Jak rozpoznać różyczkę

0
1141
różyczka
fot: pixabay.com

Choroby zakaźne wieku dziecięcego należą już do rzadkości. To, co niegdyś przechorowywały wszystkie dzieci, dziś zdarza się o wiele rzadziej. Zawdzięczamy to szczepieniom. Nic więc dziwnego, że jeśli więc zdarzy nam się dziś choroba z nietypowymi objawami, mamy trudność z jej zdiagnozowaniem. Poniżej opisujemy, jak rozpoznać różyczkę.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-wyglada-rozyczka/

Choroby zakaźne wieku dziecięcego, choć nieprzyjemne w swoim przebiegu nie wiążą się z dużą śmiertelnością czy wysokim odsetkiem skutków ubocznych. Nie ma więc powodów do paniki, jeśli zaobserwujesz na skórze dziecka dziwną wysypkę. To charakterystyczny objaw wielu chorób zakaźny. Większość dzieci w naszym społeczeństwie jest szczepiona przeciwko tym najpopularniejszym chorobom zakaźnych w pierwszym roku życia. Jeśli twoje dziecko było szczepione zgodnie z kalendarzem, ryzyko, że zachoruje na różyczkę jest znikome. Część dzieci jednak nie jest szczepiona z różnych powodów. Po czym więc można rozpoznać różyczkę?

Różyczka wywoływana jest przez wirus z rodziny Togaviridae. Przenoszona jest drogą kropelkową. Chory zaraża na 5 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów i do 7 dni po ich ustąpieniu. Najcześciej zachorowania przypadają na sezon zimowo-wiosenny. Dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym, rzadziej szkolnym.Ta grupa przechodzi chorobę dość lekko. Znacznie ciężej przechodzą ją natomiast dorośli, nierzadko w ich wypadku potrzebna jest nawet hospitalizacja. 

Objawy różyczki

Najbardziej charakterystycznym objawem różyczki jest różowa wysypka w postaci grudkowo-plamistej, która pokrywa całe ciało, głównie tułów i kończyny. Wysypka może swędzieć, jednak w odróżnieniu od ospy mija dość szybko, bo po 2-3 dniach i nie zostawia śladów, zmian na skórze. Wysypce towarzyszyć może gorączka oraz powiększone węzły chłonne. Przed pojawieniem się wysypki część osób doświadcza tez innych dolegliwości jak bóle głowy, gardła, nudności, utrata apetytu. 

Leczenie różyczki

W przypadku różyczki, tak jak i innych chorób wirusowych, skupiamy się na łagodzeniu objawów. Najczęściej więc wystarcza podanie leku przeciwgorączkowego w razie wysokiej temperatury. Oczywiście, podanie jakiegokolwiek  leku należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj też: https://www.technologie.info.pl/co-zrobic-gdy-android-sie-zawiesza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ