Remont to proces, który jest w stanie pochłonąć nie tylko sporo środków, ale również nerwów. Dodatkowe „strome” schody zaczynają się kiedy trzeba wyremontować pokoje dziecięce, tak by współgrały z ogólnie przyjętym stylem. Czy jest to łatwe? Nie do końca. Biorąc się za remont domu czy mieszkania, w którym dziecko ma swój oddzielny kąt, trzeba brać pod uwagę większą ilość zmiennych.
Praktycznie i bajkowo
Dziecko nie tylko w pokoju śpi. Najmłodszy członek rodziny w swojej przestrzeni rozwija się, bawi, uczy. Pokój to dla niego drugi świat, przez którego pryzmat poznaje ten szerszy. W efekcie należy meble dla dzieci dobierać z głową. Szafa czy łóżko to nie tylko miejsca gdzie się śpi i trzyma swoje rzeczy. Dla malucha są one czymś znacznie więcej niż dla dorosłego. Dobrym tego przykładem są łóżka. Obecnie wiele wariantów ma specjalne schowki na zabawki dziecka. Współczesne maluchy mają dostęp do znacznie większej ilości zabawek oraz różnorodnych gadżetów. Każdy rodzić wie jak trudno jest niekiedy ogarnąć bałagan w pokoju malucha. Dlatego przyszłe meble dla dzieci warto dobierać tak by pomagały również rodzicom. Schowki rozwiązują wiele problemów oraz pozwalają uczyć dziecka porządku – wpajając maluchowi, że wszystko ma się znajdować na swoim miejscu po zabawie jest efektywniejsze niż nagminne wrzucanie wszystkich zabawek do jednego (zbiorczego) kosza.
Dodatki, czy są potrzebne?
Pokój dziecka to nie tylko standardowe sprzęty jak łóżko, szafa, czy biurko. Poboczne małe elementy są w stanie zarówno sprawnie dopełnić wizualnie przestrzeń jak i otworzyć przed dzieckiem wiele dróg do rozwoju. Przykładem są tablice zarówno klasyczne na kredę, jak i ścieralne warianty dla mazaków. Dzięki temu maluch może rysować oraz przenosić swoje pomysły na inną płaszczyznę niż kartka papieru. Na tego rodzaju tablicach rodzice często umieszczają kalendarz „zadań” dla dziecka. Pozwala to na lepszą organizację czasu malucha. Obecnie dzieci coraz częściej mają coraz bardziej napięty grafik – przedszkole, szkoła to nie jedyny przerywnik w ciągu dnia. Gdy maluch chodzi na różnego rodzaju kursy lub treningi sportowe łatwo się rodzicowi zagubić w codziennym natłoku zadań. Tablice eliminują ten problem, ucząc dziecko punktualności, gospodarowania czasem oraz odciążają „logistycznie”, chociaż trochę życie rodziców.
Pokój dziecka ma być odzwierciedleniem tego co maluchowi siedzi w głowie oraz pomóc mu w rozwoju. Pokoik jest szczególną przestrzenią, w której maluch czuje się bezpiecznie i którą traktuje jako prawdziwie własną. Zamierzając wyremontować pokój warto udać się na meblowe zakupy z dzieckiem i zwyczajnie podpytać go co by widział „u siebie”. Da to rodzicom jakiś punkt wyjścia do zaplanowania całościowego remontu – tak by każde pomieszczenie wizualnie ze sobą współgrało. Oczywiście w sklepach istnieją gotowe zestawy, do każdego pomieszczenia, jednak wtedy mamy jedynie odbicie katalogowej strony, a każdemu zależy w końcu na oryginalności. Ważnym jest to żeby nie stawiać dziecka przed faktem dokonanym – teraz to będzie twój pokój. Jeśli maluch będzie źle się czuł w nowym pomieszczeniu, to szybko da o tym znać, a na nowe meble dla dzieci często nie będzie już ani czasu ani funduszy.