Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku na schodach? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Prędzej czy później dziecko będzie musiało nauczyć się chodzić po schodach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów bezpiecznych dla dzieci?
Kupując wyposażony dom lub dwupiętrowe mieszkanie, często nie ma się wpływu jakie schody zostaną tam zamontowane. W przypadku, gdy uczestniczy się w projektowaniu można zdecydować jaka będzie konstrukcja i wygląd schodów. Trzeba zwrócić uwagę na parę elementów, które zapewnią bezpieczeństwo dziecku.
1. Konstrukcja schodów
Najbezpieczniejszą konstrukcją są schody proste, lecz nie w każdym wnętrzu można sobie na nie pozwolić. Dobrym wyborem dla małych pomieszczeń są schody spiralne lub zabiegowe. Jednakże powinno się tutaj zadbać o taką konstrukcję, aby schodzenie i wchodzenie po schodach było wygodne i bezpieczne dla dziecka. Kolejny dylemat to wybór między schodami pełnymi a ażurowymi. Zabudowane schody dają pewność, że dziecko nie zaklinuje się między stopniami. Kompromisem może być zamontowanie tymczasowych podstopnic, które zdejmie się, gdy dziecko urośnie.
2. Umiejscowienie schodów
Współczesne konstrukcje pozwalają na umieszczenie schodów nie tylko w klatkach schodowych. Można zrezygnować ze schodów opartych o ściany i wybrać takie, które opierają się na stropie lub są samonośne. Tego typu schody można ustawić w salonie lub innym miejscu, które ułatwi komunikację piętra z parterem.
3. Wymiary i liczba stopni
Aby schody były bezpieczne i wygodne powinny mieć odpowiednie wymiary. Wysokość stopni powinna mieć od 15 do 19 cm, a szerokość od 22 do 33 cm. Standardowa liczba stopni dla jednego biegu to nie więcej niż siedemnaście. Dla wysokości powyżej 2,85 metra między piętrami powinno się rozważyć schody zabiegowe, które będą bezpieczniejsze. Dodatkowo trzeba zadbać, aby wybrać taki materiał, który nie będzie śliski. Schody można również pokryć specjalnymi taśmami antypoślizgowymi.
4. Balustrada i poręcz
Balustrady schodowe są niezbędne w domu, w którym przebywa dziecko. Trzeba pamiętać, aby tralki były pionowe – eliminujemy wtedy ryzyko wspinaczki po balustradzie. Powinny jednak mieć taki odstęp, aby dziecko nie zaklinowało głowy. Niebezpieczne mogą okazać się ozdobne balustrady z ostrymi elementami. Warto uwzględnić zamontowanie dwóch poręczy – dla dorosłych i dla dzieci. Taka poręcz powinna znajdować się na wysokości ok 75 cm, podczas gdy ta dla dorosłych na wysokości 90 cm. Powinna być również z materiału antypoślizgowego, aby uniemożliwić zjeżdżanie lub zsuwanie się po niej.
5. Bramka ochronna
Niezbędną ochroną dla dziecka jest specjalna bramka, która uniemożliwi samodzielne wędrówki po schodach. Sprawdza się szczególnie w modelach spiralnych, gdzie trudniej jest zamontować dodatkową poręcz dla dziecka. Wykorzystanie bramki sprawi, że rodzice będą mogli być trochę spokojniejsi. Bez względu na to jaki rodzaj schodów zostanie wybrany, małe dzieci nie powinny samodzielnie po nich wędrować.
Wcześniej czy później dziecko będzie musiało samodzielnie poruszać się po schodach. Jednak do tego czasu trzeba zapewnić bezpieczeństwo i przemyśleć każdy wariant, aby uniknąć wypadków.