Pełna wyprawka dla noworodka – co trzeba kupić?

0
1015
wyprawka dla noworodka

Ciąża to magiczny, pełen wyczekiwania czas. Przyszła mama najchętniej tuż po jej potwierdzeniu udałaby się na zakupy, by urządzać pokoik maluszka czy nabyć niezbędne akcesoria w ramach wyprawki do szpitala. Z takimi działaniami warto jednak poczekać przynajmniej do ukończenia 12 tygodnia ciąży. Rzeczy, takie jak ubranka dobrze jest kupować dopiero po potwierdzeniu płci dziecka, a wyprawka dla noworodka z powodzeniem może być spakowana już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu.

Dzisiaj ułatwiamy przyszłym mamom zakupy, jakie wiążą się z wyprawką do szpitala. Przedstawiamy kompletną listę niezbędnych akcesoriów. Warto wiedzieć, że w torbie muszą znaleźć się nie tylko rzeczy dla rodzącej, ale też nowo narodzonego dziecka.

Wyprawka noworodka – standardy polskich szpitali

Rzeczywiście, szpitale na terenie naszego kraju mogą być inaczej wyposażone i oferować młodym mamom i noworodkom inne akcesoria. W niektórych placówkach standardem są mokre chusteczki, oliwki, maści na odparzenia, podkłady poporodowe, wkładki higieniczne czy ubranka dla maluchów. Aby mieć pewność, co powinno znaleźć się w wyprawce do konkretnego szpitala, warto udać się na oddział i na miejscu porozmawiać z pracującą tam położną.

Wyprawka noworodka oprócz wymienionych przyborów, zawierać musi pieluszki w najmniejszym rozmiarze oraz komplety ubranek, czapeczka, niedrapki i skarpetki. Do torby mama może spakować również kocyk albo rożek, smoczek i płyn do kąpania dla dzieci już od pierwszego dnia życia.

Czego nie musi zawierać wyprawka dla noworodka?

Nożyczki, szczotka do włosów, „gruszka”, gaziki i opatrunki na pępek, sól fizjologiczna, to akcesoria, które bardzo często przyszłe mamy pakują do torby szpitalnej, ale okazują się zbędne. Dokładnie tak samo, jak bujaki, karuzele, grzechotki czy wanienki. Pamiętajmy, że mama z noworodkiem pozostaje w szpitalu jedynie przez trzy doby po porodzie. Jest to krótki czas, w którym do komfortowego funkcjonowania wystarczy minimalne wyposażenie.

W szpitalnych salach nie ma zbyt dużo miejsca, by wyprawka noworodka była bardzo duża. W każdym momencie niezbędne akcesoria mogą przecież przynieść bliscy, którzy odwiedzają młodą mamę i dziecko.

Należy też wziąć pod uwagę, że konieczna jest także wyprawka dla mamy, a w niej podkłady poporodowe, ręcznik, bielizna, koszula nocna, szlafrok czy klapki. Cały bagaż okazuje się naprawdę dosyć obszerny, więc warto go minimalizować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ