Meble do dziecięcego pokoju powinny być ładne, bezpieczne i praktyczne. Jednak nie wszystkie meble dostępne w salonach meblowych spełniają wszystkie wymagania rodziców, którzy niejednokrotnie muszą wybierać pomiędzy efektem wizualnym a bezpieczeństwem i funkcjonalnością mebli.
Najważniejsze – bezpieczeństwo
Meble dla dzieci, za wyjątkiem mebli przeznaczonych dla niemowląt oraz mebli produkowanych z myślą o placówkach oświatowych, nie muszą posiadać specjalnych certyfikatów. W praktyce oznacza to, że za wyborem mebli może stać jedynie zdrowy rozsądek rodziców. Nadal jednak meble mogą posiadać atesty PIH. Meble, które mają stanąć w pokoju dziecka, powinny być wykonane z litego drewna lub innych naturalnych materiałów, do których obróbki nie zostały wykorzystane farby i lakiery z domieszką substancji szkodliwych dla zdrowia.
Funkcjonalność przed estetyką
Choć meble dla dzieci potrafią oczarować swoim wykończeniem, to jednak przy ich wyborze warto pomyśleć o funkcjonalność: duża ilość półek i szafek na różne dziecięce drobiazgi jest jak najbardziej pożądana. Wraz z wiekiem dziecka należałoby wymienić również meble w jego pokoju, jednak ze względu na wysokość takiego wydatki rodzice często z niego rezygnują. Dlatego coraz popularniejsze stają się serie mebli, które wraz z rosnącymi potrzebami dziecka można uzupełniać o dodatkowe półki, szafki czy komody. Neutralna kolorystyka mebli wskazana jest w pokoju i dziewczynki, i chłopca.
W małych pokojach sprawdzą się meble wielofunkcyjne, np. łóżka połączone z biurkiem czy z dodatkową powierzchnią do wykorzystania do przechowywania. Przy meblowaniu dziecięcego pokoju nie można przesadzić z nadmiarem kolorów – jeśli wybrany został kolorowy regał, wówczas dywan czy dodatki powinny być w kolorach neutralnych. Przy wyborze mebli w uniwersalnym kolorze naturalnego drewna czy bieli należy pamiętać, że wraz z upływem czasu regał pokryje się różnokolorowymi książkami, zabawkami i różnymi akcesoriami, z których dziecko korzysta.