Wczesne objawy ciąży – jak je rozpoznać?

0
1568
Wczesne objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Symptomy wskazujące na ciążę, które pojawiają się jako pierwsze, często mylone są przez kobiety z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym. Choć każda kobieta przeżywa ciążę na swój sposób, to jest grupa objawów, która pojawia się w większym lub mniejszym stopniu u każdej przyszłej mamy.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Wiele kobiet, które starają się zajść w ciążę już po tygodniu od stosunku płciowego oczekują na sygnały organizmu lub po prostu wykonują test ciążowy. Jest to zbyt wczesny etap, ponieważ organizm dopiero przygotowuje się do zmian, które nastąpią w wyniku zapłodnienia. Przez kolejne dwa, a nawet trzy tygodnie również ciężko będzie dostrzec, że coś się zmienia. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się dopiero po czwartym tygodniu od zapłodnienia i są to krwawienia implantacyjne, które powstają na skutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Przez kolejnych kilka tygodni są stosunkowo łagodne, ich siła zwiększa się po około dziewiątym tygodniu od zapłodnienia.

Pierwsze zapowiedzi ciąży

Do najbardziej uciążliwych i najczęściej występujących zaliczyć można nudności i wymioty. Pojawiają się zazwyczaj pod koniec pierwszego trymestru i trwają przez kilka tygodni lub nawet całą ciążę. Występują przeważnie rano i wieczorem, a w skrajnych przypadkach przez cały dzień. Spowodowane są wysokim stężeniem hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, który w trakcie ciąży produkowany jest przez kosmówkę. Zdecydowanie mniejsza liczba kobiet przez cały okres ciąży doświadczyła tylko nieznacznych nudności bez pojawienia się wymiotów, wyjaśnia specjalista z https://www.allecco.pl/.

W towarzystwie nudności pojawiają się również zmiany apetytu. Niektóre kobiety mogą niechętnie spożywać potrawy, które do tej pory były jednymi z ulubionych i odwrotnie, nielubiane posiłki mogą znaleźć się obowiązkowo w codziennym menu. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety.
Choć brak miesiączki powinien być pierwszym zwiastunem ciąży, to nie we wszystkich przypadkach jest on tak jasny, jak być powinien. Niekiedy brak okresu jest zapowiedzią problemów zdrowotnych, na przykład PCOS, czyli jajników policystycznych. Kobiety zmagające się z zaburzeniami miesiączki również nie rozpoznają ciąży poprzez brak okresu, ponieważ ten występuje rzadko, a jego nieregularność nie jest dla nich niczym niepokojącym.
Już na początku ciąży pierwsi stają się bardziej wrażliwe i bolące. Zmiany hormonalne powodują również powiększenie ich rozmiaru oraz zmiany w wyglądzie. Sutki staja się ciemniejsze, piersi pełniejsze, a żyły bardziej widoczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ