Kołderka sensoryczna na problemy SI

0
2291

Zaburzenia integracji sensorycznej wymagają specjalistycznej terapii. W ramach jej uzupełnienia stosuje się kołderkę sensoryczną, inaczej zwaną obciążeniową. To w pełni bezpieczny, ale i skuteczny sposób na niwelowanie nieodpowiednich reakcji na niektóre bodźce. Poznajcie szczegóły dotyczące stosowania tej innowacyjnej metody.

Czy kołderka może być stosowana bez konsultacji z lekarzem?

Coraz więcej rodziców kupuje kołderki sensoryczne nawet dla dzieci, które nie wykazują zaburzeń SI. Nie jest to problem, o ile kołderka zostanie dobrana przez osobę w tym zakresie wykwalifikowaną.

Kołderka ma obciążać, przez co wykazuje działanie wyciszające, ułatwiające zasypianie i spokojny sen przez całą noc. Ważna jest więc jej waga i rozmiar. Dla każdego dziecka kołderka sensoryczna powinna być więc dobrana indywidualnie. Jeśli będzie za lekka i za mała, może nie spełniać działania terapeutycznego. Jeśli będzie zbyt ciężka i za duża, może być po prostu niebezpieczna i zaburzać sen.

Idealna kołdra będzie przyjazna dziecku. Może być stosowana przez cały rok, nie przegrzewa ani nie wychładza ciała.

Kołderka sensoryczna ma rozluźniać, jest więc wykonana z przyjaznego, najlepszej jakości materiału. Dla najmłodszych wykorzystywane są bardzo często te w kolorowe wzory. Sen ma kojarzyć się z błogim wypoczynkiem i przyjemnością, a nie z przykrym obowiązkiem. Doskonale zdają sobie z tego specjaliści, którzy propagują tego rodzaju formę terapii SI. Zaburzenia sensoryczne to bardzo częste zjawiska, szczególnie w kontekście małych dzieci. Nadwrażliwość bodźcowa, np. na hałas, ma ścisły związek z pracą układu nerwowego i może występować, np. z powodu ciężkiego porodu. W celu ułatwienia funkcjonowania dziecka, należy dziecko oswajać z bodźcami, np. stosując tzw. ,,docisk”. Do tego idealnie nadaje się kołdra sensoryczna.

Czy to naprawdę działa?

Chociaż nie ma jeszcze wyników profesjonalnych badań, które potwierdzałyby działanie kołdry sensorycznej, to coraz więcej terapeutów taką stosuje i zaleca swoim małym pacjentom. Wszystko dlatego, że kołderki obciążeniowe po prostu działają i wykazują doskonałe działanie w ramach wspomagania terapii zaburzeń sensorycznych.

Pierwsze kołdry obciążeniowe stosowane były jakieś 30 lat temu u pacjentów z autyzmem. Wtedy wykazano, że dodatkowe obciążenie działa terapeutycznie na osoby z zaburzeniami SI. Większość osób, które zmagają się z tego rodzaju dysfunkcjami, uznaje ucisk za przyjemny i relaksujący oraz taki, który niweluje napięcie i uspokaja.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ