Laserowe usuwanie wzroku, to bez wątpienia możliwość, żeby na stałe pobyć się dokuczliwych okularów, czy soczewek. Można zauważyć, że systematycznie wzrasta liczba osób, które decydują się na uporanie się z wadą wzroku, korzystając z innowacyjnych sposobów korekty wzroku. Jednakże, zanim zdecydujemy się na zabieg laserowego usuwania wady wzroku, to musimy dowiedzieć się, na czym to polega, jakie są wskazania, przeciwskazania do jego wykonania, jak również trzeba zapoznać się z szeregiem innych informacji.
Laserowa korekcja wzroku – charakterystyka
Laserowe usuwanie wadu wzroku to obecnie jedna z najbardziej innowacyjnych i tym samym nie zagrażających naszemu zdrowiu, sposobów na to, żeby pozbyć się wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W trakcie zabiegu za pomocą wiązki lasera modeluje się rogówkę, zmieniając moc optyczną oka. Dzięki takiej korekcji, możemy na stałe pozbyć się wady wzroku, z jaką się zmagamy. W zdecydowanej większości wypadków, możemy całkowicie pozbyć się wady, ponowny zabieg jest niezbędny niezwykle rzadko, zazwyczaj się to nie zdarza. Mnóstwo osób, którym okulary przeszkadzają, czy też nie mogą ich nosić z innych względów, właśnie dzięki nowoczesnej chirurgii refrakcyjnej, może dać sobie szansę na lepsze życie.
Laserowa korekcja wzroku – wskazania
Na laserową korekcję wzroku, mogą zdecydować się osoby w wieku 18-55 lat, które mają dobry ogólny stan zdrowia i stabilną wadę wzroku. Zawsze podczas kwalifikacji do zabiegu, lekarz wykonuje szczegółowe badanie oka, jak również przeprowadza wywiad medyczny, a na podstawie powziętych do wiadomości informacji, stwierdza że nie ma przeciwwskazań, żeby u pacjenta wykonany został ten zabieg, jak również może skierować pacjenta dodatkowe konsultacje do lekarza specjalisty.
Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania
Z tego właśnie zabiegu, nie mogą skorzystać zwłaszcza osoby, u których wada wzroku stale się pogłębia, jak również osoby, które zmagają się z wadami wzroku, takimi jak: zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki oraz zmiany w rogówce. Przede wszystkim, przeciwwskazaniem są również problemy z cukrzycą, tarczycą, jak również różnego rodzaju problemy kardiologiczne, czy też onkologiczne. Przeciwwskazaniem, jest również stan zapalny, oczu, choroby tkanki łącznej, schorzenia reumatyczne, jak również choroby infekcyjne. Ponadto nie można wykonać laserowej korekcji w czasie ciąży, a także podczas karmienia piersią.
Laserowa korekcja wzroku – przebieg
Zanim zostanie wykonany zabieg laserowej korekcji wzroku, następuje sprawdzenie, czy u pacjenta nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonana zabiegu, jak również lekarz wybiera najlepszy sposób laserowej korekcji, a do tego oczywiście jest niezbędna dokładna diagnoza oka. Pacjent, u którego zostanie wykonany zabieg, około 7 dni przed jego wykonaniem, musi przestać nosić soczewki. Kiedy pacjent udaje się do kliniki, to przed badaniem, pacjentowi zaaplikowane zostają krople rozszerzające źrenice, dlatego też zaleca się, żeby około 2-3 godzin po wykonaniu badania, pacjent nie prowadził samochodu. Lekarz wykonuje następujące badania: komputerowe badanie wzroku, badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, subiektywne badanie refrakcji. Kolejne badania to: tonometria) – badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową, pachymetria – badanie grubości rogówki, topografia rogówki oraz ocena przedniego i tylnego odcinka oka. Kiedy lekarz uzyska wszystkie wyniki, podejmuje decyzję, czy u pacjenta może być wykonana laserowa korekcja wzorku, a jeżeli tak, to wybiera odpowiednią metodę, która najlepiej sprawdzi się u danego pacjenta. ponadto lekarz udziela pacjentowi wszelkich informacji na temat przebiegu zabiegu, rozwiewa wszelkie wątpliwości pacjenta, odpowiada na jego pytania,. Następnie przeprowadza się kolejne badania w dniu, w którym ma zostać wykonany zabieg. W tym dniu pacjent musi stosować się do wszelkich wytycznych oraz zaleceń lekarza. Przede wszystkim zalecenia te dotyczą: ograniczenia spożycia napojów zawierających duże ilości kofeiny, starannego umycia głowy, twarzy, a szczególnie oczu i nieużywania perfum oraz dezodorantów. Sam zabieg trwa bardzo krótko, gdyż tylko kilkadziesiąt sekund, do tego stosowane jest znieczulenie miejscowe, które aplikowane jest w postaci kropel do oczu, dzięki czemu podczas wykonywania zabiegu, pacjent nie odczuwa żadnego bólu, jednakże może odczuwać lekki dyskomfort. Pacjent, oczywiście powinien stosować się do wszystkich zaleceń chirurga, ponieważ jest to naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne. Po skończeniu zabiegu, około godziny należy czekać na kontrolę, po której może wyjść i udać się do domu. Trzeba przyznać szczerze, że obecnie zabiegi laserowej korekcji wzroku, cieszą się niebywałą popularnością, ponieważ są one niezwykle skuteczne, z metod tych skorzystało już miliony osób, które dzięki temu, mogą cieszyć się dobrym wzrokiem, bez konieczności noszenia okularów, czy też soczewek, które przecież niekiedy mogą bardzo utrudniać życie.