Fakty i mity na temat atopii – jak sobie z nią radzić?

0
1231
Fakty i mity na temat atopii – jak sobie z nią radzić?

Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą chorobą skóry, którą można rozpoznać po przesuszeniu naskórka, zaczerwienieniu, swędzeniu, a nawet występowaniu wyprysków.

Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoznaje się u małych dzieci, czyli noworodków i niemowląt. Zazwyczaj schorzenie samo przechodzi, gdy maluszek osiągnie drugi rok życia. Atopię też diagnozuje się u dorosłych, którzy wcześniej w ogóle nie cierpieli na tę chorobę.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Które obiegowe opinie na temat tego schorzenia są prawdziwe, a które są po prostu mitami?

Atopia to zespół zaburzeń układu odpornościowego, który objawia się przez różne alergie, a szczególnie przez atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych występuje dość często, bo na to schorzenie cierpi nawet jedna osoba na 50. W przypadku dzieci odsetek osób chorych jest zdecydowanie większy, czyli nawet co piąty maluszek musi się zmagać z tym problemem.

Fakty i mity na temat atopowego zapalenia skóry

Z atopii się wyrasta – mit

Choć w przypadku atopowego zapalenia skóry diagnozowanego u dzieci najczęściej jest właśnie tak, że już w okolicy drugiego roku życia dochodzi do samoistnego wyciszenia choroby, to jednak nie jest to żadną regułą.

Atopia jest zaraźliwa – mit

Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, choć wygląd skóry osoby chorej nie jest estetyczny i może budzić takie skojarzenia.

Atopia u dziecka objawia się czerwoną skórą i grudkami na policzkach – mit

Nie zawsze zaczerwienienie naskórka i wypryski na policzkach u małego dziecka świadczą o atopowym zapaleniu skóry. Mogą też zwiastować inne choroby, dlatego zawsze trzeba udać się z dzieckiem do lekarza, który postawi właściwą diagnozę.

Fakty na temat atopowego zapalenia skóry

Prawdą jest, że w przypadku atopii skóry nie wolno stosować wszystkich kosmetyków myjących, tylko specjalne emolienty. Niewskazane jest także branie długich kąpieli. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny też unikać długotrwałego stresu.

Więcej informacji na temat atopowego zapalenie skóry znajdziesz na stronie www.latopic.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ