Jak zasypiać, żeby szybko zasnąć

0
1590
bezsenność

Naprawdę bardzo wielu ludzi zmaga się z dokuczliwym problemem, jakim jest bezsenność. Chcesz się przespać po ciężkim dniu, który dostarczył nam wielu stresów. Masz w głowie mętlik, myślisz tylko o problemach i zmartwieniach, które masz na głowie. Na dodatek stresuje Cię to, że jutro znów musisz rano wcześnie wstać i znowu będziesz niewyspany. Próbujesz proszków nasennych, ale przecież nie można ciągle ich zażywać, ponieważ można się od nich bardzo łatwo uzależnić. Jeżeli zmagasz się z problemem bezsenności, to możesz się z tym bardzo łatwo uporać, a pomogą Ci w tym domowe sposoby. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak szybko zasnąć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Jeżeli ciągle myślisz o tym, dlaczego nie możesz zasnąć, to koniecznie musisz wiedzieć o tym, że jeżeli nie śpisz tylko kilka nocy, to nie musisz się o nic martwić, jeżeli jednakże ten problem męczy Cię już od dłuższego czasu, na przykład od kilku miesięcy, to oznacza, że z Twoim zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Są naprawdę różne przyczyny, dlaczego nie możemy spać. Może być to, na przykład spowodowane stresem oraz wszelkimi obawami, jak również może być to objaw poważnych chorób. Bardzo często bezsenność jest spowodowana nerwicą lub depresją. Jeżeli problem bezsenności dotyczy osób starszych, to może być to skutkiem tego, że zmniejsza się ilość melatoniny w organizmie, a związane jest to ze starzeniem się. Warto wiedzieć, że nie jest wystarczające, żeby zasnąć, ważne jest to, żeby dobrze spać i obudzić się wypoczętym, żeby mieć siłę do działania. Powinniśmy spać około siedmiu godzin, ale to wszystko jest kwestią indywidualną, zależną głównie od wieku, jeżeli jesteśmy młodsi, to potrzeba nam dużo snu. Zapotrzebowanie na sen, zależy również od naszych genów.

Jak zadbać o jakość snu i jak szybko zasnąć?

1. Przede wszystkim, musimy wybrać dobry materac, dzięki któremu będziemy mogli spać wygodnie i spokojnie.

2. Jeżeli nie lubisz hałasu, to bardzo dobrym rozwiązaniem, będą stopery do uszu.

3. Zainwestuj w porządną pościel oraz materac, warto zdecydować się na takie, w których się nie przegrzejemy i nie przepocimy, komfort jest naprawdę bardzo ważny. Może warto zmienić kolor ścian, albo tak urządzić naszą sypialnię, żeby była przytulna i żeby dobrze nam się w niej spało.

4. Spokojny sen może zaburzyć sprzęt rtv. Więc koniecznie zrezygnuj z posiadania w sypialni, takich sprzętów, jak na przykład komputer, czy też telewizor. Pewnie nie wiesz, że wpływają one niekorzystnie na jonizację powietrza. Poza tym mogą kojarzyć się np. z pracą,

5. Zadbaj o czyste i świeże powietrze w sypialni. Jeżeli masz okna nowszej generacji, najlepiej wyposażyć je w nawiewniki, które zapewnią odpowiednią wentylację. Bardzo dobrze jest przed zaśnięciem wywietrzyć pokój, kup sobie profesjonalny klimatyzator, który będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu jednocześnie filtrując powietrze, przez co zdecydowanie lepiej będzie się nam oddychać podczas snu.

bezsenność 6. Nie trzymaj w sypialni zbyt wielu roślin. Niektóre rośliny mają naprawdę bardzo specyficzny zapach, który może przeszkadzać, zwłaszcza jeżeli zmagasz się z alergią, ponieważ rośliny sprawią, że będziesz miał problem z zaśnięciem. Powszechnie w społeczeństwie panuje przekonanie, że rośliny filtrują powietrze, ale warto wiedzieć, że jest to nieprawda, dlatego też warto mieć jakąś roślinkę w pokoju, ale nie dużo, miej to na uwadze

7. W sypialni powinna panować temperatura ok. 18-21 st. C.

8. Chcesz szybko zasnąć, nie ucinaj sobie drzemek w ciągu dnia, ponieważ wtedy sprawisz, że wieczorem Twój organizm będzie wyspany, przez co nie będzie miał ochoty na to, żeby w nocy spać. Lepiej przemęczyć się w dzień, ale później w nocy móc spać spokojnie.

9. Stosuj lekkostrawną dietę, a ostatni posiłek jedz nie później niż 2-3 godziny przed snem. Na kolację wybieraj produkty zawierające tryptofan (ryby, drób, ciepłe mleko z łyżeczką miodu, kawałek gorzkiej czekolady). Jeżeli jemy przed snem, to wtedy nasz organizm pracuje pełną parą, więc możemy mieć problem ze snem.

10. Przed snem, a najlepiej całe popołudnie nie pij alkoholu, kawy, mocnej herbaty i coli. Ogranicz także ilość napojów wypijanych przed snem tak, aby konieczność pójścia do łazienki nie okazała się silniejsza niż sen.

11. Po południu wybierz się na dłuższy spacer.

12. Spokojny sen zapewni też ciepłą, relaksującą kąpiel z dodatkiem uspokajających i odprężających olejków eterycznych.

13. Kładź się do łóżka o tej samej porze.

14. Jeśli chcesz szybko zasnąć, kładź się do łóżka kiedy naprawdę chce ci się spać.

15. Jeśli chcesz mieć spokojny sen, nie oglądaj filmów trzymających w napięciu, horrorów, kryminałów.

16. Jeżeli budzisz się zbyt wcześnie, nie dosypiaj na siłę. Poleż trochę i bez pośpiechu wstań.

17. Jeżeli zmagasz się z problemem bezsenności, to musisz pomyśleć, czy czasem nie jest to wynikiem stresu, który jest Twoją udręką w ostatnim czasie. Sen sprawia, że nie możemy spać, dlatego też bezsenność może być tym spowodowana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ