Ból głowy w ciąży

0
1627
bólu głowy w ciąży

Ucisk głowy w ciąży, chociaż zwykle nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia mamy oraz dziecka, jest dosyć nieprzyjemną dolegliwością ciążową. Nie potrzebujesz się godzić na dyskretne zwalczanie bólu głowy w ciąży. Są faktycznie efektywne środki, żeby łatwo oraz pewnie się z nim uporać. Ucisk głowy dotyczy większości kobiet w ciąży. Za jego pojawienie się odpowiada mnóstwo elementów, m.in. hałas, stres, zmęczenie, za mało treningu na świeżym powietrzu, niedobór odpoczynku lub za długie spanie, picie zbyt małej ilości płynów oraz niezdrowe żywienie się. Ucisk głowy na starcie ciąży zazwyczaj połączony jest ze zmianami hormonalnymi. Dowiedz się, zatem więcej na temat bólu głowy w ciąży.

Uśmierzanie bólu głowy w ciąży

Wzmożona produkcja estrogenów oraz progesteronu w ciąży, obowiązkowa dla prawidłowego rozwoju płodu, powoduje wchłanianie wody w tkankach, czego rezultatem są niezauważalne obrzęki. Obrzęki w ciąży stanowią nie tylko tkankę podskórną, lecz także tkankę mózgową. Znajdujące się tam receptory nerwowe reagują uciskiem na podniesiony nacisk oraz zwiększone ciśnienie krwi. Powodowane wewnętrznymi obrzękami uciski głowy nie są na szczęście szkodliwe ani dla przyszłej mamy, ani dla niemowlęcia. Co robić, żeby uśmierzać bólom głowy w ciąży?

Spowolnij tempo życia. Na co dzień staraj się unikać stresów, odpoczywaj oraz regeneruj się.

Wysypiaj się. Codziennie potrzebujesz 8-10 godzin snu. Świetnie zrobi ci popołudniowa drzemka.

Dbaj o ruch, żeby dotlenić organizm.

Systematycznie się odżywiaj, bo głód przejawia się nie właśnie ssaniem żołądka, jak też bólem głowy.

Jedz artykuły obfite w magnez (kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, muesli, banany, migdały, kakao, koper, soja, szczaw, biała fasolka, botwina, jeżyny). Deficyt magnezu w ciąży nierzadko powoduje ucisk napięciowy, słaby oraz niezbyt mocny, jednak trudny.

Myśl o dawaniu organizmowi właściwej ilości wody. Chociażby małe odwodnienie zagraża bólem głowy. Kawa, herbata, gęste napoje służą utracie płynów bądź zmniejszają ich zatrzymywanie. Dużo pij niegazowanej wody mineralnej o małej zawartości minerałów.

Śpij na komfortowym materacu, bo ucisk głowy nierzadko wynika z kręgosłupa. Materac nie winien być ani zbyt twardy, ponieważ na twardym podłożu mięśnie są zawsze napięte, ani zbyt cienki, ponieważ wtedy kręgosłup jest ugięty oraz nierówno obciążony.

ból głowy w ciąży

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży potrzebuje pomagania nie poprzez lekarza prowadzącego ciążę, tylko poprzez specjalistę. W usuwaniu bólów migrenowych winien wesprzeć neurolog. Badania naukowe dowodzą, iż w efekcie przemian hormonalnych występujących w okresie ciąży mnóstwo pań chorujących na migrenę zapomina o bólach głowy. Proces owego działania nie został do końca zrozumiany, jednakże statystyki potwierdzają, że charakterystyczne uciski migrenowe, jednostronne, pulsujące oraz silne, w czasie ciąży zachodzą zdecydowanie rzadziej. Przed chcianym zajściem w ciążę najlepiej dopasować z neurologiem terapię, bo mnóstwo środków farmakologicznych wykorzystywanych w usuwaniu migreny jest niewskazanych dla pań w ciąży. Uciski głowy w ciąży mogą także być podyktowane poprzez choroby oraz stany zapalne zatok, i choćby niewłaściwie dopasowane okulary. Wówczas niezbędna jest konsultacja z laryngologiem oraz okulistą.

Kiedy do lekarza?

Niezwłocznie umów się z specjalistą, jeżeli ucisk głowy jest szczególnie mocny oraz towarzyszą mu:

zawroty głowy oraz pogłębione poczucie osłabienia,

obrzęki twarzy oraz kończyn,

schorzenia widzenia,

bezwład stóp oraz dłoni,

drgawki,

gorączka ciała ponad 38ºC,

wymioty oraz mdłości.

Zdecydowanie umów się ze specjalistą, jeśli podczas ucisku głowy robi ci się słabo lub jeśli zdarzają się omdlenia, np. po uderzeniu w głowę. Jest zagrożenie nastąpienia krwotoku podpajęczynówkowego bądź krwiaka śródmózgowego. Kontakt ze specjalistą jest niezbędny również w wypadku utraty świadomości z nieznanych przyczyn, bólu głowy istniejącego w porach przedpołudniowych, już po obudzeniu się bądź jeśli jest duży ucisk głowy nocą. Ucisk głowy w ciąży jest momentami symptomem nadciśnienia, jakie zagraża zatruciem ciążowym oraz jest szkodliwe również dla mamy, jak również dla niemowlęcia. Ciśnienie krwi ponad 135/85 mmHg wymaga jak najszybszego kontaktu z ginekologiem prowadzącym ciążę. Ucisk głowy spowodowany nadciśnieniem zazwyczaj pojawia się rano, w tylnej części głowy, może mu towarzyszyć bicie w uszach oraz ożywienie.

Niezawodne środki na konfrontację z uciskiem głowy w ciąży

Ciepła, jednak nie gorąca kąpiel przez 15 minut – woda relaksuje, relaksuje, wycisza.

Wypoczynek w zaciemnionym, dobrze wywietrzonym pokoju – cisza uspokoi nerwy.

Chłodny kompres na czoło oraz nawilżanie nóg w miednicy z ciepłą wodą.

Delikatny masaż twarzy okrężnymi ruchami, rozpoczynając od czoła, i kończąc na skroniach.

Ćwiczenia relaksujące mięśnie.

Jeżeli ucisk głowy jest nad wyraz uporczywy, możesz wziąć doraźnie jedną pigułkę paracetamolu, jednak nie więcej. Pamiętaj, iż przyjmowanie preparatów w ciąży na własną rękę może być szkodliwe dla płodu. Jeśli ucisk głowy nie ustępuje, umów się ze lekarzem i porozmawiaj o farmakoterapii przeciwbólowej, która byłaby bezpieczna dla dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ