Wpływ bajek na rozwój dziecka

0
2488

W obecnych czasach, kiedy powszechna jest telewizja i Internet, media elektroniczne wypierają tradycyjne czytanie bajek dzieciom. Jednak czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pokazują to także badania, które mówią, że każde dziecko, bez względu na wieku, powinno mieć codziennie kontakt z książką. A w przypadku dziecka małego codziennie rodzic powinien spędzić czas czytając dziecku.

Przede wszystkim bajki mają bezpośredni wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Jest tak, ponieważ dziecko utożsamia się z tym co słyszy. Odczuwa płynące z bajki emocje, a tym samym kształtuje własne. Dziecko utożsamiając się w role bohatera bajki zaczyna odczuwać emocje jakie towarzyszą jego bohaterowi. Co więcej, dziecko uczy się dzięki temu planować, myśli o tym, jak zachowałoby się w danej sytuacji.

Wpływ bajek na rozwój dziecka ma także aspekt społeczny. Bajki uczą bowiem dzieci określonych postaw i wartości, takich jak np. przyjaźń, szacunek itp. W sposób zdecydowany bajki pomagają dzieciom odróżnić dobro od zła. Kształtują się w ten sposób właściwe postawy moralne.

Czytanie bajek to także rozwój intelektualny dziecka. Przede wszystkim dziecko poznaje język. Uczy się w ten sposób rozumieć i mówić. Pobudza oczywiście w ten sposób swój intelekt. Starsze dzieci uczą się czytać ze zrozumieniem.

Chyba nie trzeba także przekonywać nikogo o tym, że wspólne czytanie bajek tworzy i rozwija więź między dzieckiem i rodzicem. Czytanie bajek dziecku to także idealna okazja dla rodzica do tego, aby jeszcze lepiej poznawać swoje dziecko. Bajki to także bardzo dobre narzędzie dla rodzica, dzięki któremu może on tłumaczyć dziecku otaczający go świata i odpowiadać na trudne pytanie.

Choć nic nie zastąpi czytania bajek dziecku przez rodzica to można wykorzystać także audiobooki. Idealnie sprawdzają się one np, w podróży samochodem kiedy rodzic prowadząc auto samo nie może dziecku czytać. Audiobooki rozwijają także wyobraźnię u dziecka. Nie widzi ono bowiem obrazków w książce zatem wszystko musi sobie wyobrazić samemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ