Poród – jak się do niego przygotować? 

0
844
szkoła rodzenia

Poród jest przełomowym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Dobrze jest, żeby przyszła mama poznała wszystkie etapy porodu w teorii, nie działa i jakie są objawy zwiastujące poród. Kobieta przed porodem powinna zapisać się też do szkoły rodzenia. Dzięki temu będzie mogła opanować techniki umożliwiające łagodzenie bólu porodowego, a także przyśpieszyć całą akcję porodową. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-sie-przygotowac-do-porodu/ 

Przygotowania zacznij jak najwcześniej 

Poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym i wielkim przeżyciem emocjonalnym dla całego organizmu. Im kobieta jest bardziej sprawna fizycznie, tym łatwiej poradzi sobie z trudami porodu. Dobrze jest więc, żeby cały czas trwania ciąży dbała o kondycję fizyczną. Chodzi tutaj o kontrolowanie masy ciała, żeby mieściła się ona w zalecanym przedziale wartości. Najlepiej, kiedy w pierwszym trymestrze kobieta przybierze na wadze od 0,5 do 2 kilogramów. W drugim trymestrze przyrost ciała może być nieco większy i sięgnąć od 1 do 2 kg na miesiąc. Trzeci trymestr to przyrost ciała o 2 kg na miesiąc. Podczas całej ciąży wskazany jest wzrost masy ciała około 11 – 13 kg. Kiedy kobieta przytyję zbyt dużo, lubię i wyjściowa masa była duża, to poród może okazać się trudniejszy. 

Poród – jak się do niego przygotować? 

Dobrym sposobem na przygotowanie do porodu jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Jest to miejsce, które pozwala na kompleksowe przygotowanie się do porodu, a także do opieki nad noworodkiem. Typowe programy szkoły rodzenia, obejmują zagadnienia zarówno związane z przebiegiem ciąży i jaki etapami rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, przebiegu porodu i połogu, kwestii związanych z laktacją oraz opieką nad noworodkiem. Poza szeroką wiedzą istotne znaczenie mają też umiejętności praktyczne, które pozwalają na zachowanie aktywności podczas porodu, co przyspiesza akcje porodową. Taka aktywność pozwala na za ogrodzenie dolegliwości bólowych podczas porodu. 

Jakie są objawy zwiastujące poród? 

Charakterystycznym symptomem, który odpowiada za rozpoczęcie akcji porodowej jest występowanie rytmicznych skurczów, które stają się coraz silniejsze i silniejsze. Początkowo pojawiają się one co 20 minut 30 minut, a następnie z częstotliwością zwiększają się. Kiedy skurcze pojawiają się co 10 minut – jest to najwyższa pora, aby udać się do szpitala. Oznaką rozpoczynającego się porodu może być też odejście wód płodowych. 

Zobacz też: http://www.mamandi.pl/wyprawka-dla-noworodka-co-nalezy-sie-zaopatrzyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ