Wspólne rozliczenie z małżonkiem – jak obniżyć swoje zobowiązania podatkowe?

0
1118
Wspólne rozliczenie z małżonkiem – jak obniżyć swoje zobowiązania podatkowe?

Wiele par małżeńskich do tej pory rozlicza się oddzielnie. Część z nich robi to z przyzwyczajenia. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że poza wygodą przygotowania jednej (zamiast dwóch) deklaracji podatkowych, rozliczenie wspólnie z małżonkiem może mieć konkretne skutki finansowe. Przede wszystkim pozytywne, czyli potencjalną możliwość obniżenia wspólnego zobowiązania podatkowego wobec organów podatkowych. Kto więc może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz w jaki sposób uzyskać odpowiednią „ulgę”?

Kto może rozliczać się wspólnie?

Po pierwsze, rozliczenie wspólnie z małżonkiem zostało przewidziane tylko dla par małżeńskich. Wspólne zamieszkiwanie, czy nawet prowadzenie gospodarstwa domowego, nie pozwala na rozliczenie razem z partnerem. Związek musi zostać zalegalizowany ślubem. Drugim elementem, jest konieczność pozostawania w tak zwanej wspólności majątkowej. Jeżeli małżonkowie przewidzieli inne rodzaje rozliczeń pomiędzy sobą (np. podpisali intercyzę ustanawiając rozdzielność majątkową), nie mogą rozliczać się wspólnie. Dodatkowo warto pamiętać, że pozostawanie w związku małżeńskim w momencie wypełniania deklaracji PIT, może stać się nie wystarczające. Związek powinien trwać przez cały okres deklaracyjny (najczęściej jest to poprzedni rok podatkowy). W tej kwestii wyjątkiem jest okoliczność śmierci jednego z małżonków, kiedy to wdowa lub wdowiec będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia, ze względu na swoją szczególnie trudną sytuację życiową. Z tej opcji nie skorzystają natomiast osoby, które rozliczają podatek przy wykorzystaniu stawki liniowej.

Aspekty finansowe i obliczenia

Rozliczenie wspólne małżonków będzie szczególnie opłacalne, jeżeli jeden z małżonków zarabia dużo więcej niż drugi. Na przykład w sytuacjach kiedy mąż pracuje, a żona zajmuje się domem. W takich przypadkach może bowiem dojść do sytuacji, kiedy brak dochodów / czy minimalne dochody drugiego małżonka, pozwolą na zakwalifikowanie pierwszego do niższej grupy podatkowej. Działa to w ten sposób, że wszystkie dochody małżonków są sumowane, a następnie na każdego z nich przypada połowa dochodów. Dochodzi więc tutaj do fikcji, w której każdy z małżonków zarabia tyle samo. Biorąc pod uwagę, ze opodatkowanie w Polsce może odbywać się na dwóch stawkach (18% i 32%) fikcyjne obniżenie dochodu jednego z małżonków może spowodować opodatkowanie go 18%, a nie 32% podatkiem.

Podsumowanie i rekomendacje

Wspólne rozliczenie z małżonkiem nie zostało usankcjonowane dodatkowymi, czy szczególnymi dokumentami. Z założenia małżonków jako parę, będą obowiązywały te same formularze PIT. Dlatego, wypełnienie wspólnej deklaracji nie powinno być trudniejsze. Należy jednak pamiętać o zaznaczeniu odpowiednich elementów druku oraz wprowadzeniu swoich poprawnych danych. Konkludując, można zaryzykować stwierdzeniem, że rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest pomocą Państwa dla par. Jego przygotowanie ma być prostsze, a dodatkowo w niektórych sytuacjach istnieje możliwość uzyskania korzystnych skutków finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ