Jak objawia się nietolerancja laktozy u niemowląt – dieta matki karmiącej

0
1526
Jak objawia się nietolerancja laktozy u niemowląt - dieta matki karmiącej

Coraz więcej maluszków ma problemy alergiczne i trawienne. Dość często lekarze pediatrzy diagnozują u nich tzw. nietolerancję laktozy, czyli alergię na cukier z białka mleka krowiego. Jak rozpoznać tę chorobę i co zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku?

Najpopularniejsze objawy nietolerancji laktozy

U niemowląt dość często diagnozowaną chorobą jest nietolerancja laktozy. Nie jest ją łatwo rozpoznać, ponieważ daje głównie objawy ze strony układu pokarmowego, o których dziecko nam nie powie. Jednak są pewne symptomy zewnętrzne, po których można poznać, że dziecko ma alergię na białka mleka krowiego. To przede wszystkim ulewanie, ból brzucha, wymioty oraz charakterystyczna wysypka, która pojawia się szczególnie na policzkach. Dodatkowo mogą występować biegunki o kwaśnym zapachu oraz charakterystyczne przelewanie w brzuchu, kolki i gazy.

Jak postępować z dzieckiem po zdiagnozowaniu nietolerancji laktozy?

Jeśli maluszek jest karmiony mlekiem matki, to powinna ona przejść na specjalną dietę – bezmleczną. Wtedy zazwyczaj poprawa samopoczucia dziecka następuje już po kilku dniach. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy zmienić mleko na specjalnie, nie zawierające laktozy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.ffbaby.pl

Nietolerancja laktozy to zła reakcja organizmu na laktozę. Przyczyną tego jest brak lub niedobór odpowiednich enzymów, które są odpowiedzialne za trawienie laktozy (enzym laktaza). To one są odpowiedzialne za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę.

Nietolerancja na cukier mleczny może występować u dzieci i niemowląt, ale najczęściej diagnozuje się ją u dorosłych. Nietolerancja laktozy może też być efektem innych chorób, jak martwicze zapalenie jelit, zespół krótkiego jelita, infekcje żołądkowo-jelitowe (długotrwała biegunka), ostre stadium choroby Leśniewskiego-Crohna.

Wszystkich rodziców zatroskanych i dbających o zdrowie swoich maluszków zapraszamy również do przeczytania naszego kolejnego artykułu pt. „Antybiotyki dla noworodka”.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ