Suplementy przy nadciśnieniu – czego trzeba unikać

0
1300
Suplementy

Zapewne nie zdajesz sobie sprawy z tego, że naprawdę bardzo dużo osób zmaga się z problemem, jakim jest nadciśnienie tętnicze. Obecnie problem ten dotyka, około 1 miliarda osób na całym świecie. Mnóstwo osób nie wie nawet, że zmaga się z tą dolegliwością, ponieważ bardzo często nadciśnienie tętnicze przebiega bezobjawowo. Choroba ta jest naprawdę przebiegła, przyspiesza rozwój miażdżycy w naczyniach krwionośnych, co może skutkować chorobami serca naczyń mózgowych, nerek, oraz wielu innych powikłań. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że choroby dotyczącego nadciśnienia tętniczego, a także jego powikłania, są w pierwszej dziesiątce przyczyn umierania ludzi na całym wiecie. Więc niezwykle ważne jest to, żeby podejmować wszelkie działania, które umożliwią nam obniżenie ciśnienia tętniczego.

Suplementy diety obniżające ciśnienie tętnicze

Tran rybi

Tran rybi, uważany być może, jako koncentrat kwasów tłuszczowych omega-3. Związku te bardzo mocno działają na nasz organizm od strony biologicznej, a nawet uważa się, że one leczniczo działają na cały nasz organizm. Warto wiedzieć, że skład tranu jest zupełnie inny, aniżeli skład innych olei roślinnych, w których znajduje się bardzo dużo kwasu ALA (alfa-linolenowego). Warto wiedzieć, że nie jest on nam tak potrzebny, jak właśnie kwasy tłuszczowe omega-3 dominujące w tranie – kwas dokozaheksanowy (DHA) oraz kwas eikozapentanowy (EPA). Niestety, nasz organizm bardzo słabo przekształca ALA w pozostałe kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego właśnie tran oraz świeże ryby są zdecydowanie najlepszym i całkowicie naturalnym ich źródłem. Badania prowadzone przez naukowców stwierdzają, że efekt na ciśnienie tętnicze w przypadku suplementów z tranem zależy od dawki. Powyżej 3g dziennie, efekt obniżenia ciśnienia zaczyna być widoczny. Tran, jednakże nie jest tak skuteczny, jeżeli chodzi o osoby, które nie zmagają się z problemem nadciśnienia.

Jak podał Journal of Hypertension w publikacji z 2002r. Czy tran ma jakieś skutki uboczne? Zostało wykonanych wiele badań, ale nie wykryto żadnych szkodliwych działań, jednakże zawsze osoby przyjmujące tran mówią, że najgorszy jest jego smak, jednakże nie stanowi to problemu, ponieważ obecnie możemy kupić tran w kilku smakach.

SuplementyKoenzym Q-10

Koenzym Q-10 może być traktowany jako prawdziwa rewolucja w leczeniu nadciśnienia. Po 4 miesiącach suplementacji, aż 51% uczestników mogło zmniejszyć ilość, lub całkowicie odstawić leki przeciw nadciśnieniu, a wydolność ich serca znacznie się poprawiła, jak podaje Molecular Aspects of Medicine. Nowszy przegląd badań klinicznych opublikowany w Biofactors w 2003r. informuje, że za pomocą tego suplementu udaje się obniżyć wartość ciśnienia tętniczego skurczowego o 16 mmHg, a rozkurczowego o 10 mmHg. Koenzym Q-10 jest pozbawiony skutków ubocznych, i wedle autorów może wspomagać leczenie nadciśnienia w połączeniu ze standardowymi lekami. Prawdopodobnie jednak, pozytywne skutki koenzymu Q-10 widoczne są tylko o tych osób, które mają niedobory tego składnika.

Wapń

Bez wątpienia wapń jest znana każdemu. Wapń, to nic innego, jak pierwiastek, który ma naprawdę bardzo duży wpływ na budowę naszych kości. Wapń, jest również niezwykle ważny, jeżeli chodzi o optymalny skurcz mięśni, również skurcz mięśnie serca, ponadto wapń, bierze udział w krzepnięciu krwi a także w regulacji ciśnienia tętniczego. Jak przeczytać można w gazecie American Journal of Hipertension, niektóre osoby są po prostu genetycznie uwarunkowane w ten sposób, że potrzebują one wapnia do tego, żeby wyregulować ciśnienie tętnicze, jednakże warto wiedzieć, że dotychczas nie odkryto tych genów. Koniecznie również trzeba dodać, że jeżeli. Ponadto, jeżeli odpowiednio dostarczamy wapń do naszego organizmu, to możemy naprawdę bardzo skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze, ale można również tym samym wzmacniać efekt ograniczenia ilości sodu w diecie. Widoczne jest obniżenie ciśnienia tętniczego, w przypadku ludzi, którzy zmagają się z deficytem wapnia w jadłospisie. Jak twierdzą naukowcy w czasopiśnie Hypertension, ma rynku obecnych jest wiele suplementów diety zawierających wapń, jednak jak sugerują niektóre z badań z The Journal of Nutritional Science and Vitaminology, lepiej od komercyjnych preparatów wchłaniają się suplementy, uzyskane z koralowców. Warto wiedzieć, że skamielina koralowca, wytwarzana jest przez żywe organizmy, i prawdopodobnie unikalna sieć tworzona przez cząsteczki minerałów sprawia, że zawarte w nich pierwiastki są o wiele lepiej przyswajalne przez ludzki organizm.

Zielona herbata

Warto pić zieloną herbatę, ponieważ wtedy będziemy żyć dłużej, a wynika to z obserwacji, które przeprowadzone zostały przez japońskich badaczy. Warto pić zieloną herbatę, ponieważ zmniejszamy nasze szanse na to, żeby zachorować na jakąś groźną chorobę serca, zwłaszcza dzieje się tak, jeżeli chodzi o osoby, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, zwłaszcza u kobiet. Trzeba pić 5 szklanek herbaty zielonej na dzień, a wtedy zmniejszymy ryzyko choroby serca o 30%.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ