Zapalenie pęcherza w ciąży, ale również pozostałe stany zapalne układu moczowego są niestety powszechnymi przypadłościami kobiet ciężarnych. Szczególnie zapalenie pęcherza w ciąży zachodzi w trzecim trymestrze. Stanowi to typową przypadłość, jednak gdyż jest spowodowana bakteryjnym stanem zapalnym nie można jej lekceważyć. Są własne zabiegi na zapalenie pęcherza w ciąży, jednak przy ciężkim stanie zapalnym trzeba wybrać się do zarządzającego ciążą ginekologa.
Zapalenie pęcherza w ciąży – symptomy
Do symptomów, które wskazują stan zapalny pęcherza lub kolejną dolegliwość połączoną z układem moczowym przynależą:
•W badaniach moczu pojawia się mała ilość ropy bądź krwi.
•Stan zapalny skutkuje znacznym naciskaniem na mocz.
•Wydalanie moczu w znacznie ograniczonych ilościach, mimo, iż kobieta czuje silną konieczności.
•Może pojawić się wysoka temperatura, jaką powoduje choroba.
•Pojawia się palenie oraz ból przy wydalaniu moczu.
•Przy stanie zapalnym pęcherza może być także dokuczający ucisk w cewce moczowej.
W pewnych wypadkach zapalenie pęcherza w ciąży może być bezobjawowe. Stan zapalny może zostać zdiagnozowany przy tradycyjnym badaniu moczu, w którym zostaną znalezione bakterie. Żaden stan zapalny układu moczowego nie winien być lekceważony, bo bakterie, jakie go powodują potrafią szkodzić zdrowiu, i chociażby życiu płodu. Zapalenie pęcherza w ciąży może być zwłaszcza szkodliwe przed porodem. Więc chociażby najdrobniejsze kłopoty z wydalaniem moczu trzeba zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny
Szczególnie zapalenie pęcherza w ciąży jest spowodowane skażeniem bakteryjnym. Bakterie wywołujące stan zapalny to bakterie jelitowe Escherichia coli, lub gronkowiec. Bakterie potrafią dostać się do pęcherza przez cewkę, jednak ponieważ w ciąży organizm kobiety jest szczególnie narażony na choroby toż przyczyn stanu zapalnego może być zdecydowanie więcej. Pożycie płciowe może także skutkować bądź zwiększać stan zapalny, bo w trakcie zbliżenia członek podrażnia nie tylko zbiegnięcie cewki moczowej, a także pęcherz. Niestety zapalenie pęcherza w ciąży jest badane niezwykle często, i wynika to również ze struktury anatomicznej kobiet. W ciąży może się pojawić refluks pęcherzowo – moczowodowy, co także wspomaga wzrost bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży pojawia się częściej, bo ułatwiają to wielkie przemiany hormonalne, które występują w ciele kobiety. Hormony powodują większą rozpiętość włókien mięśniowych, i więc z kolei powoduje to, iż cewka moczowa jest nieco napięta. Macica się wzmacnia oraz wywołuje ucisk na pęcherz, co owocuje blokadą przepływy moczu. W tenże sposób resztki moczu tkwią w pęcherzu, co jest wspaniałym miejscem do rozkwitu bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży potrafi się pojawiać z względu zmniejszonej odporność kobiety, a również może stanowić symptom cukrzycy ciążowej.
Zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie
1. Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie. Sprzyja to oczyszczaniu pęcherza oraz cewki moczowej, minimalizując niebezpieczeństwo osadzania się tam bakterii. Pij niegazowaną wodę mineralną bądź napoje rozcieńczone wodą – najlepiej z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, ponieważ dzięki ogromnej ilości witaminy C powstrzymują mnożenie się bakterii. Unikaj kawy oraz czarnej herbaty, ponieważ podrażniają pęcherz.
2. Nie doprowadzaj do wystudzenia newralgicznych okolic. Zimno sprzyja zakażeniom, więc w zimniejsze letnie dni nie ubieraj się zbyt lekko (okolice nerek nie mogą być odkryte), nie siadaj na chłodnych lub wilgotnych kamieniach, i na plaży zdecydowanie zdejmuj mokry strój kąpielowy już po wyjściu z wody (musisz mieć inny na zmianę bądź założyć wygodne ubranie, które również zabezpieczy cię przed słońcem).
3. Dbaj o czystość miejsc intymnych. Kąp się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, żeby nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej. Pamiętaj jednakże, że nadmierna higiena również nie jest odpowiednia – można w ten sposób uszkodzić florę fizjologiczną, która jest prawdziwą obroną przed chorobami. Nie stosuj do kąpania się szarych mydeł toaletowych, nie stosuj dezodorantów intymnych ani perfumowanych wkładek.
4. Nie noś obcisłej bielizny, unikaj spodni oraz legginsów z włókien syntetycznych. Powodują one pocenie się miejsc intymnych, i wtedy również nasila się niebezpieczeństwo chorób układu moczowego. -Nie krępuj wydalania moczu. Jeśli długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie posiadają doskonałe warunki do mnożenia się.
5. Zachowaj odpowiednią czystość w łazience – miejsca intymne wycieraj w kierunku od pochwy do odbytu, nigdy odwrotnie. Jeżeli korzystasz z publicznych toalet, stosuj tam jednorazowych podkładek higienicznych.
6. Po kontakcie seksualnym umyj strefy intymne bądź choćby oddaj mocz – w tenże sposób wyeliminujesz zarazki, jakie mogły wejść do bliskiej cewki moczowej.
7. Pokochaj żurawinę. Choroby dróg moczowych powodują najczęściej bakterie Escherichia coli (E. coli). Zatrzymują się one w drogach moczowych, gdzie wywołują stany zapalne. Udowodniono naukowo, iż żurawina osłabia przyczepność bakterii E. coli do ścianek dróg moczowych, równolegle ograniczając liczbę tychże bakterii w moczu.