Jak integracja z rówieśnikami wpływa na rozwój dziecka?

0
2601

Mówi się, że człowiek jest istotą społeczną. Widać to już od pierwszych miesięcy jego życia, ponieważ już kilkumiesięczne niemowlęta zaczynają nawiązywać kontakt z obcymi, nowo poznawanymi ludźmi, podążając za nimi wzrokiem, uśmiechając się i gaworząc. W wieku kilku lat zaś dzieci trafiają do przedszkola, w którym poznają swoich rówieśników i zaczynają budować pierwsze związki z innymi. Jaki wpływ ma uczęszczanie do przedszkola i integracja z innymi dziećmi na ich rozwój?

Specjaliści uważają, że wiek przedszkolny to doskonały czas, aby rozpocząć proces socjalizacji dziecka. Jeśli bowiem dzieci od najmłodszych lat przebywają w towarzystwie rówieśników, to w przyszłości są bardziej otwarte, śmiałe i pewne siebie, a także szybciej nawiązują relacje z innymi ludźmi. Kolejnym ważnym aspektem w rozwoju psychospołecznym dziecka jest integracja z rówieśnikami polegająca na wspólnej zabawie. Dzięki niej dzieci uczą się pracy w grupie, a także stają się cierpliwsze i wrażliwsze na potrzeby innych. Czas spędzany w gronie przyjaciół sprzyja również nauce porozumiewania się oraz osiągania kompromisu we współpracy z innymi. Poza tym okres przedszkolny to czas, w którym dzieci zaczynają wczuwać się w odgrywane podczas zabaw postaci, co uczy je empatii i panowania nad własnymi emocjami. Kontakty z rówieśnikami korzystnie wpływają także na rozwój psychiczny dziecka. Pomagają mu one bowiem w określeniu własnej tożsamości, a także budowaniu związków z innymi ludźmi- takimi, jak zawieranie przyjaźni.

Zabawy w gronie znajomych bardzo często mają aktywny charakter. W tej kwestii przedszkole Jelcz-Laskowice dba o zapewnienie dzieciom odpowiednio dużej przestrzeni, w której mogą one bezpiecznie biegać, gonić się i skakać do woli. Wspólny wysiłek fizyczny z perspektywy dziecka jest świetną zabawą, a z perspektywy medycznej doskonałą formą aktywności, która wspomaga ich rozwój fizyczny.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ