Żadne spośród symptomów uczuleniowych nie są przez nas dobrze postrzegane, szczególnie dlatego, iż powodują przeszkody w normalnym działaniu. Część odpowiedzi jest jedynie trudnością czy mankamentem kosmetycznym oraz zmniejsza forma naszego życia, pewne są jednakże dla niego szkodliwe. Nadwrażliwość może przejawiać się na rozmaite sposoby oraz znaczniej bądź mniej negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Należałoby rozumieć, iż leczenie alergii, chociaż nie umożliwia zlikwidować jej etiologii, jest istotne ze względu na różny cel – niedopuszczenie do jej szybszego rozkwitu. Alergia jest stanem zapalnym, jaki sam wpływa negatywnie na nasz organizm, zwłaszcza na organ, w jakim występuje. Spowalnianie przebiegu zapalenia uczuleniowego nie pozwoli zatem na jego negatywny nacisk na nasze narządy.
Marsz alergiczny
U osoby, jaka ma dziedziczną predyspozycja do reakcji uczuleniowych, śledzić możemy, iż mechanizm zapalenia alergicznego wespół z postępem czasu pochłania kolejne organy, przenosi się, „chodzi” z jednego na kolejny. Najpierw, w okresie niemowlęcym „marsz alergiczny” rozpoczyna się sygnałami atopowego zapalenia skóry bądź uczulenia pokarmowego. Blisko 3.–5. roku życia symptomy te znikają, i potrafią pojawić się dokuczliwości ze strony układu oddechowego: katar alergiczny bądź astma. Czasem wszelkie wymienione dokuczliwości potrafią być równocześnie. To „rozprzestrzenianie się” zapalenia po organizmie wynika z tego, iż gdy w pewnym narządzie, np. skórze, dochodzi do alergicznego zapalenia, jest stymulowane powstawanie większej liczby komórek zapalnych, jakie także potrafią działać w reakcji na alergeny.
Powikłania alergicznego kataru
W większości wypadków długotrwałe zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk śluzówki w nosie, zaleganie wydzieliny prowadzą do wzrostu przewlekłego zapalenia zatok. Również pojawiają się w nosie polipy (więc przerośnięta błona śluzowa), jakie potrafią wpuklać się do jamy nosa oraz utrudniać jego przepuszczalność. Zwykle jednakże po większym okresie istnienia alergicznego zapalenia jamy nosowej symptomy stają się mniej kłopotliwe, czasem instynktownie przemijają.
Powikłania atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry może zostać powikłane przez kolejne łączące się dolegliwości skóry. Gdy nierzadko czyścimy oraz nawilżamy ręce, zwłaszcza z wykorzystaniem detergentów, może dojść do nasilenia się atopowego zapalenia skóry. Zmiany na skórze potrafią zostać nadkażone bakteriami, drobnoustrojami, np. krosty, lub grzybicą. Dolegliwość czasem dotyka także narządu wzroku, prowadząc do alergicznego zapalenia spojówek oraz powiek. W efekcie stałego tarcia oraz pocierania swędzących oczu może dojść do przerostu rogówki, więc transparentnej, cienkiej powłoki pokrywającej centralną część oka. Utrudnia to widzenie. Rozwój atopowego zapalenia skóry jest ciężki do przewidzenia. U blisko połowy cierpiących dzieci symptomy przechodzą do 5. roku życia. U młodzieży można śledzić dalsze łagodnienie symptomów, jednakże u większości osób dolegliwość powraca także w wieku dojrzałym. U blisko 50% dzieci, które cierpiały na zapalenie skóry w dojrzalszym wieku, kształtuje się dolegliwość alergiczna układu oddechowego – astma bądź alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.
Powikłania kontaktowego zapalenia skóry
Powikłaniem tejże dolegliwości może być zainfekowanie bakteryjne bądź grzybicze zmian skórnych, ponieważ skóra otoczona procesem alergicznym jest mniej wytrzymała na działanie wirusów. Jedynie u blisko 1/3 cierpiących na kontaktowe zapalenie skóry symptomy ustępują po ustąpieniu związku z alergenem. Szczególnie dolegliwość przesuwa się oraz ciężko ją do skutku wyleczyć.
Powikłania nadwrażliwości na jad owadów
Jest skomplikowaną formą alergii. Szczególnie dochodzi właśnie do odpowiedzi miejscowej na użądlenie w formie nabrzmienia, zaczerwienienia, bólu, momentem z niską temperaturą bądź negatywnym usposobieniem. U osób skłonnych może doprowadzić do całkowitej odpowiedzi zapalnej, połączonej ze zwiększeniem naczyń oraz spadkiem ciśnienia tętniczego, co jest naturalnym niebezpieczeństwem dla życia oraz zdrowia.Stan taki określa się wstrząsem, i jeśli jest on wywołany przesadną odpowiedzią na alergen, określany jest wstrząsem anafilaktycznym. Najpopularniejsze etiologie anafilaksji to ukąszenia robaków, i również środki oraz pokarmy. Potrafią nastąpić rozmaite symptomy połączone z taką odpowiedzią. Pojawiają się one w okresie od 5 do 30 minut po kontakcie z alergenem. Potrafią doprowadzać do: wysypki pokrzywkowej oraz obrzęku skóry. U 1/4 osób pojawia się gwałtowne odczucie ciepła z zaczerwienieniem twarzy. Popularne są symptomy połączone z drogami oddechowymi: świszczący oddech, duszność, zadyszka, i również duszenie się, niemożliwość mówienia, dolegliwości z jedzeniem. Nierzadko robi się po prostu słabo, pojawiają się mroczki przed oczami, brakuje siły. U części osób, u jakich doszło do odpowiedzi wstrząsowej, zachodzą dokuczliwości połączone z przewodem pokarmowym: uciski brzucha, wymioty, mdłości, również pozostałe schorzenia, jak uciski głowy lub napad padaczkowy. Stan taki może skutkować gwałtowną śmierć osoby cierpiącej, i normalną jej etiologią jest schorzenie serca ze względu na jego niedokrwienia bądź niemożliwość sprawnego oddychania ze względu zwężenia dróg oddechowych. Stanowi to stan bezpośredniego niebezpieczeństwa życia. Osoba, u jakiej wcześniej zaszły takie symptomy, winna koniecznie nosić przy sobie właściwe środki, żeby potrafić zareagować, jeśli tylko pojawią się wczesne objawy tejże ciężkiej odpowiedzi alergicznej