Planowanie ciąży – jak się do tego zabrać?

0
3456

Chęć posiadania dziecka to coś naprawdę wspaniałego. Podjęcie takiej decyzji okazuje się jednak niezwykle wiążące, a przy tym decyduje o dalszym przebiegu Twojego życia, dlatego powinnaś wszystko bardzo dobrze przemyśleć. Planowanie ciąży powinno więc przebiegać sprawnie, by wszystko przebiegało pomyślnie, a nienarodzony jeszcze maluch rozwijał się w pełni prawidłowo. O czym powinnaś pamiętać jako przyszła matka oraz dlaczego nie powinnaś zwlekać ze wszystkim zbyt długo?

Kiedy będzie najlepszy czas na ciążę i co zrobić, by dobrze zacząć?

Uznaje się, że naturalne planowanie rodziny najlepiej jest rozpocząć między dwudziestym a trzydziestym piątym rokiem życia. Wtedy, jako kobieta, masz największe szanse na zajście w ciążę (od 10 do 25 % w każdym cyklu). Jeśli już się zdecydowałaś i wiesz, że chcesz mieć w najbliższym czasie dziecko, w pierwszej kolejności udaj się do ginekologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu udzieli Ci wskazówek odnośnie tego, jak przygotować się do ciąży. Zapytaj go również o specjalne preparaty wielowitaminowe dla kobiet ciężarnych, zawierające cenny kwas foliowy.  Mówi się często, że aby przygotować organizm na malucha, najlepiej, gdy mama zacznie je przyjmować już na trzy miesiące przed planowaną ciążą.

 Dobrze byłoby też odwiedzić gabinet dentystyczny i wyleczyć wszystkie ubytki. Zepsuty ząb nie tylko może bardzo doskwierać w trakcie ciąży, ale również przyśpieszyć poród lub doprowadzić do groźnych komplikacji. Oczywiście, przyda Ci się również kalendarz planowania dziecka, byś nie przegapiła żadnej z chwil, w której może dojść do zapłodnienia.

Skontroluj swoją wagę

Przygotowanie do ciąży powinno się też wiązać z kontrolą własnej wagi.  Najlepiej oczywiście, jeśli będzie ona prawidłowa. W przypadku niedowagi płód najprawdopodobniej zyska gorsze warunki do rozwoju albo nagle dojdzie do zahamowania jego wzrostu. Jeśli natomiast matka ma nadwagę, często mogą pojawić się powikłania położnicze, na przykład cukrzyca lub nadciśnienie. Właśnie dlatego tak ważne, gdy w grę wchodzi planowanie dziecka, okazuje się zdrowe odżywianie i kontrolowanie przyswajanych kalorii.

Jakim badaniom powinnaś się poddać?

Koniecznie powinno się też wykonać odpowiednie badania przed ciążą. Przede wszystkim, trzeba oznaczyć swoją grupę krwi. Wymagana jest bowiem wiedza na temat czynnika  Rh obojga rodziców, by wiedzieć, czy nie zachodzi niezgodność grupowa w jego zakresie. W takim wypadku lekarz musi podjąć odpowiednie kroki. Warto też zrobić morfologię krwi, by sprawdzić, czy nie masz niedokrwistości. Jeśli okaże się, że na nią cierpisz, będziesz musiała uzupełnić braki żelaza. Zwykle udaje się tego dokonać w przeciągu miesiąca od rozpoczęcia suplementacji. Pamiętaj także o cytologii i ultrasonografii narządu rodnego.

Powinnaś również zrobić badanie w kierunku toksoplazmozy. Nie wpadaj w panikę, jeśli w Twoim domu mieszka kot, ponieważ to wcale nie od niego najłatwiej zarazisz się tą chorobą. Przyczyną zarażenia jest zwykle zjedzenie surowego albo niedogotowanego mięsa oraz źle umytych warzyw.

Zwiększ aktywność fizyczną

Przed ciążą dużo się ruszaj, a najlepiej zdecyduj się na jakiś sport. Dobrym pomysłem będzie z pewnością pływanie. W ten sposób zmusisz mięśnie do aktywizacji i wzmocnisz je dla utrzymania lepszej kondycji. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jak przygotować się do porodu, wybierz się koniecznie do którejś ze szkół rodzenia, znajdujących się w Twoim mieście. Najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz się tam z partnerem – wtedy razem będziecie nabierać doświadczenia w tym wyjątkowym czasie.

[Głosów:10    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ