Zdrowe oczy u dziecka – choroby oczy mogą mu grozić

0
1343
oczy u dziecka

Istotne jest, żeby często kontrolować wzrok dziecka. W celu wzrok pełni kluczową rolę w odkrywaniu globu przez dziecko. Jak wcześnie trzeba rozpocząć wykonywać badania oczu u niemowlęcia? Wczesne, wszechstronne śledzenie wzroku trzeba wykonać u dziecka w wieku 3 latek. O ile lekarz nie zarządzi odmiennie, nowe badania trzeba wykonywać co dwa lata. Istotne jest, żeby optometrysta wykonywał badania oczu chociażby wtedy, gdy dziecko rozpocznie już chodzenie do szkoły, gdzie prowadzone są przesiewowe badania wzroku. Badania te potwierdzają jaskrawość widzenia (czy dziecko widzi dokładnie oraz mocno), ale dobre oczy to coś więcej aniżeli po prostu silne spostrzeganie 20-20. Występują kolejne kłopoty ze wzrokiem, jakie dotyczą rozróżniania kolorów modyfikacji i możliwości rozpoznawania obiektów, których ostatnie badania nie zawierają.

O zdrowie dziecka trzeba dbać wszechstronnie już od wczesnych dni jego życia. Dotyczy to także narządu wzroku malca. Należałoby zatem rozumieć, które dolegliwości oczu grożą niemowlętom i sygnałami których zaburzeń mogą być spuchnięte lub podkrążone oczy u dziecka. Jeśli zamierzasz się dowiedzieć więcej właśnie na temat dolegliwości oczu u dziecka, to powinieneś zdecydowanie przeczytać ten interesujący oraz ciekawy artykuł.

Zapalenie spojówek

Samą spośród powszechnie napotykanych dolegliwości narządu wzroku u dzieci jest zapalenie spojówek – podaje się, iż w Polsce aż 5% maluchów pojawiających się u lekarzy boryka się właśnie z tym zaburzeniem. Zapalenie spojówek może być spowodowane poprzez rozmaite zarazki (bakterie, mikroorganizmy, pierwotniaki), i zwłaszcza niebezpieczne jest u maluchów, ponieważ przeważnie wtórują mu powikłania (również miejscowe, jak i pełne), a czasem jest chociażby przyczyną ślepoty. W współzależności od źródła dolegliwości, symptomy zapalenia spojówek u dzieci mogą być rozmaite. Jeżeli jego podstawą są syntetyczne środki okołoporodowe, symptomy w formie surowiczej wydzieliny oraz zaczerwienionych oczu u dziecka ustępują instynktownie oraz nie potrzebują gojenia. Jeśli jednak wada jest stworzona drobnoustrojami bądź bakteriami, jakie zaraziły dziecko przez drogi rodne mamy, do symptomów kwalifikują się m.in. wypryski na powiekach, duża wydzielina surowicza lub spuchnięte oczy u dziecka.

Zez

Zez to bardzo powszechnie występujące zaburzenie, polegające na nierównoległym rozstawieniu gałek ocznych, z jakim związane są rozmaite schorzenia widzenia jedno- oraz obuocznego. Przyczyn oraz typów zeza jest masa, lecz co istotne, zez jawny (czyli taki, jaki można zobaczyć od razu) traktuje chociażby 4-5% dzieci. Bo wadę tę można efektywnie usuwać właśnie u dzieci, istotna jest jak najlepsza kwalifikacja oraz podjęcie właściwej rehabilitacji. Z tegoż względu wczesne badania zapobiegawcze u dziecka należy wykonać już w 2.-4. roku życia małego, a potem po ukończeniu przez niego 7. roku życia. Bardzo wczesne badania okulistyczne wykonuje się także u wcześniaków, i również u dzieci z obciążeniem wrodzonym patologiami refrakcji, zezem, niedowidzeniem bądź wrodzonymi dolegliwościami oczu.

oczy u dzieckaZapalenie worka łzowego

Wada ta może pojawić się również u maluchów, jak oraz niemowląt, i w pewnej przewadze wypadków jest powikłaniem wrodzonej niedrożności kanału nosowo-łzowego, do którego dochodzi w efektcie zatkania przewodu poprzez złuszczony nabłonek bądź wrodzoną błonę. Czasem etiologią zaburzenia są także anatomiczne wady w strukturze dróg łzowych. Objawy zapalenia worka łzowego mogą się pojawić już w pierwszych dniach życia malca. Kwalifikują się do nich długie zapalenie spojówek i ropiejące oczy u dziecka, zwiększające się podczas nacisku strefy worka łzowego. Kuracja potrzebuje zwykle pobytu dziecka w szpitalu, stosowania antybiotyków dożylnie i oczyszczania antybiotykami dróg łzowych.

Uczuleniowe zapalenie spojówek

Określa się, iż innego typu zaburzenia uczuleniowe dotyczą chociażby 25% ogólnoświatowej społeczności, i w wypadku dzieci oraz młodzieży najpopularniejszą ich formą jest uczuleniowe zapalenie spojówek. Jego symptomy są zazwyczaj niezwykle mocne oraz dosyć uciążliwe, a to z powodu na to, iż spojówki mają naturalny związek z alergenami ze otoczenia zewnętrznego. W wypadku dzieci, powszechnie będącym typem dolegliwości jest silne uczuleniowe zapalenie spojówek, które jest wywołane dostaniem się do worka spojówkowego ogromnej ilości alergenów. Jego symptomem są m.in. czerwone oczy u dziecka, usilny świąd, obrzęk powiek oraz spojówek, i również łzawienie oczu.

Siatkówczak

Jedną z najpoważniejszych dolegliwości narządu wzroku u dzieci jest siatkówczak – wewnątrzgałkowy nowotwór złośliwy, stanowiący blisko 3% wszelkich nowotworów złośliwych wieku dziecięcego. Może być to rodzinne jako sam lub wiele guzów w jednym lub obu oczach, czasem kształtuje się synchronicznie, a w drugich wypadkach – niesynchronicznie. W rozwiniętych wypadkach przekracza poza gałkę oczną oraz daje przerzuty do kolejnych narządów. Charakterystycznym symptomem siatkówczaka jest leukokoria, czyli specyficzny biały błysk w spojrzeniu, czasem towarzyszy mu zez, zwiększenie i zaczerwienienie gałki ocznej, i również rozszerzenie źrenicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ