Zakup kasku motocyklowego dla dziecka – na co warto zwrócić uwagę?

0
517
Jak bezpiecznie przewozić dziecko na motocyklu

Motocykl to świetny środek transportu i to nie tylko dla dorosłych. Doświadczeni fani jednośladów często przewożą swoimi pojazdami dzieci. Zabieranie ze sobą malucha w roli pasażera wymaga jednak od opiekunów ogromnej dbałości o szczegóły, staranności w technice jazdy oraz doboru określonych akcesoriów i ubioru. W tym tekście wyjaśnimy, w jaki sposób przewozić dzieci motocyklem, aby było to dla nich bezpieczne i pozytywne wydarzenie.

Musisz przede wszystkim pamiętać o przepisach i zdrowym rozsądku. Dostosuj technikę jazdy do młodego pasażera i dobierz odpowiedni kask motocyklowy dla dziecka.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko na motocyklu?

Nie ma żadnych ograniczeń względem wieku czy wzrostu pasażera motocykla. Oznacza to, że zgodnie z przepisami możesz przewozić dziecko niezależnie od tego, ile ma lat. Kodeks drogowy nakłada jednak pewne ograniczenia na motocyklistę. Jeżeli jego pasażerem jest osoba, która nie ukończyła jeszcze 7 lat, to musi on poruszać się z prędkością poniżej 40 km/h – zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Oczywiście, dziecko musi mieć także kask na głowie i jechać za Tobą (chociaż wielu kierowców sadza małoletnich przed sobą). W myśl prawa są traktowani bowiem jak każdy inny pasażer jednośladu.

Tyle w kwestii przepisów. Nie są one bardzo precyzyjne, dlatego warto podpierać się zdrowym rozsądkiem. Przede wszystkim motocyklem powinno się przewozić trochę starsze dzieci, które mają już poczucie równowagi i potrafią w podstawowy sposób o siebie zadbać. W trakcie jazdy małoletni pasażer powinien trzymać się uchwytów na motocyklu i nie ruszać się, aby nie spowodować wytracenia równowagi.

Najlepiej małoletniego pasażera przewozić w specjalnej przyczepce do motocykla. Instalowana na boku specjalna powierzchnia z dołączonym kołem sprawia, że dziecko ma swój osobny fotel, najczęściej wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Z kolei sam motocykl staje się stabilniejszy i bezpieczniejszy. Nie jest to jednak obowiązek. Dzieci możesz przewozić też na standardowej kanapie jednośladu.

Pierwszą jazdę zacznij od edukacji. Pokaż małemu pasażerowi, jak wygląda jazda na motocyklu, na co trzeba zwrócić uwagę i jak się zachowywać. Przejedźcie wspólnie kilkadziesiąt metrów w bardzo niskim tempie, aby dziecko oswoiło się z jednośladem, brzmieniem silnika i hamowaniem. Ostrzeż malucha, że silnik i rury wydechowe motocykla są gorące, aby się nie oparzyło.

W trakcie podróżowania z dzieckiem kluczowa jest nie tylko niewielka prędkość, ale też płynne, delikatne wchodzenie w zakręty i spokojne hamowanie. Staraj się nie przyspieszać zbyt mocno. Tylko taki styl poruszania się zachęci dziecko do dalszych, wspólnych podróży.

Dziecko na motocyklu – jakie ubrania i kaski?

Poza właściwą techniką jazdy konieczne jest wyposażenie. Małoletni musi być traktowany tak, jak każdy inny motocyklista. Warto wyposażyć go w pełen strój motocyklowy (zapewniający ciepło, ochronę przed wiatrem i możliwość swobodnego ruchu). Postaw na wygodne, zasłaniające całą nogę buty motocyklowe. Dobierz także bieliznę termiczną, która zwiększy poczucie komfortu.

Pamiętaj, że kluczowy jest rozmiar odzieży. Dobierz ją tak, aby ochraniacze znajdowały się w najważniejszych, przewidzianych do tego miejscach. Kurtka i spodnie powinny chronić nie tylko w razie upadku, ale też zabezpieczać skórę przed otarciami i oparzeniami w trakcie jazdy oraz osłaniać przed uderzeniem owadów i pyłem.

Koniecznie dobierz też odpowiedni kask motocyklowy. Dziecko powinno mieć kask integralny. Ma on jednolitą skorupę, osłania szczękę i posiada szybę czołową. Kupując ten element ochronny, zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Młodsze dzieci (w wieku poniżej 10 lat) nie powinny jeździć w kaskach dla dorosłych, ponieważ są one zbyt ciężkie. Starszaki mogą już nosić mniejsze egzemplarze przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Przed zakupem dokładnie zmierz głowę dziecka. Skontroluj obwód na wysokości uszu, potylicy i czoła. Następnie porównaj wartości z prezentowaną przez producenta tabelą i wybierz określony rozmiar. Pamiętaj, żeby zostawić delikatny luz. Kask nie powinien zbyt mocno uciskać głowy małoletniego motocyklisty.

Dla najmłodszych koniecznie wybieraj spośród modeli wykonanych z tworzyw poliwęglanowych, które z jednej strony są niezwykle wytrzymałe i świetnie chronią głowę, a z drugiej są dość lekkie i nie powinny przeciążać mięśni dziecka.

Kask dla dziecka – na jakie marki i modele warto zwrócić uwagę?

W przypadku kasków dla dzieci postaw najlepiej na sprawdzone i cenione marki, które tworzą produkty zapewniające wysokie bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy. Ciekawym wyborem będą kaski HJC. Dlaczego oferta tego koreańskiego producenta powinna Cię zainteresować? Modele takie jak HJC CL-Y to wysoka jakość wykonania, pełna ochrona głowy i odpowiednia wentylacja powietrza, zwiększająca swobodę podczas motocyklowych wycieczek. Do tego dostępny jest w ciekawych wersjach kolorystycznych (atrakcyjnych dla dzieci) i w wariancie cross – dla młodych zawodników poruszających się na motocross lub pitbike.

Jeżeli szukasz z kolei kasku crossowego, który przeznaczysz na motocykl albo quada dla dziecka, to warto rozejrzeć się za egzemplarzem w stylu FOX JUNIOR V1 PRIX. To mocny kask, wykonany z materiałów odpornych na wstrząsy, dobrze zabezpieczający głowę małego motocyklisty. Jest wygodny, przewiewny i stosunkowo lekki. Na pewno świetnie spełni swoją rolę.

Niezależnie od tego czy wybierzesz kask integralny czy crossowy, pamiętaj, aby był on najwyższej jakości. Zwróć uwagę na certyfikaty kasków (ECE, DOT, SHARP), które świadczą o ich skuteczności i bezpieczeństwie. Twoje dziecko musi być perfekcyjnie chronione podczas jazdy motocyklem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ