Blogi parentingowe i ich fenomen. Dlaczego są tak popularne?

0
930
Blogi parentingowe

Blogi parentingowe od kilku lat są jednymi z najczęściej odwiedzanych stron w internecie przez kobiety, które spodziewają się dziecka lub już są mamami. Strony, na których matki (i ojcowie!) dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami z innymi rodzicami, robią w naszym kraju zawrotną karierę. Blog dla mam pełni różnorakie funkcje – od edukacyjnej, poprzez opiniotwórczą, a kończąc na rozrywkowej. W czym właściwie tkwi jego fenomen?

Blog dla mam, czyli współczesne rodzicielstwo w sieci

Blogi parentingowe to miejsca w internecie, które z zasady są tworzone przez zwykłych ludzi, podobnych do każdego z nas. Ich twórcami najczęściej są kobiety – matki, które chętnie dzielą się z czytelnikami swoimi osobistymi doświadczeniami, przemyśleniami oraz problemami związanymi z wychowywaniem dzieci. Powodem, dla którego blog dla mam przyciąga do siebie kolejne rzesze czytelników, jest przede wszystkim autentyzm. Jego twórcy piszą bowiem o realnych sprawach oraz przedstawiają rodzicielstwo od codziennej strony, z wszystkimi jego blaskami i cieniami. Blogi parentingowe niejako zrywają więc z cukierkową wizją macierzyństwa obecną w telewizji i prasie pokazując czytelnikom, że nie tylko oni mają problemy, mogą nie radzić sobie w pewnych sytuacjach oraz potrzebują wsparcia ze strony najbliższych.

Blog dla mam jest także miejscem, który zrzesza ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jego tematyka obraca się bowiem głównie wokół rodzicielstwa. Jego czytelnicy interesują się tym samym i mają podobne problemy, przez co istnieje szansa na nawiązanie szybkiej nici porozumienia, wymienianie się doświadczeniami oraz poradami. Możliwość komentowania wpisów, a nawet nawiązania osobistego kontaktu z autorem bloga to także możliwość zdobycia nowych znajomych oraz przyjemnego spędzenia czasu na wirtualnej „pogawędce” z koleżanką dokładnie taką, jak my.

Autentyzm w sieci, czyli czy warto czerpać wiedzę z internetu?

Blogi dla mam w zakresie oferowania porad rodzicom mają jednak sporą konkurencję w postaci portali parentingowych. Są to bardziej profesjonalne serwisy tworzone przez ekspertów – psychologów dziecięcych, położne, pedagogów, logopedów, pediatrów oraz wielu innych specjalistów zawodowo związanych z tematyką parentingową. I one nie mogą narzekać na brak popularności – publikowane na łamach serwisów artykuły są również chętnie czytane i komentowane przez rodziców. Portale parentingowe są także przez wielu uznawane za bardziej wiarygodne i sprawdzone źródło informacji, gdyż publikowane na nich treści mają potwierdzenie w wiedzy naukowej.

Jest jednak wielu rodziców, którzy chętnie czerpią informacje i z jednych i z drugich. Kluczem do sukcesu jest bowiem racjonalne selekcjonowanie dostępnej w sieci wiedzy poprzez dobór sprawdzonych źródeł, którymi w zależności od sytuacji może być zarówno blog dla mam, jak i profesjonalny serwis parentingowy. W wychowywaniu dzieci nie ma bowiem jednej, słusznej drogi, której obranie uchroni nas przez błędami czy problemami. Każdy rodzic musi umieć samodzielnie podejmować decyzje oraz brać za nie pełną odpowiedzialność. Treści dostępne w internecie, bez względu na ich źródło, należy więc zawsze traktować bardziej jako wskazówki, a nie wyrocznię.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ