Modele żaglowców z minionych wieków uczą nie tylko historii

0
2267
Modele żaglowców z minionych wieków uczą nie tylko historii

Era wielkich odkryć geograficznych i postępujące za nią czasy kolonialne to jeden z najbardziej fascynujących i przepojonych romantyzmem okresów w historii świata. Pływające wówczas po morzach i oceanach żaglowce wzbudzały powszechny zachwyt, niejednokrotnie przechodząc do legendy. Wprawdzie statki i okręty tego typu niemal zupełnie zniknęły już ze szlaków morskich, jednak coraz częściej pojawiają się w naszych domach, pod postacią pięknych, szczegółowo dopracowanych modeli do sklejania.

Piękno ery wielkich odkryć i epoki kolonialnej

Najpierw epoka wielkich odkryć geograficznych, a później czasów kolonialnych, to jedne z najlepiej znanych okresów nie tylko w historii żeglugi, ale i w historii świata. Wynika to zarówno z całego mnóstwa spisanych wówczas morskich opowieści, możliwości podziwiania zachowanych do dzisiaj wspaniałych żaglowców, jak i z nieprzemijającego zamiłowania części ludzi do modelarstwa.

Czasy wielkich odkryć geograficznych wymusiły ogromny rozwój żeglugi, sprawiając, iż państwa posiadające potężne floty (Hiszpania, Portugalia, Królestwo Brytyjskie czy niewielka Holandia) w ciągu zaledwie kilku lat stawały się prawdziwymi mocarstwami. Następująca po erze wielkich odkryć epoka kolonialna potwierdziła jedynie dominację państw inwestujących ogromne środki w przemysł stoczniowy.

Złote czasy żaglowców

Starcie potęg, do którego doszło w czasach kolonialnych, znacząco wpłynęło na rozwój żeglarstwa i szkutnictwa, w wyniku czego nastąpiła ścisła specjalizacja poszczególnych jednostek morskich. Wówczas też zaczęły zacierać się różnice pomiędzy szkołami szkutniczymi. Każdy wynalazek bardzo szybko zapożyczany był przez wszystkich producentów i adaptowany do ich własnych potrzeb.

zlote czasy zaglowcow

W opisywanych okresach, trwających nieprzerwanie od XV aż do XIX wieku, na morzach i oceanach królowały karaki, karawele, galeony, pinki, pinasy, fluity, smukłe i piękne klipry oraz potężne liniowce. Dzisiaj żaglowce tego rodzaju podziwiać możemy w niektórych portach i na zlotach żeglarskich lub też w naszych domach, gdzie często prezentowane są na honorowym miejscu pod postacią sklejonych wcześniej modeli.

Modele, które uczą

Modelarstwo szkutnicze to jedna z najpiękniejszych pasji. Ludzie profesjonalnie zajmujący się sklejaniem modeli żaglowców poświęcają temu mnóstwo czasu i całkiem spore pieniądze. Co ciekawe, w ostatnich latach modelarstwo szkutnicze doczekało się swojej uproszczonej wersji przeznaczonej głównie dla dzieci i młodzieży. Należący do firmy Cobi sklep Revell.com.pl oferuje całą serię modeli żaglowców przeznaczonych dla grupy wiekowej 10+. Jak stwierdził ekspert marki Revell: „Nasze modele dostosowane są do możliwości młodych i początkujących modelarzy, którzy dzięki nim mogą powoli kształtować tę niesamowitą pasję i miłość do żaglowców”.

Tego typu produkty to doskonałe wprowadzenie do profesjonalnego modelarstwa, dostarczające wiele zabawy, uczące pracy w skupieniu i pozwalające zyskać niemałą wiedzę o historii.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ