USG bioderek – Na czym polega i kiedy się je wykonuje

0
2200

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice nie posiadają się z radości. Najważniejsza nie jest dla nich płeć malucha, ale jego zdrowie. Dlatego, kiedy nasz niemowlak będzie mieć już kilka tygodni, powinniśmy udać się na USG bioderek. To bardzo ważne badanie, na które każdy rodzic otrzymuje skierowanie od lekarza prowadzącego. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega i jakie nieprawidłowości może wykryć.

Kiedy należy wykonać USG bioderek?

USG bioderek dziecka wykonuje się po ukończeniu po ukończeniu szóstego, ale też przed ukończeniem dwunastego tygodnia życia. Badanie pozwala ocenić, w jaki sposób rozwijają się stawy biodrowe i czy pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości. Rodzice nie powinni obawiać się badania. Jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Pierwsze badanie USG bioderek wykonywane jest od razu po narodzinach maluszka, ale do ortopedy – nawet, jeśli neonatolog nic nie wykryje – mamy obowiązek się udać.

Przebieg badania USG bioderek

Badanie bioderek dziecka jest bardzo ważne, ponieważ stawy noworodków zbudowane są z chrząstki. Chrząstka z kolei jest podatna na wszelkie zniekształcenia. Im szybciej zostaną wykryte, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie leczenie, aby maluch mógł uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości.

Badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Wystarczy zdjąć maluszkowi pieluchę, a później ułożyć ja na plecach albo na stole, w zależności od wskazań lekarza. Rodzice nie muszą wychodzić z gabinetu, mogą cały czas znajdować się przy dziecku. Dzięki obecności mamy lub taty będzie się czuło znacznie bezpieczniej. Kiedy dziecko leży na specjalnym stole, osoba wykonująca badanie rozprowadza specjalny żel, którego zadaniem jest ułatwienie przechodzenia fal dźwiękowych. Po posmarowaniu nim okolic bioder, lekarz przykłada urządzenie w odpowiednie miejsca, a na ekranie komputera pojawiają się obrazy.

W jaki sposób dbać o bioderka dziecka?

Jeśli okaże się, że badanie USG wykryje znaczne nieprawidłowości, należy kontynuować diagnostykę i zastosować się do planu leczenia, przedstawionego przez lekarza ortopedę – mówi nasz ekspert ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed. Kiedy jednak zmiany są niewielkie, mogą wystarczyć codzienne, drobne zabiegi, takie jak:

  • Układanie dziecka na brzuszku i szerokie pieluchowanie za pomocą pieluszek z flaneli, które pozwala na odpowiedni rozstaw bioder
  • Pozwalanie maluszkowi na jak najczęstsze machanie nóżkami
  • Częste zmienianie pozycji leżenia dziecka, co zapewnia lepsze kształtowanie stawów i poprawia koordynację ruchów niemowlaka.

Dzięki wdrożeniu w życie tych prostych zaleceń, szybko zapomnimy o problemach z bioderkami u naszego maluszka.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ