Od dawna strzela ci w stawach, szczególnie palców oraz kolanowych. Dotychczas Ci to nie przeszkadzało, jednakże od pewnego okresu czujesz się wcześnie „zardzewiała”, pragniesz się poruszyć, i stawy kolanowe zaczynają Ci dokuczać. Czy trzaskające stawy to coś niepokojącego? Trzaskające stawy to przypadłość, która może mieć bynajmniej dwie etiologie. Konieczność wczesnego ożywienia się może informować nas o tym, iż w stawach rozwija się stan zapalny. Jednak asumptem hałasów w stawie kolanowym potrafią być zmiany degeneracyjne w tkance stawowej, które nazywane są chondromalacją bądź niedoborem w tkance stawowej.
O czym świadczą kolana?
Takie zagadnienia stawiają sobie systematycznie dziesiątki milionów ludzi na całym globie. Wielu spośród nas trzaskanie bądź trzeszczenie w kolanach wydaje się bezsprzecznym objawem, iż wkroczyliśmy w wiek średni. To jednakże bujda. Kolana zgrzytają również ludziom młodym. To typowy kłopot, z jakim chorzy meldują się u ortopedy. Symptomom owym nierzadko asystuje ucisk.
Zakamuflowany stan zapalny?
Rezultaty wcześniejszych badań zestawiających skrzypienie kolan z głębszym schorzeniem oraz zapaleniem stawów są kontrowersyjne. Pewne pokazują na duże zagrożenie, iż osoba, u jakiej kolana hałasują, ma obecnie zapalenie stawów, tyle że może być ono na razie schowane. Kolejne analizy pokazują, że w ogóle nie ma takiej współzależności albo jest ona minimalna. Mnóstwo z tychże obserwacji polegało jednakże na badaniu stanu kolan ochotników, jednak w pewnym czasie. Analizowania nie były rozłożone w okresie rzeczywiście, żeby zauważyć rozwijający się mechanizm. Dolegliwość zwyrodnieniowa stawów jest najpopularniejszą postacią zapalenia stawów oraz jedną spośród podstawowych etiologii chronicznego ucisku oraz dysfunkcji. Dotyczy głównie osób po 60. roku życia, i gdyż ilość osób w wieku 65 lat oraz seniorów w społeczeństwach nowoczesnych wzrasta, to ludzi z dolegliwościami stawów będzie rosnąć. Poza owym jeszcze więcej osób na globie (35 proc. całej społeczności dojrzałych), również w Polsce, cierpi na nadwagę bądź wręcz otyłość. A zbytnia waga mięsa to jeden z największych elementów zagrożenia wzrostu schorzenia stawów. Analizowania były w ogromnej mierze sponsorowane przez Państwowy Instytut Chorób Kręgosłupa, Układu Mięśniowego oraz Szkieletowego znaczący część narodowych Instytutów Zdrowia w USA. Wykonywała je część naukowców z Baylor College of Medicine w Houston. Zdecydowali zareagować na pytanie: czy strzelające kolana są oznaką zwyrodnienia? Do testów zaproszono przeszło 3,5 tys. pań oraz panów po 60. roku życia. Wyłoniono ludzi, jacy dotychczas nie mieli zaawansowanego zwyrodnienia stawów kolanowych, jednak wybrani z nich czuli mały ucisk, i tych, u jakich analizy badawcze dowiodły zmiany w strukturze stawu. Nikt spośród ochotników nie miał jednakże obu symptomów naraz: ucisku oraz zmian w RTG przemawiających za rozwijającym się mechanizmem zwyrodnieniowym.
Strzelające stawy potrzebują pomocy lekarza
Stan zapalny w stawach potrzebuje wizyty u reumatologa. Chrupoty w stawie kolanowym winien rozpoznać ortopeda. Etiologią ucisku w stawie kolanowym może być zniszczenie tkanki stawowej. Chondromalacja to faktycznie rozmiękczenie tkanki stawowej. Jej przestrzeń powoli podlega włóknieniu, pojawiają się szczeliny pomiędzy chrząstką łączną i chrzęstną, ostatecznie niedobory, poprzez co następuje ujawnienie powłoki podchrzęstnej oraz ścierania tkanki. Stopień jej zniszczenia można zweryfikować, przeprowadzając badanie artroskopowe kolana. Etiologią takiej formy zniszczenia tkanki mogą być mikrourazy, stany zapalne i nieprawidłowe ułożenie kości tworzących staw, np. z powodu krzywego kroku. Wówczas ucisk pojawia się po dalszym chodzeniu, przy wchodzeniu po schodach, i również w nocy. Kluczowe jest również tzw. blokowanie się kolana, więc opór przy prostowaniu stawu.
Strzelające stawy – leczenie
Leczenie tejże choroby jest długotrwałe oraz wymaga od chorego dużo dyscypliny. Jednak im wcześniej zacznie się terapię, tym pewniejsze jest zapobiegnięcie operacji. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu preparatów, wykorzystywaniu kinezyterapii, więc przekształcaniu leczniczym, fizykoterapii. Momentami należy korzystać ze aparatu ortopedycznego w formie stateczników stawu kolanowego, czasem ze spiral do butów zapewniających odpowiednie chodzenie i kul łokciowych. Farmakologiczna kuracja to przede wszystkim stosowanie preparatów przeciwzapalnych, które usprawniają metabolizm tkanki stawowej (takie działanie posiadają również wyciągi roślinne, m.in. z imbiru, soi, kurkumy, awokado), i czasem również sterydów – doustnie bądź wprost do stawu. Treningi usprawniające, prowadzone pod okiem rehabilitanta, mają usprawnić elastyczność stawu oraz wesprzeć mięsień czworogłowy. W fizjoterapii chondromalacji korzysta się z leczenia zimnem (krioterapia) lub ciepłem, elektroterapii, ultradźwięków, diatermii krótkofalowej i laseroterapii. Jeżeli niezbędna jest orteza, jej typ winien wybrać ortopeda bądź rehabilitant. Jej zadaniem ma być stagnacja oraz wzmacnianie łękotki, dzięki czemu poprawia się kierunek jej przesuwania.