Nefrolog dziecięcy – ważna specjalizacja

0
2334
Nefrolog dziecięcy - ważna specjalizacja

Otaczamy opieką nasze dziecko każdego dnia, dbamy by było odpowiednio odżywione, ubrane adekwatnie do pogody. Pilnujemy aby czas na zabawę i wypoczynek był odpowiednio zbilansowany. Obserwujemy jego rozwój każdego dnia. Pomimo całej troski jaką go otaczamy, maluch jest narażony na wiele czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić stanów chorobowych.

Obok infekcji dróg oddechowych, te związane z układem moczowym należą do najczęstszych infekcji wśród małych dzieci. Najczęściej spowodowane są przeziębieniem lub obecnością bakterii  w układzie moczowym. Zawsze, gdy dziecko narzeka na dolegliwości przy oddawaniu moczu, skarży się na bóle w dolnej części brzucha, a dodatkowo towarzyszy temu gorączka lub stan podgorączkowy, koniecznie należy udać się do specjalisty. Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, opinię na temat zdrowia dziecka powinien wyrazić nefrolog dziecięcy.

Nefrologia zajmuje się funkcjonowaniem i schorzeniami nerek oraz układu moczowego. Zazwyczaj opiera się na wdrażaniu leczenia nieinwazyjnego, tzn. nieoperacyjnego, sprowadzając je do profilaktyki i leczenia farmakologicznego. Nefrolog dziecięcy posiada doświadczenie w leczeniu dzieci już w wieku niemowlęcym i zajmuje się wszelkimi zaburzeniami, które mogą być powiązane z funkcjonowaniem nerek.

Nefrolog z warszawskiego Centrum Medycznego Balumed po przeprowadzonym wywiadzie dotyczącym rodzaju, częstotliwości i czasu utrzymywania się objawów chorobowych oraz badaniach (badanie moczu, krwi, czasem również usg) postawi diagnozę i zleci leczenie. Poza nim zaleci profilaktykę związaną między innymi z dietą i higieną, której stosowanie pozwoli uniknąć w przyszłości nawracających infekcji, mogących doprowadzić do zapalenia układu moczowego.

Pamiętajmy, że jeśli u dziecka zaobserwujemy objawy takie jak bóle brzucha, kolka jelitowa, bolesne oddawanie moczu, pieczenie okolicy ujścia cewki moczowej, bolesne parcie na mocz, częstomocz, bolesne parcie na mocz, mimowolne oddawanie moczu (moczenie), mocz w krwawym zabarwieniu lub mętny nie bagatelizujmy problemu i czym prędzej umówmy wizytę u nefrologa. Szybka i dobra diagnostyka przy chorobach układu moczowego jest naprawdę bardzo ważna, gdyż brak wdrożonego leczenia może oznaczać poważne i nieodwracalne choroby nerek.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ