Ulewanie u niemowlaka – co robić przed karmieniem piersią lub po nim, by zminimalizować problem?

0
2043
Ulewanie u niemowlaka – co robić przed karmieniem piersią lub po nim, by zminimalizować problem?

Ulewanie u niemowlaka jest często pojawiającą się dolegliwością. Chociaż nie stanowi zagrożenia, może budzić niepokój. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym można zminimalizować ten problem.

Ulewanie u niemowlaka spowodowane jest przede wszystkim niedojrzałością układu pokarmowego. Musi minąć trochę czasu, by dziecko przyzwyczaiło się do nowego sposobu otrzymywania pożywienia. Niemniej jednak warto podjąć odpowiednie działania – zarówno przed, jak i po karmieniu piersią – by problem pojawiał się coraz rzadziej.

Zanim zaczniesz karmić piersią…

Istnieje wiele przyczyn odpowiadających za ulewanie u niemowlaka, o których musisz pamiętać zanim przystąpisz do karmienia piersią.

  • Odciągnij nadmiar pokarmu

Ulewanie może być następstwem zbyt łapczywego połykania mleka. Zaraz po przystawieniu dziecka do piersi spływa spora ilość pokarmu – maluch nie zawsze będzie nadążał za jego wypływem.

Jeśli chcesz wyeliminować ulewanie u niemowlaka, odciągnij nadmiar mleka. Posłuż się laktatorem (ręcznym lub elektrycznym) albo odciągnij pokarm ręcznie.

  • Zadbaj o prawidłową technikę karmienia

Niekiedy za ulewanie u niemowląt odpowiada niewłaściwa technika karmienia. Dziecko powinno być skierowane brzuchem do brzucha mamy, tj. w pozycji „brzuszek do brzucha”. Ręką należy podtrzymać głowę i kark. Kręgosłup powinien być wyprostowany – głowa, kark i plecy muszą tworzyć linię prostą.

  • Nie karm w pośpiechu

Pośpiech sprzyja ulewaniu, ponieważ „zmusza” dziecko do szybkiego jedzenia, a co za tym idzie – połykania powietrza.

Zadbaj o to, by w miejscu karmienia zapanowała cisza i spokój. Karm dziecko spokojnie i powoli, by uniknąć łykania sporej ilości powietrza. Ważne jest także, by maluch nie był rozdrażniony – jeśli płacze przy jedzeniu, do jego brzucha niepotrzebnie dostaną się pęcherzyki powietrza.

Jak postępować po karmieniu piersią?

Jeśli nie chcesz, by ulewanie u niemowlaka było problemem, musisz pamiętać o odpowiednim postępowaniu również po karmieniu piersią.

Istotne znaczenie ma ułożenie dziecka w pozycji pionowej, czyli „do odbicia”. Głowa malucha powinna znaleźć się na twoim ramieniu. Dzięki temu z przewodu pokarmowego „uciekną” wszystkie połknięte pęcherzyki powietrza.

Ważne jest również to, by unikać gwałtownych zmian pozycji. Po karmieniu piersią pokarm musi mieć czas, by prawidłowo „ułożyć się”. Zadbaj o to, by niemowlę nawet przez 45 minut znajdowało się w tej samej pozycji, najlepiej na boku.

Kiedy ulewanie u niemowlaka powinno zaniepokoić?

Z reguły ulewanie u niemowlaka przechodzi samoistnie – w miarę jak dojrzewa jego układ pokarmowy. Warto jednak mieć świadomość, że tego problemu nie można zawsze bagatelizować.

Jeśli, mimo zastosowania się do powyższych wskazówek, niemowlę ulewa, a jednocześnie towarzyszy temu np. spadek masy ciała, należy bezwzględnie skontaktować się z pediatrą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ