Zabawki rozwijające kreatywność u dziecka

0
5062
Zabawki rozwijające kreatywność u dziecka

Dorośli coraz większą wagę przykładają do kreatywności widząc w niej sposób na rozwiązywanie problemów. Jednak kreatywność jest jedną z tych umiejętności, które pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Tę umiejętność warto rozwijać z myślą o przyszłości dziecka, wybierając odpowiednie zabawki.

Kreatywne prace ręczne

Najczęściej z kreatywnością kojarzone są wszelkie prace ręczne, najczęściej plastyczne, w których wykorzystywane są różne techniki malarskie. Naklejanie, wycinanie, malowanie, ale również tworzenie kompozycji przestrzennych mają duży wpływ na rozwój dziecka. Dzięki własnym obrazom wykonanym w różnych technikach dzieci obserwują otaczający je świat, a jednocześnie mogą wyrazić siebie sięgając po kredki, farby, brokaty i kleje. Większość prac plastycznych to prace powstające spontanicznie, jednak także w tym przypadku dzieci można ukierunkować, wybierając gotowe zestawy kreatywne, pozwalające na tworzenie gipsowych odlewów, glinianych naczyń czy ozdób z kartonu, które należy również ozdobić.

Biżuteria i stroje

Dziewczynki bardzo chętnie sięgają po wszelkie zestawy, które pozwalają im na tworzenie własnej biżuterii, opartej na własnych pomysłach. Przy wykonywaniu naszyjników czy kolczyków dziecko również ćwiczy sprawność manualną. Z kolei zestawy do zabawy w teatr mogą wykorzystywać fantazję dziecka oraz umożliwiają mu wykazanie się swoim talentem aktorskim. Do zabawy w teatr wystarczą zwykle kostiumy, które można samodzielnie stworzyć z posiadanych w domu tkanin i ubrań.

Zabawki naukowe

W poznawaniu różnych zjawisk fizycznych pomagają zabawki naukowe. Niektóre z nich przybliżają wiedzę na temat działania ludzkiego ciała, w innych dziecko może przeprowadzać różne doświadczenia chemiczne czy fizyczne, dzięki którym może lepiej poznać otaczający je świat. Każdy z takich zestawów powinien umożliwiać dziecku samodzielną zabawę i być dostosowany do jego wieku. Dzięki kreatywnym zabawkom dziecko nigdy nie powie, że mu się nudzi, bowiem będzie potrafiło samo zorganizować sobie zabawę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ