Rower stacjonarny – czy warto go kupić, a jeśli tak, to jaki?

0
1599
rower stacjonarny

Dla wielu ludzi rower stacjonarny stanowi dobry środkek na robienie ćwiczeń. Jest to niezwykle korzystne, ponieważ dzięki rowerowi możemy ćwiczyć w prywatnym zaciszu. W rezultacie oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze. Jeżeli kupisz rower stacjonarny do codziennego użytku, nie będziesz potrzebowała płacić pieniędzy na karnety do siłowni, dojazdy oraz wszelkie połączone z owym wydatki. Ruch w domu nie potrzebuje także szczególnego stroju, i trenować można w każdej dowolnej chwili. Przejażdżka na rowerze stacjonarnym dobrze oddziałuje na układ krążenia oraz mięśnie kończyn.

Jak dobrać rower stacjonarny?

Jeżeli zamierzasz kupić rower treningowy, istotne jest, żebyś rozumiał, iż są dwa jego typy: rower w pozycji pionowej i półleżącej. Oba te rodzaje mają swoje wady oraz zalety. Część z nas stosuje zaledwie jeden rodzaj roweru, a mianowicie tenże, jaki wygląda na rower klasyczny. Leżący rower treningowy jest całkiem odmienny od standardowego. Pedały z leżącego roweru treningowego są zamontowane z przodu maszyny, i nie na dole, jak w rowerze pionowym. Na co należałoby zwrócić uwagę przy zakupie? Na intensywność korekty, więc czy potrafimy zmieniać miejsca siedzenia oraz pedałów. Istotne także, żeby siedzenie było odpowiednie. Pedały przy rowerze winny być łatwe w obsłudze oraz dostarczać wygodę. Odpowiednio, jeżeli ma on pulsometr i ekran serca. To, jaki rower treningowy wybierzesz, zależy od twoich własnych preferencji. Najlepiej, jeżeli odwiedzisz parę sklepów, zestawisz ceny oraz przetestujesz konkretne typy. Jeśli teraz będziesz posiadał upatrzony model, możesz go zamówić w sklepie internetowym, dzięki czemu zaoszczędzisz niemało pieniędzy. Rower treningowy możesz kupić obecnie w kwocie 300 złotych, jeżeli jednakże stać cię na kosztowniejszy, to należałoby przeznaczyć kilka kolejnych złotych, ponieważ będzie ci on dłużej służył. Na rynku istnieją także typy składane, zatem jeżeli narzekasz na brak miejsca, możesz kupić taki dokładnie typ. Zobacz także okres gwarancji na wypadek, jeśli coś się wydarzyło.

rower stacjonarny

Zalety z posiadania roweru treningowego

Rower stacjonarny zapewnia dobry trening układu krążenia. Wykazano, iż codzienny ruch z wykorzystaniem roweru obniża niebezpieczeństwo nadwagi oraz połączonych z nią dolegliwości serca i cukrzycy. Systematyczne ćwiczenia potrafią zmienić nie tylko stan naszego zdrowia, lecz także przyczynić się do zmniejszenia masy. Jeżeli nie lubisz biegać, nie masz czasu na wczesny trening lub peszy cię ćwiczenie wśród wszystkich, to własny rower treningowy stanowi idealne wyjście. Także ćwiczenia na rowerze stacjonarnym robić może każdy, obojętnie od wieku oraz poziomu zdrowia. Ćwiczyć mogą chociażby osoby po przebytym zawale serca. Dla nich jest to metoda terapii. W współzależności od tego, jak regularnie ćwiczymy oraz z którą siłą, możemy osiągnąć rozmaite efekty. Niektórym starczy generalna poprawa sprawności oraz efektywności serca oraz płuc. Dla pozostałych istotne jest spalanie tłuszczu, rozbudowywanie mięśni kończyn oraz modelowanie postawy.

Niewątpliwymi korzyściami posiadania swego roweru treningowego są:

oszczędność czasu oraz pieniędzy,

możliwość trenowania w wieczornych porach,

indywidualny trening w bliskim środowisku.

Typy rowerów treningowych

Pionowe

To najpowszechniejszy typ rowerów treningowych, jakie w najwyższym poziomie przypominają klasyczną jazdę na rowerze. Pozycja trenującego jest wyprostowana bądź nieco nachylona do przodu – zależy to od osobistych ustawień. Jedni chcą ćwiczyć lekko na wzór jazdy na rowerze miejskim, pozostali natomiast chcą wykonać wyczerpujący trening w ostrej postawie przypominającej na przykład jazdę na rowerze szosowym bądź górskim. Pamiętajmy jednakże, iż owego rodzaju rowery treningowe nie są właściwe dla każdeg użytkownika. Pewne kłopoty z kręgosłupem potrafią znamiennie utrudnić wysiłek oraz spowodować pogłębienia dokuczliwości. Istnieją jednakże duże korzyści tegoż rodzaju sprzętu. Z pionowych rowerów winni korzystać osoby z kłopotami kardiologicznymi i chorobami połączonymi z układem krążenia. Co więcej, systematyczny wysiłek dobrze wpływa na kondycję płuc i mięśnie pośladków, ud oraz podudzi.

Poziome

Jeżeli człowiek boryka się z kłopotami kręgosłupa, jednak nie chce rezygnować ze sportu na rowerze stacjonarnym, winien zdecydować się na rower poziomy. W owym wypadku trenuje się w postawie niemal leżącej – siedzenie ma wsparcie, zaś pedały są wysunięte zupełnie do przodu. Wysiłek w takiej postawie nie obciąża kręgosłupa. Co więcej, dobrze oddziałuje na uaktywnienie mięśni brzucha. Takie wyjście sprawdzi się także w wypadku osób z dużą otyłością i osób dojrzalszych, którzy prócz kłopotów z kręgosłupem potrafią mieć problemy z zachowaniem stabilności na rowerze pionowym. To również najdoskonalsze wyjście dla osób wykonujących „siedzące” zawody tj. kierowców, pracowników biurowych itp.

Spinningowe

Jeszcze pewien czas temu określenie „rower spinningowy” było całkowicie obce. Nawet obecnie część osób nie jest zapoznana z tego rodzaju sprzętem, więc również śpieszymy z wyjaśnieniami. Otóż rower spinningowy jest przeznaczony do niezwykle wyczerpujących ćwiczeń w postawie bardzo pochylonej, jednakowej jak w wypadku drogowych rowerów wyczynowych. To doskonałe wyjście dla tych, którzy pragną korzystać z roweru pionowego, jednak część modeli oferuje za delikatną pozycję treningu.

.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ