Jakie są przyczyny występowania drgawek gorączkowych u dzieci i jak im zaradzić?

0
914
Jakie są przyczyny występowania drgawek gorączkowych u dzieci i jak im zaradzić?

Pojawienie się gorączki u dziecka, dla każdego z rodziców, stanowi zwykle powód do niepokoju. Niedojrzały organizm malucha może w różny sposób znosić podwyższoną temperaturę. Niektóre dzieci, są aktywne i skore do zabawy nawet przy wysokiej gorączce, inne mogą być markotne, senne i przejawiać bardzo niepokojące zachowania. Jedną z reakcji organizmu dziecka na wysoką gorączkę, która może spowodować panikę rodzica są drgawki gorączkowe. Na szczęście większość z nich jest całkowicie niegroźna i poza wywołaniem strachu u rodzica, nie powoduje innych problemów zdrowotnych. Jednakże nie oznacza to, że drgawki gorączkowe mogą zostać zbagatelizowane. Drgawki wynikające z powodu wysokiej gorączki dotykają zazwyczaj dzieci  w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Najczęściej są spotykane jednak u małych dzieci w wieku 12-18 miesięcy. Dobrą informacją dla opiekunów może być to, że większość dzieci wyrasta z drgawek gorączkowych do czasu ukończenia 5 roku życia.

Drgawki u maluchów – przyczyny i objawy

Dokładna przyczyna występowania drgawek gorączkowych u dzieci nie została do końca poznana. Uważa się, że mogą być powiązane z niektórymi wirusami lub tym w jaki sposób mózg dziecka reaguje na wysoką gorączkę. Drgawki gorączkowe mogą pojawić się przy gorączce przekraczającej 38° C jednak dotykają również dzieci przy niższej temperaturze ciała wynoszącej nawet 37° C.

Drgawki u niemowlaka trwają zazwyczaj kilka minut i samoczynnie ustępują. Większość takich ataków wygląda dość poważnie. Po ustaniu drgawek, niektóre maluchy mogą być senne i apatyczne, jednak nie jest to regułą. Drgawki gorączkowe są często mylone z napadami padaczki, dlatego wywołują w opiekunach strach i obawę o życie dziecka. Warto jednak podkreślić, że drgawki gorączkowe nie są zaliczane do zaburzeń napadowych, do których włączana jest padaczka. Dotychczasowe badania wykazały, że dzieci są bardziej narażone na drgawki gorączkowe jeśli w rodzinie wcześniej zdarzały się tego rodzaju incydenty (obciążenie genetyczne). Jeżeli maluch miał pierwszy napad drżenia w wieku poniżej 15 miesięcy – może być to sygnałem, że w przyszłości taka sytuacja może się powtórzyć.

Gorączka i drgawki u dziecka – dwa rodzaje drgawek

Istnieją dwa rodzaje drgawek gorączkowych. Zawsze są one zainicjowane gorączką lub podwyższoną temperaturą. Pierwszy z nich obejmuje proste drgawki padaczkowe, których epizod może wynosić od minuty do kilku minut. Podczas napadu, maluch może trząść się i drżeć, mieć przewrócone oczy i widoczne białka. Dziecko może również wydawać dziwne dźwięki i w niekontrolowany sposób oddać mocz i wymiotować. Na czas trwania epizodu drgawek gorączkowych, maluch może stracić przytomność lub wydawać się nieobecny.

Drugim typem tego zaburzenia są złożone drgawki gorączkowe. Trwają one zazwyczaj dłużej od prostych. Mogą pojawiać się częściej niż raz na 24 godziny. Ich charakterystyczną cechą, która ułatwia rozpoznanie jest niekontrolowane drganie tylko jednej części lub strony ciała.

Drgawki gorączkowe u dzieci – postępowanie

Jeśli dziecko przejawia oznaki napadu drgawek gorączkowych należy przede wszystkim starać się zachować spokój i postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  1. Połóż dziecko na podłodze lub na ziemi;
  2. Usuń wszystkie znajdujące się w pobliżu obiekty;
  3. Połóż dziecko na boku, aby zapobiec zadławieniu się;
  4. Poluzuj odzież wokół głowy i szyi malucha;
  5. Uważnie obserwuj proces oddychania dziecka. Jeśli zaczyna sinieć natychmiast dzwoń na pogotowie;
  6. Staraj się śledzić, jak długo trwa atak;
  7. Jeśli drgawki gorączkowe trwają dłużej niż 5 minut lub twarz dziecka zaczyna sinieć, może to być poważniejszy rodzaj napadu – dzwoń natychmiast na pogotowie.

Czego absolutnie nie wolno robić podczas pojawienia się drgawek gorączkowych?

  1. Nie próbuj trzymać lub przytrzymywać dziecka używając siły;
  2. Nie wkładaj niczego do ust dziecka;
  3. Podczas ataku nie próbuj podawać leku zmniejszającego gorączkę;
  4. Nie próbuj wkładać dziecka do zimnej lub letniej wody, aby się ochłodziło, może to doprowadzić do szoku termicznego.

Kiedy należy bezwzględnie dzwonić na pogotowie?

  1. Jeżeli dziecko ma drgawki gorączkowe, które trwają dłużej niż 5 minut;
  2. Jeśli drżenie dotyczy tylko niektórych części ciała;
  3. Jeżeli maluch ma problemy z oddychaniem i zaczyna sinieć;
  4. Jeśli po ustaniu drżenia, dziecko nie reaguje normalnie;
  5. Jeśli kolejne drgawki nastąpiły szybciej niż w ciągu 24 godzin.

Gdy epizod drgawek się skończy, warto skontaktować się z lekarzem i opisać przebieg zdarzenia. W większości przypadków nie jest potrzebne wdrażanie żadnego leczenia. Lekarz może zalecić standardowe sposoby obniżania gorączki ogólnodostępnymi środkami farmakologicznymi takimi jak Efferalgan.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ