Jak szukać niani dla dziecka niepełnosprawnego?

0
2754

Poszukiwania doświadczonej niani, która będzie miała świetne podejście do dzieci i będzie dyspozycyjna, zawsze są dla rodziców sporym problemem. Jeszcze większym wyzwaniem jest szukanie niani dla dziecka z niepełnosprawnością, które trzeba otoczyć szczególną opieką. Na co więc zwrócić uwagę szukając niani dla dziecka niepełnosprawnego?

Gdzie szukać niani?

Poszukiwania niani to bardzo odpowiedzialne zadanie. Osoby doświadczonej w opiece nad dziećmi można szukać na wiele różnych sposobów. Niektórzy zaczynają od przejrzenia ogłoszeń niań na stronach z anonsami jak https://sprzedajemy.pl/uslugi/nianie-i-opiekunki, gdzie znaleźć można wykwalifikowane opiekunki dla dzieci z niepełnosprawnością. W Internecie można trafić także na specjalistyczne strony poświęcone tylko nianiom, gdzie widoczne są profile tych osób. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z agencji opiekunek, w których będą sprawdzone i rekomendowane przez rodziców osoby.

Jak znaleźć nianię dla dziecka z niepełnosprawnością?

Na pewno jest to zadanie trudne. Dzieci z niepełnosprawnością wymagają większej opieki, ale i doświadczenia ze strony niani. Kluczowe znaczenie ma również to, z jakimi problemami boryka się dziecko. Dlatego poszukiwania osoby, która będzie spędzała z nim kilka godzin dziennie, z pewnością będą żmudne. W końcu musimy poznać osobę, której powierzymy własne dziecko i nie będziemy bali się o jego bezpieczeństwo.

Jakie cechy powinna mieć opiekunka dla dziecka?

Przede wszystkim powinna być cierpliwa i wyrozumiała. Musi mieć doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, ale i wiedzę na temat różnych dolegliwości, które mogą w każdej chwili wystąpić. Warunkiem koniecznym jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Bardzo ważne jest również to, czy będzie gotowa zaangażować się emocjonalnie. Dzieci z niepełnosprawnością potrzebują więcej uwagi ze strony dorosłych, a to nie może obyć się bez zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Podczas wyboru opiekunki, istotny jest także fakt, czy dana osoba nie pali, nie pije alkoholu i czy nie była karana.

Istotne jest również to, czy niania jest wytrzymała fizycznie. Trzeba liczyć się z tym, że niepełnosprawne dziecko trzeba będzie podnieść, przenieść, przewinąć itp. To wymaga siły i sprawności fizycznej. Niektóre opiekunki są także rehabilitantkami, co jest świetnym połączeniem w przypadku niań dla dzieci z niepełnosprawnością.

Niania – jakie powinna mieć obowiązki?

Już na wstępie trzeba jasno ustalić, jakie obowiązki ma wykonywać dana osoba. Wśród nich najczęściej wymienia się przygotowywanie potraw dla dziecka, karmienie go, mycie, przewijanie, chodzenie na spacery, branie udziału w zabawach, podawanie niezbędnych leków, pomaganie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Niektóre opiekunki świadczą także inne usługi. Zajmują się sprzątaniem domu, gotowaniem dla domowników, zakupami itp. Może to niestety wiązać się ze zmniejszeniem czasu, który powinien być przeznaczany na opiekę nad dzieckiem. Dlatego też szukając niani, lepiej skupić się na jej doświadczeniu i charakterze, dzięki czemu nie będziemy bali się powierzyć jej naszego dziecka.

[Głosów:8    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ