Otrzymanie ogromnej ilości alkoholu zawsze szkodzi. Po jego wypiciu wystąpić mogą zawroty głowy, mdłości, i nawet utrata świadomości. Alkohol wspiera także wzrost wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia dolegliwości. Jest jednakże możliwość, iż rzeczywiście zaszkodzić może chociażby minimalna ilość wypitego alkoholu. Czemu? Być może jesteś uczulony na alkohol. Wysypka po alkoholu, i również wiele utrudniony oddech, wodnisty katar, uporczywy kaszel, zaczerwienie oraz świerzbienie oczu lub szybkie kołatanie serca oraz niskie ciśnienie to symptomy alergii na wypicie napojów alkoholowych lub związek z zawierającymi go środkami lub kremami. Ludzkie ciało przyjmuje wszelaki gatunek alkoholu jako truciznę. Nerki od razu go tłumią oraz wyciągają z moczem z organizmu.
Czy alkohol jest alergenem?
Czysty alkohol zazwyczaj nie jest zwykłym alergenem. Szczególnie uczulają komponenty wykorzystane do jego wytwórczości. To oznacza, iż np. osoba, która ma kłopoty uczuleniowe po spożyciu wódki żytniej, nie pragnie być takich samych symptomów po wódce produkowanej z ziemniaków. Najmniej uczuleń następuje po spożyciu czystej wódki, najwięcej jednak po piwie, winie oraz wódkach kolorowych. Alergie potrafią powodować wykorzystane do wytwórczości alkoholu owoce, jęczmień oraz odmienne zboża, chmiel, ryż, ziemniaki, drożdże. Niewłaściwe reakcje po wypiciu alkoholu nie muszą być źródłem alergicznego. Ich podstawą są związki sulfitów, tyramina oraz histamina. Wszystkie trunki mające w składzie alkohol potrafią doprowadzić do wyzwalania histaminy, odpowiedzialnej za występowanie symptomów charakterystycznych dla dolegliwości alergicznych, bądź również zupełnie zmniejszyć jej metabolizm. Reakcje wrażliwości na alkohol potrafią wynikać również na skutek złączenia z nim w środkach medycznych lub kremach. Ilość artykułów spożywczych, takich jak sery lub napoje, jedzone bądź pite wraz z sokami alkoholowymi, może także powodować niewłaściwe reakcje skórne organizmu. Przeprowadza się również tak zwane „prowokacje” alkoholem, dawanym w postaci ustnej i wziewnej. W ich efekcie można zauważyć wysokie zaostrzenie astmy u wszystkich pacjentów.
Symptomy uczulenia na alkohol
Najczęstszymi symptomami alergii na napoje alkoholowe są:
1. pokrzywka, wysypka,
2. uporczywe świerzbienie nosa,
3. kichanie, intensywnie wodnisty wypływ z nosa,
4. kaszel,
5. zaczerwienienie spojówek, ich swędzenie oraz łzawienie,
6. obniżenie ciśnienia krwi, szybkie bicie serca.
Niezwykle ciężkie przypadki wrażliwości na alkohol, skutkującej bezpośrednim niebezpieczeństwem ludzkiego życia, zachodzą ekstremalnie rzadko. Pojawia się wtedy prosty do zdiagnozowania specyficzny dla upojenia patologicznego objaw charakterystyczny, charakteryzujący się m.in. niekontrolowanym pobudzeniem psychoruchowym związanym ze standardowymi, popędowymi zachowaniami oraz niepamięcią.
7. czerwona skóra – Mnóstwo osób, po wypiciu alkoholu, reaguje wypiekami na twarzy oraz w różnych partiach ciała. Wszystko dlatego, iż procenty zwiększają nasze naczynia krwionośne. Jeżeli jednakże twarz zaczyna przybierać kolor buraka oraz przy dotyku pali, może to być oznaką alergii. Jest to powiązane ze wzrostem histaminy, która prowadzi do zaczerwienienia i może doprowadzić do większego kołatania serca.
8. kłopoty z oddychaniem – Zatkany nos oraz problemy z oddychaniem są typowymi reakcjami uczuleniowymi. Podobnie jest z kichaniem, kłuciem w gardle i palącymi oczami. Wszelkie owe symptomy po wypiciu alkoholu potrafią oznaczać, iż jesteśmy na konkretny alkohol uczuleni.
9. wymioty, laksacja – Te symptomy wtórują zwykle alergiom pokarmowym. Alkohol skutkuje wzmożoną produkcją kwasów żołądkowych. Więc również wielu ludzi po nim wymiotuje. Narażeni na to są szczególnie ludzie, którzy mają nadwrażliwość na określony składnik bądź np. wcześniej już nadmienioną histaminę.
Jak alkohol działa na urodę
Po spożyciu jednego drinka człowiek jest spostrzegany jako piękniejszy: jego oczy błyszczą, pojawia się rumieniec, staje się bardziej wyluzowany oraz lekko podejmuje kontakty.
Częste picie alkoholu:
1. odwadnia organizm, a zwłaszcza skórę, która staje się szara, matowa, wrażliwa, łatwa do podrażnień, mniej wytrzymała na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, mniej absorbuje składniki kremów,
2. powoduje, iż skóra pod oczami sinieje oraz jest opuchnięta,
3. zaostrza zmiany zapalne podczas trądziku oraz łuszczycy,
4. rozszerza naczynia włosowate, doprowadza do powstawania pajączków m.in. na policzkach i lokalizacji rumienia w strefie nosa – powstawanie tzw. „nosa pijaka”,
5. niszczy włosy oraz paznokcie wskutek braku cynku,
6. powoduje wcześniejsze powstawanie się głębszych zmarszczek.
7. Czy osoby z cukrzycą mogą pić alkohol?Alkohol może przeszkodzić zauważenie hipoglikemii, jednak stosując się do wskazań specjalisty, wolno okazjonalnie sobie na niego pozwolić.
8.Jak alkohol działa na jakość plemników? Już 5 jednostek alkoholu tygodniowo zmniejsza ilość plemników oraz ich możliwość do zapłodnienia.
9. Alkohol osłabia układ pokarmowy, krwionośny oraz nerwowy.
10.Alkohol pity na przeziębienie ogrzewa oraz relaksuje, dzięki czemu na moment poczujemy się lepiej. Alkohol na przeziębienie: leczy czy przeszkadza?