Pierwszy rower dla dziecka

0
2316
Pierwszy rower dla dziecka

Rower dla wielu dzieci jest pierwszym pojazdem, którym mogą się samodzielnie poruszać. Niektóre dzieci bardzo szybko uczą się, na czym polega jazda na nowym pojeździe, inne zaś potrzebują nieco więcej czasu. Jednak w obydwu przypadkach samodzielna jazda rowerem staje się wielką przygodą.

O czym pamiętać przy wyborze roweru

Wielu rodziców wybiera ubranka i akcesoria większe niż wskazuje na to wiek i rozwój dziecka tłumacząc, że „dziecko i tak do używania danego przedmiotu dorośnie”. Niestety w przypadku rowerków dla dzieci ta zasada się zupełnie nie sprawdza – rowerek starszego dziecka może być zbyt duży, aby można się było nauczyć nim jeździć, przez co dziecko niepotrzebnie będzie się denerwować. Natomiast rower zbyt mały nie będzie sprzyjał nauce utrzymywania równowagi, co jest wskazane przy jeździe na rowerze.

Trójkołowy, biegowy czy tradycyjny – jaki rower wybrać?

Dzieci mające około roku mogą się przesiąść na rowerki trójkołowe, które bardzo często posiadają dodatkowe pasy bezpieczeństwa czy barierkę, chroniącą przed wypadnięciem. Dużym ułatwieniem dla rodziców jest specjalna rączka, którą rodzice mogą kierować rowerem. Z kolei rowerek biegowy uczy, jak utrzymywać równowagę, kierować rowerkiem oraz jak się poruszać wykorzystując jedynie napęd w postaci własnych nóg. Takie rowerki przeznaczone są dla dzieci co najmniej dwuletnich. Dzieci, które choćby przez kilka miesięcy jeździły na rowerku biegowym, bardzo łatwo się przesiadają na tradycyjny rower. Taki rower może ale nie musi być uzupełniony o boczne kółka.

Przy zakupie pierwszego rowerka ważna jest wielkość opon, które nie powinny być większe niż opony o średnicy 12 cali. Rower powinien mieć hamulce, przy czym w pierwszych rowerach, którymi dziecko jeździ, hamulec powinien być zamontowany w pedałach. Przydatny bywa również ogranicznik kierownicy. Ważne jest również bezpieczeństwo dziecka, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko jazdy w kasku ochronnym na głowie, można mu również nakładać specjalne rękawice.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ