Wrodzone dysfunkcje wzroku niemowlę potrafi przejąć po rodzicach lub pojawiają się wskutek kłopotów w procesie ciąży. Nie zawsze da się im zapobiegać, jednak można oraz trzeba je leczyć, żeby wzrost niemowlęcia funkcjonował odpowiednio. Więc winnaś okazać się uwagą oraz bacznie śledzić oczy dziecka, żeby nie zlekceważyć symptomów, jakie wskazywałyby na ich zaburzenia oraz w miarę konieczności natychmiast odpowiadać na wczesne poważne poszlaki. Nie ignoruj symptomów, jakie potrafią wskazywać powstawanie naturalnej dysfunkcji wzroku u dziecka. Zaćma, jaskra, siatkówczak są groźne, jednak można je leczyć. Bacznie pilnuj dziecko, nie czekaj z konsultacją u lekarza z ufnością, że objawy zatrzymają się same.
Zaćma (cataracta) u dzieci
Zaćma (cataracta) jest wadą, polegającą na zmętnieniu jednej z części oka – soczewki. Na powstawanie katarakty narażone są zwłaszcza wcześniaki oraz dzieci mam, które podczas ciąży przeszły zainfekowania takie jak np. cytomegalia, różyczka lub toksoplazmoza. Wada może dotyczyć jednego oczka bądź występować obuocznie. Objawami mogącymi świadczyć o powstawaniu owego zaburzenia jest widoczna „biała źrenica”, zez, komunikowane przez dziecko bądź postrzegane przez rodziców pogorszenie widzenia. Leczenie jest jedynie chirurgiczne oraz pozwala na odbudowanie widzenia u dziecka. Istotne jest zatem, żeby nie czekać z nękającymi nas sygnałami oraz udać się z małym do specjalisty okulisty do którego nie potrzebujemy skierowania.
Jaskra (glaucoma) u dzieci
Przyczyną jaskry (glaucomy) jest za duże parcie, jakie występuje w spojrzeniu oraz prowadzi do stopniowego zniszczenia nerwu wzrokowego. Na tę chorobę nazywać może obserwowane przez nas zwiększenie bądź podkreślenie gałki ocznej (tzw. duża rogówka), kurcz powiek bądź światłowstręt. Starsze dziecko może również uskarżać się na uciski głowy. Za jaskrą przemawiać może także zbytnie łzawienie u dziecka, przy czym musimy mieć na uwadze, że winą łzawienia może być także niedrożność kanalików łzowych (w wypadku niedrożności podstawowe leczenie polega na pocieraniu oczka w dobrym miejscu). Usuwanie jaskry polega na stosowaniu właściwych preparatów, zmniejszających parcie wewnątrzgałkowe, jakie zapisze specjalista oftalmolog po wykryciu dolegliwości. Czasem jednak, jeśli środki okażą się nieefektywnie, niezbędne jest wykonanie operacji.
Siatkówczak (retinoblastoma) u dzieci
Owa nieszkodliwie brzmiąca nazwa to w istocie zły guz rakowaty, jaki nie zdiagnozowany w dobrym okresie może mieć niezwykle ciężkie efekty. Stąd też nie możemy ignorować takich symptomów jak:
1. „biała źrenica”, niezwykle często rozpoznawalna na zdjęciach fotograficznych
2. zez – jakiekolwiek, chociażby kilkumiesięczne zezujące dziecię, musi odwiedzić gabinet okulistyczny!
3. rozszerzona źrenica
Siatkówczak może być zdeterminowany genetycznie. Po stwierdzeniu tegoż zaburzenia musimy pamiętać, żeby nasze inne pociechy również zaprowadzić do lekarza.
Usuwanie siatkówczaka specjaliści podporządkowują od stanu jego zaawansowania, może stanowić ono niezwykle obciążające dla organizmu niemowlęcia oraz w najnieszczęśliwszym przypadku wymagać wyeliminowania gałki ocznej.
Zapalenia spojówek
Wykonane w ostatnim okresie w 9 regionach Europy Centralnej oraz Wschodniej dociekania epidemiologiczne dowiodły, iż dzieci z tą dolegliwością tworzą 14,7% pacjentów zgłaszających się do specjalisty oftalmologa oraz 5,7% chorych podejmowanych przez specjalistów rodzinnych oraz pediatrów. W Polsce cierpiący ci stanowią 12% chorych w przychodniach dolegliwości oczu, 8% pacjentów zgłaszających się do lekarzy społecznych oraz 5% do lekarzy. Najpowszechniejszą etiologią zapalenia spojówek są bakterie oraz dolegliwości uczuleniowe. Kolejne drobnoustroje, takie jak wirusy, chlamydie lub pierwotniaki, o dużo również powodują stany zapalne. Zapalenia spojówek u niemowlaków potrzebują specjalnego ocenienia, bo w przeciwdziałaniu do stanów zapalnych u starszych dzieci towarzyszą im czasem kolejne powikłania, również miejscowe (w aparacie wzroku), jak oraz ogólne. Żeby niemowlę potrafiło zatrzymać zdolność widzenia, istotne jest wczesne wykrycie oraz usuwanie tychże zapaleń. Zapalenia spojówek u maluchów mogą albowiem wywoływać zmiany w rogówce (zapalenia oraz owrzodzenia rogówki, przedziurawienie [perforacja] rogówki) oraz w konsekwencji doprowadzać do zepsucia widzenia (czasami chociażby do obuocznej ślepoty). Poza tym wielu stanom zapalnych spojówek u maluchów mogą sekundować kolejne zmiany w gałce ocznej (zaćma, zapalenia naczyniówki oraz siatkówki) i pełne (zapalenie płuc, ucha, opon mózgowo-rdzeniowych lub stawów i posocznica), jakie potrzebują właściwej oceny oraz działania, zwykle wraz z lekarzem oraz możliwie z lekarzami innych specjalności. Część spośród nich to dolegliwości przekazywane drogą płciową (rzeżączka, opryszczka, skażenia chlamydiami) i ponieważ musi analizowania środowiska dziecka (mama, tata, rodzeństwo). Do zainfekowania spojówek niemowlaka dochodzi szczególnie przy porodzie w trakcie przejścia płodu przez drogi rodne mamy.
Dolegliwości oczodołu u dzieci
Choroby oczodołu u niemowlęta to mechanizmy patologiczne o nietypowych przyczynach, rozwijające się oryginalnie bądź ponownie w zakresie oczodołu. Przeważnie są pokłosiem odmian zapalnych, rakowatych oraz urazowych.