Ból podbrzusza we wczesnej ciąży – jakie są możliwe przyczyny?

0
1950
Ból w podbrzuszu

Jeżeli boli podbrzusze w pierwszych tygodniach ciąży, to oznacza to, że ciąża dobrze przebiega. Dlaczego tak jest? Wynika to z tego, że macica rozciąga się oraz rośnie na początku ciąży. Jednakże nie jest wykluczone, że jeżeli boli podbrzusze, to może wskazywać to na jakieś choroby położnicze, niepołożnicze ginekologiczne lub na choroby układu pokarmowego czy moczowego. Dlaczego odczuwamy ból podbrzusza a początku ciąży, jakie mogą choroby wiązać się z takimi objawami? Przede wszystkim warto powiedzieć, że na początku ciąży, każda kobieta może odczuwać taki właśnie ból, przecież płód się powiększa, a co za tym idzie zwiększa się macica, co prowadzi do tego, że ciśnienie w jamie brzusznej się zwiększa, co skutkuje pojawieniem się skurczowego lub palącego bólu w podbrzuszu, miednicy, czy też na dole pleców. Jednakże może być tak, że jeżeli bol nas brzuch na dole, w czasie ciąży, to może oznaczać to jakąś chorobę, dlatego też naprawdę warto to skontrolować u lekarza.

Pierwsza zasada: nie panikuj!

Musisz wiedzieć, że na początku ciąży, ciało po prostu musi dostosować się do obecnych warunków, macica się rozciąga, następuje zmiana gospodarki hormonalnej w całym organizmie, a co za tym idzie pojawiają się jakieś bóle i jest to rzeczą normalną. Musisz jednak wiedzieć, że o każdym bólu, musisz zawsze powiedzieć lekarzowi, a wtedy on wyjaśni Ci, co dzieje się w Twoim ciele podczas ciąży i ewentualnie rozwieje Twoje wątpliwości, jednakże czasami może powiedzieć, że dzieje się coś niedobrego i to też koniecznie musisz mieć na uwadze.

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży – schorzenia położnicze

1. Poronienie samoistne (zagrażające, ciąża obumarła, niekompletne, kompletne, zatrzymane lub chybione), jest to bardzo częsta przyczyna położnicza bólu podbrzusza we wczesnej ciąży. Jeżeli poronimy, to występują skurcze, brzuch boli, nierzadko mogą również wystąpić krwawienia z krocza. Jeżeli mamy do czynienia z poronieniem samoistnym, to ujście zewnętrzne szyjki macicy może być otwarte lub zamknięte (w zależności od rodzaju poronienia).

2. Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to naprawdę bardzo poważna przyczyna, dlaczego boli nas brzuch, jak również miednica(zwykle nagłego, zlokalizowanego i stałego, tj. nieskurczowego) z krwawieniem z dróg rodnych (lub bez niego). Ujście zewnętrzne szyjki macicy jest zamknięte i serce naszego płotu nie bije. Jeżeli mamy do czynienia z ciążą ektopową, to wtedy możliwa jest niestabilność hemodynamiczna (obniżone ciśnienie tętnicze krwi, tachykardia, objawy zastoju nad polami płucnymi), prowadząca do utraty przytomności lub omdlenia.

3. Poronienie septyczne również mogą powodować, że boli nas brzuch na początku ciąży. Poronienie septyczne przebiega z objawami stanu zapalnego narządu rodnego, tj. gorączką, dreszczami, stałym bólem brzucha lub miednicy z ropnymi upławami z pochwy. Poronienie septyczne często zdarza się u pacjentek, które przeszły zabieg w obrębie macicy lub poronienie indukowane (wywołane celowo).

Ból w podbrzuszuBól w dole brzucha na początku ciąży – schorzenia ginekologiczne niepołożnicze

1. Zwyrodnienie mięśniaka macicy może pojawiać się bólem, który pojawia się nagle, męczą nas wymioty, ciągłe nudności, a także gorączka, nierzadko może wystąpić krwawienie z krocza.

2. Skręt przydatków (jajników) bardzo często może wystąpić podczas ciąży, gdyż w tym czasie ciałko żółte powoduje powiększenie jajnika i zwiększenie ryzyka skrętu jajnika wokół szypuły. Dla tego schorzenia charakterystyczny jest ból w miednicy o nagłym początku, jest to ból kolkowy lub ból łagodny (jeśli skręt ustępuje samoistnie). Często pojawiają się także nudności i wymioty.

3. Pęknięta torbiel ciałka żółtego objawia się zlokalizowanym bólem brzucha lub miednicy, niekiedy przypominającym skręt przydatków, oraz krwawieniem z dróg rodnych. Najczęściej problem ten pojawia się nagle. Przewlekłe zapalenie miednicy mniejszej rzadko pojawia się w czasie ciąży, wtedy jego objawami są upławy z szyjki macicy oraz znaczna tkliwość przydatków

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży – schorzenia nieginekologiczne

Do powszechnych przyczyn nieginekologicznych zalicza się różne schorzenia górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego:

1. Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego (zapalenie żołądkowo-jelitowe), jego objawami, mogą być na przykład biegunka, czy też wymioty, jak również zespół jelita wrażliwego

2. zapalenie wyrostka robaczkowego – jego objawy, to ciągnący się ból oraz tkliwość podbrzusza. Może on występować, na przykład w prawym kwadracie brzucha, może być o różnym nasileniu, na przykład łagodniejszy, skurczowy.

3. choroby zapalne jelit – różnorodne bóle (skurczowy lub stały) bez stałej lokalizacji, przy czym często pojawia się biegunka, niekiedy ze śluzem lub krwią

4. niedrożność jelit objawia się bólem kolkowym, wymiotami, brakiem perystaltyki jelit lub gazów, brzuch jest wzdęty, bębnicowy

Ból w podbrzuszu w ciąży może być związany także z dysfunkcją układu moczowego, dlatego też zawsze warto skontaktować się z lekarzem, który wykona wszelkie badania.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ