecku niezbędnych składników odżywczych, choć nie będzie tak idealnie dopasowane do potrzeb malucha, jak naturalne mleko mamy.

Dziecięce problemy z brzuszkiem

Na początku wspólnej drogi z maleństwem wielu rodziców czekają także nieprzespane noce oraz płacz najmłodszego członka rodziny związany z problemami zdrowotnymi, o których nie potrafi on inaczej informować swoich opiekunów. Noworodki i niemowlęta zwykle borykają się z takimi dolegliwościami, jak kolka, zaparcia i ulewanie. Kolka najczęściej ustępuje samoistnie w 4-6. miesiącu życia dziecka. Jednak, do tego czasu może przyczyniać się do płaczu, niechęci do jedzenia, ulewania, gazów, a nawet podwyższonej temperatury ciała. W czasie wystąpienia takich dolegliwości, warto zrobić dziecku ciepłe okłady bądź delikatny masaż brzuszka lub pleców, co pomoże pozbyć się powietrza nagromadzonego w przewodzie pokarmowym. Zaparcia związane są ze zbyt mała ilością błonnika w diecie, przez co niemowlę może mieć problem z wypróżnianiem. Aby temu zapobiec, warto wprowadzić do diety maleństwa surowe owoce i warzywa, owocowe kompoty, wodę niegazowaną oraz herbatki ziołowe. Ulewanie związane jest z niedojrzałością układu pokarmowego i bardzo często znika samo w momencie jego stopniowego dojrzewania. Można zminimalizować ryzyko ulewania trzymając dziecko w pozycji pionowej tuż po karmieniu, aż do momentu, gdy maluchowi się odbije, a w czasie karmienia kontrolować czy dziecko zamiast mleka nie łyka powietrza. Warto też odczekać chwilę przed położeniem dziecka na brzuszku i na wznak oraz z zabawą, w czasie której malec szybko zmienia pozycje.

Rodzicielstwo dla osób debiutujących w tej roli może być zadaniem niezwykle skomplikowanym i niemal niemożliwym do opanowania. Jednak trudne są jedynie początki. Każdy kolejny tydzień czy miesiąc to kolejne umiejętności wypracowane zarówno przez samych rodziców, jak i przez ich pociechę. Dzięki temu ten piękny i jednocześnie niepowtarzalny czas jest pełen wrażeń i emocji, które na zawsze zostaną w pamięci rodziców, a dziecku pomogą stawiać kolejne kroki w drodze do rozwoju i poznania tego, co go otacza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ