Jak usprawniać motorykę ruchową dłoni?

0
690
jak usprawnic motoryke mala

Motoryka małej ręki wchodzi w skład rozwoju ruchowego dziecka. To nic innego jak sprawność dłoni i paluszków wedle odpowiedniej stymulacji już od pierwszych dni życia dziecka. Dzięki temu maluch nie będzie pisał jak „kura pazurem”, nie wykaże problemów w zakresie zawiązywania butów, zapinania guzików i namaluje piękny obrazek. Poniżej przedstawiamy proste ćwiczenia, dzięki którym zaburzenia w tym obrębie nie mają miejsca.

Sztuka rysowania

Już rocznemu dziecku można wręczyć pierwsze kredki. Nie spodziewajmy się okazałych dzieł na kartce papieru, ale raczej nie o to tutaj chodzi. Ważne jest raczej odpowiednie trzymanie kredki czy mazaka w małej dłoni. Około drugich urodzin dziecka można dać mu pierwsze kolorowanki. To wtedy dziecko nabywa precyzyjności w malowaniu, na przykład uczy się nie wychodzić za kontur. Pierwsze szlaczki po kropkach czy naśladowanie wzorów rysowania dziecko powinni rozpocząć około trzeciego roku życia, a pięciolatek rozpocznie już wstępną naukę pisania literek. Do ćwiczenia motoryki małej świetnie sprawdzają się również nawlekanki dla dzieci.

Ulubione zabawy

Nawlekanie koralików, układanie klocków i puzzli, wszelkiego rodzaju wyklejanki. To świetny rozwój poprzez zabawę. Wszystkie te zabawy wzmacniają mięśnie dłoni, ale uczą też precyzyjności ruchów oraz koncentracji.

Proste ćwiczenia w ramach usprawniania motoryki małej rączki

Dziecko stabilnie siedzące może usprawniać motorykę dłoni poprzez wykonywanie prostych zadań. W większości będzie to dla niego zabawa jednak o licznych walorach w zakresie prawidłowego rozwoju. Przyda się oczywiście kostka manipulacyjna dla dzieci z licznymi fakturami i kształtami, ale z powodzeniem można także wykorzystać przedmioty domowego użytku. Dziecko może ugniatać ciasto z masy solnej (doskonale sprawdza się też ciastolina albo plastelina), starać się rozwieszać pranie, strząsać krople wody z dłoni, ugniatać kartki papieru, folię aluminiową albo gaziki – chodzi o to, by miało do czynienia z różnymi fakturami. Świetnie sprawdza się też turlanie piłeczki.

Jeśli dziecko wykazuje zaburzenia w zakresie małej motoryki, warto skonsultować je ze specjalistą. Może okazać się, że przyda mu się profesjonalna terapia. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Już w pierwszych dniach życia malucha rozpoznawane jest na przykład tzw. napięcie mięśniowe, które nierehabilitowane może przyczynić się do problemów ze sprawnością dłoni i paluszków w późniejszym okresie.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ