Akcesoria przydatne przy karmieniu niemowląt

0
1897
Akcesoria przydatne przy karmieniu niemowląt

Niektóre akcesoria do karmienia niemowląt są niezbędne, inne zaś mogą ułatwić karmienie, jednak ich posiadanie nie jest koniecznością. Przy wyborze takich akcesoriów warto również pamiętać, że nieco inne akcesoria mogą być przydatne przy karmieniu naturalnym, a inne przy karmieniu sztucznym.

Akcesoria do karmienia naturalnego

Przy karmieniu naturalnym warto zainwestować w dobry biustonosz do karmienia, ze specjalną odpinaną klapką, która umożliwi karmienie dziecka bez konieczności zdejmowania biustonosza. Dobrze dobrany biustonosz zadba również o odpowiednie napięcie skóry biustu. Kupując biustonosz do karmienia należy pamiętać o zakupie specjalnych wkładek laktacyjnych, chroniących ubrania przed zaplamieniem. Dostępne na rynku wkładki są wkładkami jednorazowymi lub wielorazowymi. Samo karmienie ułatwia specjalna poduszka do karmienia, której zakup nie jest konieczny. Poduszka do karmienia odciąża kręgosłup młodej mamy, natomiast u dziecka minimalizuje ryzyko wystąpienia kolek i refluksu. Nie każdej mamie przyda się laktator, natomiast na pewno przydadzą się torebki lub specjalne pojemniczki służące do przechowywania pokarmu.

Akcesoria do karmienia sztucznego

Przy karmieniu sztucznym najważniejsze akcesoria to butelki i smoczki. Sam smoczek powinien mieć anatomiczny kształt, przy czym może być wykonany z kauczuku lub silikonu. Butelki do karmienia mogą być wykonane ze szkła lub plastiku, przy czym butelki plastikowe mają jednak tendencję do zabarwiania od zawartego w nich płynu. Dla małego dziecka wystarczą butelki mieszczące 120-150 ml pokarmu, natomiast dziecko w 5 miesiącu życia potrafi jednorazowo zjeść nawet 180 ml pokarmu. Kształt butelki zależy jedynie od preferencji rodzica – butelki wąskie lepiej się sprawdzają przy karmieniu, natomiast do zmywania lepsze są butelki z szerokim otworem. Po myciu butelki należy wysterylizować, jednak zakup specjalnego sterylizatora nie zawsze jest wskazany. Zamiast niego można wybrać torebki do sterylizacji przeprowadzanej w mikrofali.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ