Skurcze ciążowe – co należy o nich wiedzieć

0
3417
Skurcze macicy

Skurcze macicy w ciąży to symptomy typowe dla jej dobrego rozwoju. Szczególnie charakteryzuje się trzy typy skurczów ciążowych, jakich przeznaczeniem jest przygotowanie macicy do porodu. Jednakże pewne typy skurczów, szczególnie we wczesnej ciąży, mogą sugerować na odklejenie się łożyska, i nawet poronienie. Sprawdź, jakie są typy skurczów ciążowych, co charakteryzują oraz na co mogą wskazywać nieprawidłowe, niebezpieczne spazmy macicy w ciąży. Spazmy macicy w ciąży są skurczami fizjologicznymi, typowymi dla odpowiedniego rozwoju ciąży, jakie pojawiają się po 20 tygodniu jej trwania. Właśnie wówczas kobieta ciężarna winna czuć wczesne, delikatne skurcze, jakie powodowane są powiększaniem się włókien mięśniowych macicy. Ich przeznaczeniem jest albowiem przygotowanie macicy na akcję porodową. Jakie są typy skurczów ciążowych oraz jak je oddzielić od tych niewłaściwych?

Skurcze macicy w okresie ciąży – rodzaje skurczów ciążowych

Skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza to skurcze macicy, jakie pojawiają się od 20. tygodnia ciąży. W owym okresie włókna mięśniowe macicy rozciągają się, więc przyszła mama zaczyna czuć twardnienie brzucha. Mechanizm tenże nie jest ostry, jednak może powodować dyskomfort. Dzięki skurczom Alvareza macica stopniowo jest przygotowana do porodu.

Cechy indywidualne skurczów Alvareza:

1. są nieregularne

2. ich zwiększenie nie zmienia się

3. szczególnie są odczuwane wieczorem bądź po intensywnym treningu

4. zazwyczaj znikają po zmianie postawy 5. Skurcze Braxtona-Hicksa, więc skurcze przepowiadające

Skurcze Braxtona-Hicksa są odczuwane po 20. tygodniu ciąży. W owym okresie mięsień macicy rozciąga się, przygotowując się do konkretnych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, jeśli przyjdzie czas zakończenia.

Cechy indywidualne skurczów przepowiadających:

1. rozpoczynają się od podłoża macicy (jakie znajduje się nieznacznie niżej pępka) oraz stopniowo kierują się ku dołowi

2. powodują ucisk zbliżony do menstruacyjnego i ucisk krzyża

3. są nieregularne

4. pojawiają się co kilkanaście minut

5. zwykle trwają od 15 do 30 sekund, i czasem nawet parę minut

6. pod koniec ciąży stają się liczniejsze oraz wyraźniej uciążliwe (w 8–9. miesiącu potrafią powstawać chociażby co 20-30 minut oraz utrzymywać się do dwóch minut

Skurcze macicy

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe, nazywane bólami porodowymi, to skurcze, jakich przedmiotem jest spowodowanie całkowitego rozwarcia ujścia macicy, wydalenia płodu oraz łożyska. Są to normalne skurcze, jakie powstają w pewnych odstępach czasu. Najpierw są delikatne, jednakże wespół z otwieraniem się szyjki macicy, stają się jeszcze bardziej intensywne. Ucisk tenże może emitować aż do kości ogonowej.

Skurcze prosto po porodzie

W parę minut po narodzeniu dziecka potrafią się pojawić regularne spazmy macicy ułatwiające wydalenie łożyska.

Spazmy połogowe

Spazmy połogowe, nazywane bólami poporodowymi, to skurcze o profilu podobnym do skurczów ciążowych. Ich przeznaczeniem jest wzmocnienie przebiegu obkurczania się macicy.

Jak rozpoznać spazmy powtarzające od skurczów porodowych?

Skurcze Braxtona-Hicksa potrafią być ciężkie do rozpoznania od wczesnej czynności skurczowej macicy. Jednakże w przeciwieństwie do skurczów porodowych nie stają się jeszcze silniejsze ani częstsze, właśnie w przeciągu godziny łagodzą oraz ostatecznie znikają. Także skurczom przepowiadającym nie wtórują żadne kolejne symptomy, takie jak np. laksacja, plamienie, odejście wód płodowych, ani uczucie rozpierania, ucisk pleców lub brzucha. Więc jeżeli przed 36. tygodniem ciąży spazmy zachodzą częściej aniżeli co godzinę, i w dodatku czujesz ucisk krzyża oraz słabo się czujesz, umów się z lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się na pogotowie.

Skurcze macicy w ciąży – kiedy do szpitala?

Wczesne skurcze, tuż przed porodem, pojawiają się zwykle w odstępach blisko 20 minut. Jeżeli są w całości regularne, należy pojechać do szpitala. W miarę rozwoju porodu spazmy zachodzą głównie: w czasie najpierw co 10-15 minut, pod koniec co 3-5 minut (trwają 45-60 sekund). W II czasie połogu skurcze zachodzą co 2-5 minut oraz utrzymują się najpierw od pół do 1 minuty, w efekcie natomiast ostatniego czasu 1-2 minuty. Im skurcze są liczniejsze oraz cięższe, tymże większa możliwość, iż akcja porodowa będzie szybsza. Całość zależy od tego, jak szybko rozwarcie szyjki macicy osiągnie średnicę 10 cm (pełne rozwarcie).

Spazmy macicy we wczesnych tygodniach ciąży

Pewne kobiety we wczesnej ciąży mogą czuć mały, skurczowy bądź piekący ucisk w łonie, misce bądź dolnej części pleców. Jeżeli nie wtórują mu kolejne symptomy, zwykle sugeruje to na odpowiednie przemiany powiązane z rozciąganiem oraz rozwojem macicy. Jeżeli jednakże skurczom macicy, zwłaszcza nagłym, {prowadzi|asystuje} np. krwawienie, są powody do lęku.

1. Nieprawidłowe, niebezpieczne spazmy macicy w ciąży. Przedwczesne skurcze porodowe, będące pomiędzy 20 i 37 tygodniem ciąży, mogą przyczynić się do rozwarcia się szyjki macicy oraz spowodować wystąpienie porodu przedwczesnego. Tego rodzaju spazmy może są wywołane przeróżnego typu wewnątrzmacicznymi przebiegami zapalnymi.

[Głosów:7    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ