Alergiczne zapalenie gardła – co warto o nim wiedzieć

0
2096
Zapalenie gardła

Zapalenie gardła, to nic innego jak zapalenie błony śluzowej gardła. Zapalenie to objawia się czerwonym gardłem, a także bardzo mocnym bólem, jak również cała błona śluzowa jest opuchnięta. Zapalenie gardła wywołują wirusy, bądź bakterie. Jest jednak zapalenie gardła, które pomimo tego, że będzie leczone, to nadal będzie się utrzymywało. Takie właśnie zapalenie, to nic innego, jak alergiczne zapalenie gardła, wobec którego musi być zastosowane specjalistyczne leczenie, jak również koniecznie trzeba wykonać szereg niezbędnych badań.

Alergia czy przeziębienie – jakie są objawy i różnice?

Jeżeli mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem gardła, to oprócz tego, że występują objawy typowe dla bólu gardła, to również temperatura jest podwyższona, jak również osoba chora czuje się zmęczona, niewyspana, nierzadko pojawia się również katar, w przypadku dzieci bardzo często pojawia się powiększenie węzłów chłonnych. Jeżeli jednak mamy do czynienia a zapaleniem gardła, które wywołane zostały przez bakterie, to tutaj objawy są silniejsze, aniżeli przy wirusowym zapaleniu gardła, gdyż pojawia się wysoka temperatura, dreszcze, jak również na gardle osiada ropa, która spływając po tylnej ścianie gardła może przenosić zakażenie do oskrzeli. Jeżeli temperatura nie jest podwyższona, ale jest silny ból gardła, to musimy rozważyć rzadsze przyczyny przewlekłego zapalenia gardła. Takie właśnie zapalenie, mogą powodować, na przykład: palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza w domu lub w pracy, suche gorące powietrze, nadmierny wysiłek głosowy, zmiany hormonalne, nadużywanie pewnych leków i tym podobne. Jeżeli stwierdzimy, że żadne to schorzenie nas nie dotyczy, to musimy wziąć pod uwagę, że możemy zmagać się z alergicznym zapaleniem gardła. Jeżeli uważamy, że przyczyną jest właśnie alergia, to musimy dowiedzieć się, jakie są inne objawy uczulenia. Bardzo często osoby, które zmagają się z alergią, mogą zauważyć u siebie występowanie specyficznych objawów, takich jak na przykład katar sienny, pokrzywka lub wyprysk alergiczny. Grupa pod szczególnym nadzorem to pacjenci ze stwierdzoną wcześniej alergią na pokarmy, pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego lub sierść zwierzęcą oraz chorzy na astmę.

Alergiczne zapalanie gardła – przyczyny i objawy

Co wywołuje alergiczne zapalenie gardła? Choroba ta wywołana jest podrażnieniem błony śluzowej przez wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła lub przez substancje uczulające, czyli alergeny z pożywienia lub z powietrza. Gdy gardło zostanie podrażnione, to wtedy błona śluzowa puchnie i stąd obrzęk. Najczęstsze dolegliwości w tej chorobie, to:

1. drapanie w gardle,

2. swędzenie w gardle

3. łaskotanie gardle,

4. uczucie zalegania pokarmu,

5. przeszkodę, którą trudno przełknąć.

Żeby ostatecznie stwierdzić, że jest to alergiczne zapalenie gardła, to niezbędne jest wykonanie specjalistycznych testów alergicznych. Trzeba iść do lekarza rodzinnego, który po prostu da nam skierowanie do alergologa. Jeżeli alergolog stwierdzi, że rzeczywiście jesteśmy uczuleni na daną substancję, to koniecznie musimy z niej zrezygnować.

Zapalenie gardłaJak usunąć alergeny?

Jeżeli naszym alergenem jest coś, co znaleźć można w jedzeniu, to bardzo dobrym wyjściem, będzie kompletne wyeliminowanie jej z naszej diety, a jeżeli nie jest to możliwe, to trzeba spożywać ją w jak najmniejszej ilości. Trzeba zapobiegać wszelkim kontaktom z preparatami, na które mamy uczulenie, ponieważ dzięki temu, możemy sprawić, że ból gardła, jak również inne objawy alergicznego zapalenia gardła, będą łagodniejsze, przede wszystkim najpierw trzeba wyeliminować alergeny z tego, co nas otacza najbliżej. Na szczęście aktualnie, możemy kupić różnego rodzaju rzeczy, które przeznaczone są właśnie dla alergików, a jest to na przykład pościel, rzeczy których używamy na co dzień, jak również specjalistyczne sprzęty, takie jak na przykład odkurzacze z filtrem wodnym lub filtrem HEPA. Jeżeli jesteśmy uczuleni na sierść kota, albo psa, to niestety jedynym wyjściem będzie zrezygnowanie z kontaktów z tymi zwierzakami, a już całkowicie nie ma mowy o tym, żeby zwierzęta ta przebywały z nami w jednym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że alergeny zwierząt mogą być w naszym otoczeniu nawet do 6 miesięcy od chwili pozbycia się zwierzaka z domu. Jeżeli jest sezon pylenia, to wtedy pranie trzeba wieszać w domu, otwieranie okna nie wchodzi w grę, zdecydowanie najlepszym wyjściem, będzie zainwestowanie w profesjonalny klimatyzator, a jeżeli chodzimy po dworze, to warto nosić maseczkę chirurgiczną. Jeżeli nie możemy całkowicie wyeliminować alergenów z naszego otoczenia, a objawy są bardzo silne, to bardzo dobrym wyjściem będzie odczulanie, poprzez zastrzyki, czy też krople doustne. Jeżeli chodzi o skuteczność, to jest ona uzależniona od rodzaju uczulenia, a także od naszego organizmu, a konkretnie od odporności. Jeżeli chcemy zastosować odpowiednie leczenie, to koniecznie musimy udać się do lekarza, albo zapytać farmaceuty, który powie nam dokładnie, jakie są rezultaty stosowania określonych substancji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ