Bezsenność – skąd się bierze?

0
1481
Bezsenność

Bezsenność to schorzenie prawidłowego rytmu, głębokości oraz okresu trwania snu oraz czuwania. Sen nie wykonuje wówczas swojej głównej funkcji – organizm nie wypoczywa, jeśli jest on krótki oraz nerwowy. Bezsenność, zatem to, iż ktoś nie może spać, może pojawić się przy dużym napięciu psychicznym, w sprawach stresowych oraz delikatnym, osłabieniu organizmu obowiązkami, jak również jako problem przy dolegliwościach związanych z chorowaniem oraz schorzeniach emocjonalnych.

Nie mogę spać – przyczyny bezsenności

Bezsenność cechuje się analogicznie jak ucisk. Jeżeli jest przez czas dłuższy aniżeli 3 tygodnie, charakteryzuje się ją jako długotrwałą oraz ocenia jak dolegliwość. Etiologie owego, iż nie można spać, są różnorodne. Do szczególnie popularnych symptomów kwalifikuje się: trudności w zasypianiu, problemy z zachowaniem ciągłości snu bądź za krótki sen, budzenie w nocy oraz trudności z ponownym zaśnięciem.

Najczęstsze przyczyny bezsenności to:

zaburzenia psychiczne (depresje, psychozy, schorzenia lękowe),

zespół niespokojnych nóg,

przyjmowanie rozmaitych preparatów,

bezdechy w ciągu snu,

rytmiczne ruchy kończyn,

zaburzenia rytmu snu oraz czuwania,

dolegliwości fizyczne, np. przerost prostaty, który skłania do wielokrotnego wydalania moczu, chociażby w nocy.

Ilość osób cierpiących na to, iż nie potrafią spać, narasta wespół z wiekiem. Ta przypadłość coraz częściej dopada panie aniżeli panów. Z wiekiem typ bezsenności podlega przemianie. Młodzi ludzie często mają trudności z zasypianiem, po czym zaczynają kłaść się jeszcze później, i to powoduje dużym spaniem i pojawieniem się problemów z wczesnym wstawaniem.

Nie mogę spać – diagnostyka i leczenie bezsenności

Bezsenność nie stanowi wskazaniem do badań polisomnograficznych, jednakże momentami przeprowadza się je, żeby rozróżnić problemy ze snem od pozostałych schorzeń. Badanie polisomnograficzne polega na całonocnym rejestrowaniu elektroencefalogramu, tchu, ruchów gałek ocznych oraz rozciągnięcia fizycznego. Otrzymany film rozkłada się na części snu – od I do IV oraz REM. To, iż nie można spać, to groźna dolegliwość, jaką trzeba usuwać w gabinecie medycznym. Osoby chorujące na nią muszą regularnie konsultować się ze specjalistą oraz działać wedle jego wskazań. W dostarczeniu odpowiedzi na zapytanie, czy mamy do czynienie z bezsennością, o której trzeba powiedzieć lekarzowi, może wesprzeć krótki wywiad samooceny bezsenności.

Bezsenność

Czy często masz trudności z zasypianiem?

Czy budzisz się za wcześnie rano?

Jeśli nierzadko budzisz się w czasie nocnym, czy masz trudności z ponownym zaśnięciem?

Czy nierzadko czujesz się zmęczona, jeśli budzisz się wcześnie?

Czy utrata snu oddziałuje na twój stan w czasu dnia (powoduje, iż odczuwasz napięcie, podrażnienie bądź zniechęcenie)?

Czy strata snu oddziałuje na twoją pracę w czasu dnia (pogorszenie koncentracji, pamięci oraz zdolności poznawczych)?

Jeśli odpowiedziałaś TAK na dwa bądź więcej pytań czy jeśli odpowiedziałaś TAK na pytanie numer 3 powininaś omówić te rezultaty ze swoim specjalistą. W wypadku leczenia farmakologicznego środki nasenne oraz relaksujące można rozłożyć na dwie grupy. Podstawowa to środki oddziałujące na czujniki GABA-ergiczne, inną są środki antydepresyjne. Ostatnio rozszerzyło się wykorzystywanie takich preparatów, nawet bez symptomów depresji. Pomocniczo, w wypadku powstawania stresu, wykorzystywane są środki przeciwlękowe. W usuwaniu tego, iż nie można spać, najistotniejsze jest właściwe dobranie preparatów do typu bezsenności. Osobom, które mają trudności z zaśnięciem, stosuje się najkrócej działający środek. Jeżeli kłopot dotyczy długotrwałej bezsenności, polecane jest przyjmowanie środku ale co parę nocy, bo regularne podawanie może prowadzić do uzależnienia. U osób dojrzalszych wysoce wskazane są środki o umiarkowanym czasie półtrwania. Środki nasenne winny być wykorzystywane niezwykle uważnie, bo np. barbiturany posiadają znaczną tendencję uzależniającą. Wywołują uzależnienie zarówno ruchowe, jak i emocjonalne. Leki z grupy benzodiazepin są bezpieczniejsze, posiadają obecnie znacznie lżejsze wartości uzależniające, jednak trzebać mieć na uwadzę, iż nie zerowe. Środki nasenne winno odsuwać się powoli. Gwałtowne odstawienie może stworzyć tzw. symptomy odbicia, i zatem zwiększony stres, bezsenność, pobudliwość wrażliwą oraz kolejne. Dodatkowo można używać również ziołowe leki uspokajające, np. herbaty ziołowe z melisy. Bezsenności nie można leczyć wyłącznie środkami farmakologicznymi. W formie bezsenności długotrwałej są one wyłącznie materiałem pomagającym terapię. Mechanizm leczenia winien wspierać się na psychoterapii, stosując np. formy behawioralne, w których charakteryzuje się dwie formy leczenia bezsenności:

procedura weryfikacji bodźców – polega na organizacji przebiegu spania; po położeniu się do łóżka niedopuszczalne jest jedzenie, czytanie, słuchanie radia oraz oglądanie telewizji – jeżeli w przeciągu pół godziny choremu nie uda się zasnąć, winien powstać oraz następnie np. poczytać w innym pokoju;

metoda zmniejszania snu – polega na prowadzeniu szczegółowych informacji dotyczących godziny zaśnięcia i pory przebudzenia, po czym uwzględnia się normalny okres snu.

Istotna jest również właściwa czystość snu, tzn. np. wietrzenie mieszkania przed pójściem spać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ