Zdrowe zęby – ciąża i karmienie piersią

0
980
karmienie piersią
fot. pexels.com

Temat zdrowych zębów i opieki stomatologicznej w ciąży, jak i w czasie karmienia piersią to temat rzeka. Warto jednak zgłębiać wiedzę na ten temat, ponieważ zdrowe zęby to tak naprawdę zdrowie całej rodziny. Dowiedz się więcej!

Zobacz też: http://jegoego.pl/znieczulenie-u-dentysty-a-karmienie-piersia/

Choroby zębów, a ciąża i poród

Zdrowie zębów wcale nie ogranicza się wyłącznie do nich samych. Kondycja uzębienia wpływa tak naprawdę na ogólną kondycję zdrowotną i to nie tylko mamy, ale również jej dziecka. To dlatego tak ważne jest, aby w ciąży, a najlepiej jeszcze przed (a tak naprawdę ciąża nie powinna być tutaj żadnym wyznacznikiem) – zadbać o zęby, czyli zwyczajnie je wyleczyć. Warto zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach choroby zębów mogą przyczynić się nawet do przedwczesnego porodu.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się czy aby na pewno korzystanie z opieki stomatologicznej w czasie ciąży jest wskazane i bezpieczne. Takie pytania pojawiają się w głowie szczególnie jeśli kobieta jest w (średnio) zaawansowanej ciąży. Oczywiście najlepiej byłoby gdyby kobieta w ciąży nie musiała korzystać z usług stomatologicznych, a zęby wyleczyła przed ciążą. Nie wynika to z negatywnego wpływu na zdrowie mamy czy dziecka, ale z tego, że wizyty stomatologicznej u niektórych osób wywołują stres, niepokój, a te odczucia nie są przyjacielem człowieka. Natomiast warto zaznaczyć, że można leczyć zęby w czasie ciąży, a nawet trzeba – jeśli jest taka konieczność. W każdym razie absolutnie nie zaleca się zostawiać zepsutych zębów do wyleczenia po porodzie. Trzeba zająć się nimi od razu.

Znieczulenie stomatologicznej w czasie ciąży lub w czasie karmienia piersią

Wiele obaw i mitów powstaje wokół tematu znieczulenia stomatologicznego w czasie laktacji lub ciąży. Znieczulenie nie jest zakazane, szkodliwe czy niebezpieczne. Zastosowanie miejscowego znieczulenia w gabinecie, które posiada substancje obkurczające naczynia sprawia, że sama ilość znieczulenia może być nieco mniejsza. Dodatkowo znieczulenie jest gwarancją większego komfortu całego leczenia i przekłada się na komfort dla kobiety. Podobnie jest w czasie karmienia piersią – jak najbardziej można skorzystać ze znieczulenia.

Przeczytaj też: http://www.mamandi.pl/jak-wybrac-najlepsza-zimowa-kurtke-dla-dziecka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ