Jak przygotować przedszkolaka do edukacji szkolnej

0
1755
Jak przygotować przedszkolaka do edukacji szkolnej

Dziecko rozpoczynające edukację szkolną powinno być przede wszystkim przygotowane do niej emocjonalnie i dydaktycznie, istotna jest również sprawność motoryczna i ruchowa. Z punktu widzenia rodziców ważne staje się przybliżenie dziecku zabaw sportowych i różnych dyscyplin, które będą miały pozytywny wpływ na rozwój emocjonalno-społeczny dziecka.

Zabawy sportowe odpowiedzią na ruchliwość dziecka

Dzieci w wieku przedszkolnym przejawiają swoistą nadaktywność ruchową. Umiejętne wykorzystanie tych umiejętności przez rodziców może doprowadzić do wypracowania właściwych nawyków. W tym celu zaleca się wprowadzenie wspólnych zabaw sportowych rodzica i dziecka do jego codziennego terminarza. Jedną z prostszych zabaw, ćwiczących przede wszystkim koordynację oko-ręka, jest wrzucanie niewielkiej piłeczki czy małych przedmiotów, np. szyszek, do oddalonego koszyka. W tej zabawie dziecko poznaje możliwości własnego ciała oraz uczy się skupienia, aby osiągnąć zamierzony cel. Zabawą uczącą koncentracji na usłyszanych poleceniach jest zabawa polegająca na doprowadzeniu dziecka poprzez szereg wydawanych komend do ukrytego wcześniej przedmiotu. W tej zabawie ćwiczona jest orientacja przestrzenna oraz koordynacja ruchowo-słuchowa.

Jakie dyscypliny sportu dla przedszkolaka

Niektórym dzieciom w wieku przedszkolnym nie wystarczają zabawy sportowe. Dla ogólnego rozwoju fizycznego młodego organizmu wskazane są różne dyscypliny sportu, które poprawiają sylwetkę, uczą również systematyczności. Dobrze, jeśli wybrana dyscyplina sportu jest dyscypliną, którą lubi dziecko. W wieku przedszkolnym wskazane są wszelkie zajęcia na basenie i nauka pływania, która wpływa ogólnie na rozwój organizmu. Na poprawienie kondycji bardzo dobrze działa piłka nożna. Jazda konna poprawia sylwetkę dziecka, natomiast sporty walki wpływają na ogólny rozwój organizmu. Wybierając dyscyplinę sportu warto również brać pod uwagę dodatkowe koszty, związane z koniecznością zakupu specjalnego stroju czy obuwia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ